BMW Su Enjeksiyon Sistemi

8042
Su Enjeksiyon Sistemi

Merhaba arkadaşlar bildiğiniz gibi geçtiğimiz günlerde otomobil sektörünün en büyük fuarlarından olan Cenevre Otomobil fuarı kapılarını açtı. Fuarda 300 yakın yeni model tanıtıldı. Fuarda tanıtılan araçları incelerken yeni BMW M4 GTS dikkatimi çeken ilginç bir sistemi sizle paylaşmak istiyorum.

BMW Su Enjeksiyon Sistemi Nasıl Çalışıyor

Başlığı görünce açıkçası şaşırabilirsiniz sulu enjeksiyon sistemi olur mu? diye gerçekten devrim niteliğinde bir teknoloji. BMW M4 GTS’de kullanılan “su enjeksiyon sistemi” supaplara su fışkırtarak benzinin daha etkili ve daha verimli yanmasını sağlarken motor bloğunun da fazla ısınarak genleşmesini engelliyor. Suyun etkisiyle sıcaklık düştüğü için motorun içindeki hava soğuk kalıyor ve daha yüksek yoğunluğa sahip soğuk hava sayesinde araç daha fazla beygir ve tork üretiyor.

Su aracın bagajının içinde bulunan buzlanmayı önleyici 5 litrelik bir depo içerisinde tutuluyor. Devrim niteliğindeki bu sistemi ilk olarak 2016’da piyasaya çıkacak olan M4 GTS’de kullanmayı planlayan BMW’nin aynı sistemi bir sonraki yıllarda diğer araçlarda da bulundurması bekleniyor.

Video da sistem daha güzel anlatılmaktadır. Seyredebilirsiniz.

Merak ettiniz sormak istediğiniz veya yardımcı olabileceğiniz konuları yorum yaparak bildirmenizi rica ederim. Teşekkür ederim.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.