Biyo-Reaktif Etiket

0
1062
robolink-banner

Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP), dünya genelinde her yıl 1,3 milyar tonu bulan yiyecek israfının büyük derecede bir sorun olduğunu belirtti. Her yıl bu sayının arttığını belirten yetkililer buna çözüm aramaktaydılar. Endüstriyel Tasarım Öğrencisi Solveiga Pakstatie, ürettiği yiyecek etiketleriyle bu soruna çözüm buldu. Bay Pakstaite , içerdiği hayvan jelatinleri aracılığıyla yiyecek paketlerinin bozulma derecesini ifade eden “Biyo-Reaktif Etiket” ‘ bir etiket üretti. Kullanmasının kolay olduğunu söyleyen Pakstaite, “ Yiyeceklerinizin yenilebilir olup olmadığını anlamak için jelatine dokunmanız yeterli ” diye belirtti. Bio reaktif

Biyo-Reaktif Etiket her yiyecek maddesi için özel olarak üretiliyor ve paketlerdeki maddelerin bozulma hızlarına göre, başlangıçta katı olan jelatin; bozuldukça sıvı hale geliyor ve jelatin tamamen sıvılaştığında yiyecekler bozulmuş oluyor. Fakat Pakstaite’nin bu ürünü bir takım sorunları da kendiyle birlikte getiriyor. Bu Biyo-Reaktif Etiketler çöpe atılan yiyeceklerin miktarını arttıracak mı azaltacak mı bilinmezken, hayvanseverlerin bu Biyo-Reaktif Etiketlerde hayvan jelatini kullanılmasına büyük tepkiyle yaklaşıyorlar.

 

Paylaşır mısınız?
Muhammer Elek
Mobil oyunlara ve akıllı telefonlara ilgisi olan Muhammer, teknolojiyi ve oyun dünyasını yakından takip etmektedir. Favori cihazları PS3 ve iPad'dir. Ayrıca kendisi Yıldız Teknik Üniversitesinde Biyomühendislik bölümünde öğrenciliğin keyfini sürmektedir. Çeşitli kulüp çalışmalarında aktif rol oynayan muhammer, elinden geleni her zaman yapmış ve karakterini kendi çizmiştir.

Düşünceleriniz Nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here