Big Data Nedir

5649

Merhabalar bu yazımda sizlere genel olarak Big Data (Büyük Veri) kavramından bahsedeceğim. Fakat çok kısa Data (veri) ifadesinin kısa bir tanımını yaptıktan sonra hemen Big Data’ya geçeceğim. Bilgisayar terimi olarak data yani Türkçe’de veri diye ifade ettiğimiz kavram kısaca dijital ortamlarda üretilen ve işlenebilen bilgi elemanı için kullanılan genel bir terimdir. Şimdi ise son zamanlarda çok konuşulan bir kavram olarak kulağımızın aşina olduğu ve bu yazının asıl konusu “Big Data” nedir bunu açıklayalım.

Big Data kavramını şu şekilde açıklayalım; teknolojinin her geçen gün ilerlemesi, internetin hızlı gelişmesi ile günümüzde dijital ortamda bilgilerin, verilerin önemi büyük ölçüde arttı. Bu doğrultu da dijital ortamlarda bir çok kavram “bilgi kirliliği” olarak anılmakta. Bu kirlilikten anlamlı verilerin çıkabileceğini düşünen bazı yazılım şirketleri araştırmalarını bu alana yönelterek Big Data olarak adlandırılan kavramı ortaya çıkarttılar.

Big Data sosyal medya paylaşımları, fotoğraf arşivlerimiz gibi dosyaları farklı kaynaklardan elde ettiğimiz tüm bu verilerin anlamlı ve işlenebilir hale dönüştürülmüş biçimidir. Big Data’nın oluşumunda aşağıdaki üç kavram çok önemlidir:

Volume (veri hacmi): Verinin miktarını temsil eder. Tipik bir bilgisayarın 2000 yılında 10 gigabayt depolama kapasitesi vardı. Bugün, Facebook her gün 500 terabayt yeni veri besliyor. Yani yüzlerce terabayt veriniz varsa verileriniz Big Data olma yolunda ilerliyor diyebiliriz.

Velocity (Hız): Big Data üretimi gün geçtikce hızına hız katmakta ve bu veriler saniyede inanılmaz boyutlara ulaşmaktadır. Örneğin, New York borsası her bir seansta 1 terabyte’lık ticari bilgiler içeren veri elde etmektedir.

Variety (Çeşitlilik): Variety kavramı farklı formattaki verileri temsil eder. Örneğin; coğrafi veri, 3D veri, ses ve video ve günlük dosyalar, sosyal medya gibi veriler. Tüm bu içeriklere bakıldığı zaman verilerin tek tipte olduğunu söylemek mümkün değildir.

Big Data verilerin dijitalleşmesi ve farklı boyutlarda alınan verilerin toplanıp, düzenlenmesiyle insan davranışlarını anlama, tahminler yapma ve işletmelerin sahip olduğu verilerden yola çıkarak akıllı yönetim imkanı sağlamaktadır. Buna dayanaraktan Big Data kavramı’nın sektördeki katkılarını inceleyelim:

big data nedir

 • İmalat sanayiinde büyük veriler: Büyük veriler, kalite problemlerinin göstergeleri olabilecek makine ve süreç çeşitlemelerini tanımlamak için kullanılabilir.
 • Satıştaki büyük veriler: İşletme için satışları artırmaya yardımcı olur. Ayrıca, satış kaynakları ve hesaplarının belirlenmesi, ürün karışımı ve diğer operasyonların optimizasyonunda yardımcı olur.
 • Finans sektöründe büyük veriler: Risk portfolyolarının birkaç dikika içerisinde riski minimuma indirerek gelecek tahminleri yapılmasını sağlıyor.
 • Perakende sektöründeki büyük veriler: Perakendeciler tüketicilere kişiselleştirilmiş alışveriş deneyimleri sunmak için Big Data’tan yararlanırlar.
 • Sağlık sektöründeki büyük veriler: Hastalık tespiti, seyrinin takibi ve sağlığı güçlendirmek için kişisel DNA analizi yapma.

Sadece 60 saniyede büyük veri hacimleri meydana getiren bazı veri kaynaklarına göz atalım.

 • 60’dan fazla blog kurulmakta ve 1500 blog yazısı yazılmakta.
 • Youtube‘da 600’den fazla yeni video yükleniyor.
 • Yahoo‘da sorulan 40’dan fazla soru cevaplanmakta ve answers.com’da 100’den fazla soru cevaplanmakta.
 • Her dakika 1300’den fazla IPhone uygulaması indiriliyor.
 • Twitter‘da yaklaşık 320 hesap oluşturuluyor ve dakikada 98.000’den fazla tweet atılıyor.

Bunlar, dakikada üretilen birkaç veri örneği. Artık veri boyutunun ne kadar hızlı arttığını anlayabiliyoruz ve yazımı burada noktalamak istiyorum. Burada vurgulamak istediğim konular popüler bir konu olan “Big Data” kavramını genel olarak ne olduğunu açıklamak ve bazı verilerle örneklendirmekti belki sonraki yazılarım da veri analizini yapan teknolojilere değinirim. Umarım faydalı bir yazı olmuştur keyifli okumalar dilerim.

İlginizi çekebilir:

 1. Büyük Veri Analizi Nasıl Oluşturuldu
 2. IBM Big Data Stratejisi

Kaynaklar:

linkedin.com/pulse/big-data-its-real-life-applications-malini-shukla

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.