Asteroit Madenciliği Nedir

0
253

Asteroit madenciliği ya da bir diğer adıyla uzay madenciliği günümüzde yeni yayılan bazı ülkelerin uzaydan hammadde temin etmek için çalışmalar yürüttükleri yeni bir yoldur. Asteroitlerden uzayda yapılacak çalışmalar için mineraller ve gazlar elde edilmesi aynı zamanda platinyum ve kobalt gibi değerli ve pahalı elementlerin çıkartılıp dünyaya gönderilmesi amaçlanıyor. Bu asteroitlerde yapılacak çalışmalar için kullanılacak makinelerin yapılan araştırmalara göre değerleri milyon dolarları buluyor ancak yine aynı şekilde bir istatistik şirketinin yaptığı araştırmada bu madenleri dünyaya taşıyacak araçları üretmenin maliyeti en az 2 milyar dolar olacak.

Asteroit Madenciliği Nedir

Amaç ise dünyaya çarpan asteroid yağmurlarıyla gelmiş ve yer kabuğunun soğumasıyla meydana gelen altın, kobal, demir, magnez, nikel, palladyum gibi maddelerin dünyada ki talep nedeniyle azalmasının ardından yeni bir kaynak arayışıdır.

Planetary Resources ve Deep Space Industries gibi önemli madencilik şirketleri bu alandaki yatırımların değerini şimdiden görüp dünyaya daha yakın bulunan asteroidleri araştırıyorlar ve raporlara göre şimdiye kadar 15,000’den fazla nesne keşfetmişler. Asteroit madenciliğinin en heyecan verici yanı ise Mars ve Jüpiter arasında 1 milyondan fazla asteroidin var ve NASA ya göre bu asteroid kuşağını değeri 700 kentilyondan fazla olduğu tahmin ediliyor. Her ne kadar birçok teknik zorluk olsa da NASA 3 yıl sürecek bir araştırmanın ardından Bennu asteroidinin yüzeyinden 60-2000 gram arası bir numune getirmeyi hedefliyor ve bu kadar az bir numunenin bile değeri yaklaşık olarak 1 milyar dolar olacağı belirtiliyor.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.