Bilgisayar Mühendisliği Hakkında Bilgi

5514
bilgisayar mühendisliği

Günümüz teknolojisinde artık neredeyse her şeyi bilgisayar üzerinden yapar duruma geldik. Bunda zamanla geliştirilen teknolojik dünyanın payı büyüktür. Bu alandaki mühendisler bilgisayar temel bilimlerini esas alan bilgisayarın yardımcı olabileceği pek çok alanda gelişmişlik gösteren bir mühendislik alanıdır. Bilgisayarların özelliklerini sistematik olarak yapısı ve tasarımını geliştirip yazılım sorunlarını ve donanım bilgilerinin sorunlarını giderilmesinde son derece öneme sahip olan kişilerdir bilgisayar mühendisleri. Bilgisayar mühendisliği hakkında bilgilere çok çeşitli yerlerden de ulaşılabilmektedir. Bilgisayar mühendisleri özel kurumlarda olduğu gibi kamu kurumlarında da çalışma imkanlarına sahiplerdir. Sistem uzmanlığı, veri tabanı uzmanlığı, yazılım uzmanlığı, veri madenciliği gibi alanlarda çalışabilmektedirler.

Bilgisayar Mühendisliği

Bilgisayar mühendisliği hakkında bilgi verilmesi gereken bir başka konu ise bu unvana üniversitelerde görülen dört yıllık bir eğitim sonunda ulaşabildikleridir. Mezun olduktan sonra bilgisayar mühendisi unvanı alırlar. Bilgisayar mühendisleri bilgisayarlara girilecek olan verilerle ilgili çalışma yaparlar ve kullanılmasını sağlarlar. Bilgisayar donanımları hazırlayarak şirketlerde danışmanlık yapabilirler. Programcı olarak çalışabilirler. Sistem çözümleyicisi olarak da iş hayatına atılma imkanlarına sahiplerdir. Yazılım konusunda çalışıp alınan ihalelerde değerlendirme yapabilirler. Bilgisayar ağı gibi ihtiyaçları saptarlar ve kurulması için şartnameler hazırlarlarve de temini için yardımcı olurlar. Bunları yaparlarken kullandıkları birtakım aletler de vardır. Onlardan bahsedecek olursak ana bilgisayar, PC, iş istasyonları, yazıcı, derleyici paketler ve yazılımları, veri tabanları, grafik yazılımları, programlar için programlama dilleri, yine önemli bir paya sahip işletim sistemleri, fazla kullanım özelliğine sahip sistemler, farklı farklı kelime işlemcileri gibi pek çok bilgi beceri ve parçalara sahip olmaları gerekmektedir.

bilgisayar mühendisi

Bilgisayar mühendisliği hakkında bilgi çeşitlerinden olan bir başka konu da bilgisayar mühendisliği bölümünün alt dallarıdır. Gömülü ve işletim sistemler, yazılım mühendisliği, sembolik ve nümerik hesaplama, akıllı sistemler, ağ bilişim, bilgisayar mimarisi, veri tabanları ve algoritma, programlama dilleri gibi farklı şekilde bilgisayar mühendisliğinin alt dalları vardır. Bilgisayar mühendisliği hakkında bilgilere internet, kitap ve bilgisayar şirketlerinden de ulaşılabilir. Bu alanda başarılı olmak isteyen kişilerin çok iyi derecede bilgisayar becerilerine sahip olmaları ve bu alanı sevmeleri gerekmektedir.

Önceki İçerikFermat’ın Son Teoremi
Sonraki İçerikResimlere ALT Etiketi Ekleme WordPress
Oğuzhan Mallı
Merhaba Ben Oğuzhan Mallı Mühendis Beyinler sitesinin kurucusuyum, Bir süre Karadeniz Teknik Üniversitesinde Elektrik ve Elektronik mühendisliği okuduktan sonra, yurtdışında eğitimime devam etmekteyim. Advanced seviyesinde İngilizce ve Rusça bilmekteyim. Yazılarımda yaptıklarımla, düşüncelerimle ilgili pek çok şey bulabilirsiniz. Yorumlarınız, düşünce ve tavsiyeleriniz benim için çok önemli. Yalnızca “Merhaba, buralardaydım.” demek için dahi olsa vakit ayırıp bıraktığınız her bir yorum için çok teşekkür ederim.

5 Yorum

  1. Abi şuan 19 mayıs üni.de bilgisayar mühendisliği okuyorum.Ama Ktu ye geçmek istiyorum ktu daha mi iyi derslerin zorluğu nasıl acaba öğrenebilir miyim

  2. Bize bu güzel derlemeleri ve aydınlatıcı bilgileri temin ettiğiniz için ne kadar teşekkür etsek azdır…

  3. Öncelikle merhaba Oğuzhan abi ben eskişehir osmangazi bilgisayar mühendisliğini kazandım şu anda hazırlık okuyorum ama bir yandan da kendimi geliştirmek istiyorum tavsiyeleriniz nelerdir

    • Merhaba Ben NİGAR MEHMET benım hayalım bılgısayar muhendısı olmak onun ıcın ne gıbı hazırlıklar yapmam gerekır ve hangı dersler okumam lazım cok merak edıyorum ne kadar puan toplamamlazım teşekkur ederim)))))))

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.