Biyonik Yapraklar Nedir

2687
Biyonik Yapraklar

Güneş enerjisi depolama sorununa çözüm için “yeni biyonik yapraklar” geliyor. Bu güneş ışığı hidrojen zinciri ile büyük miktarlarda, süresiz güneş enerjisi saklayabileceğiniz potansiyeli anlamına geliyor.

Zira mevcut Güneş panelleri iyi bir alternatif olmakla birlikte ürettikleri enerjiyi depolamakta ki yetersizlikleri ile hala geliştirilmeleri gerekmekte.

Biyonik Yapraklar Nedir

Biyonik Yapraklar hakkında bilgi

Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarı’ndan araştırmacılar bitkilerin fotosentez sürecini taklit ederek geliştirildikleri teknoloji ile bakterileri de kullanarak güneş enerjisini sıvı yakıta dönüştüren bir sistem geliştirdi. Katalizör (kendisi tepkimelerde harcanmadan tepkimenin hızını artıran madde) kullanılımı ile su bileşenlerine ayrıştırılıyor ve açığa çıkan oksijen ve hidrojen Ralstonia eutropha bakterilerinine veriliyor.

İzopropanol üretme becerisine sahip Ralstonia eutropha bakterilerİ de enzimleri ile karbondioksitten izopropanol (CH3-CH(OH)-CH3) olarak bilinen sıvı yakıtı oluşturuyorlar.

izopropanol

Normalde İzopropanol atmosfere karbondioksit salımı yapan bir yakıt fakat burada bakteriler salınan karbondioksidi daha sonrasında kendisi için kullanıyor.

Ralstonia eutropha, aynı zamanda Biyoplastik üretimin de kullanılan önemli bir PHB üreticisi ve hidrojenaz enzimleri ile değer taşıyan bir Gram-negatif toprak bakterisidir.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.