Ana Sayfa Serbest Kürsü Çalışan Kadının Karşılaştığı Zorluklar

Çalışan Kadının Karşılaştığı Zorluklar

Öncelikle kadınların çalışması kendine olan özgüvenini arttırır. Evet, çalışan kadın ekonomik özgürlüğe sahip her daim gelişme aşamasında ve en önemlisi aktif düşünebilen kadındır. Lakin şunu da ekleyelim kişinin çalışmak istememesi bazı noktalarda kendi tercihidir.

Gel gelelim çalışan kadının karşılaştığı zorluklara, her çalışma sektöründe olmasa da çoğu yerde cinsiyet ayrımı maalesef ki yapılmaktadır. Bu, biz kadınların hazmedemediği bir sıkıntı. Bazılarımız görmezden gelip umursamasak da yine bazılarımız için çok zor ve stres altında olmamıza neden olmaktadır. Evli olup da çalışmanın zorluğu bir tık daha fazla iken birde çocuk sahibiysek onu şöyle 3 – 5 tık daha fazla düşünebiliriz. Biz kadınların sorumlukları erkeklere göre daha fazla olduğunu düşünüyorum ve bizzat yaşıyorum. İşte işi ev de evin işini yapmak yanı sıra çocuğumuz ile kaliteli vakit geçirme isteğimiz oluyor. Bunu da her zaman yapamıyoruz ve haliyle kendimizi zaman zaman yetersiz hissediyoruz.

çalışan kadının karşılaştığı zorluklaraÇalıştığımız için her şeye yetişmek zor, yetişmeyi verin bazı şeylere. “Hem çocuk yaparım hem kariyer.” Evet yapalım nasıl güzel motive eden bir cümledir. Ama bazı güzel yerler de olmanın da zorlukları vardır, elbette. Hayatımızdaki zorluklarla mücadele etmek zorundayız esasen. Bunu bir yaşam döngüsü olarak da düşünebiliriz. Zorluklar sadece öğütülmek ister yok sayamayız ama hayatımıza engel olmayacak kadar küçültebiliriz. Bunu da sadece kendimiz yapabiliriz.

Bir de toplumsal zorluklarını düşününce, bu yol imkanı bazı büyük şehirlerde 30 dakikalık bir yolumuz var iken trafik nedeniyle bu yol bize 01:30 saat olunca çileden çıktığımız doğrudur. Zorluklarla baş etmenin en güzel yanı yapmış olduğumuz faydalı işlerdir yine. Bayanların aklı hızlı ve kısa süre de birçok konuyu aynı anda düşünebilir. Çözüm odaklıdır. İllaki çözecektir uçarı kaçarı yok. Çözümlediğinde ise duyduğu mutluluk ile başa edilemeyecek zorluk ve sıkıntıdan eser kalmayacaktır.

Biz kadınlar yeter ki pes etmeyelim çaba gösterelim çalışalım mükâfatını alacağımıza inanalım. Kendimiz için sevdiklerimiz için yaptığımızı düşünerek motive olalım. Çalışmasak da yaşadığımız sürece zorluklarımız illaki olacaktır. Ve bilmeliyiz ki o zorlukları aşacak güç kuvvet biz de var.

Şeyma Keskin
Şeyma Keskin
Mustafa Kemal Üniversitesinde elektrik elektronik mühendisliği okumaktayım . Mühendis Beyinler'de tecrübelerimi sizler ile paylaşacağım.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

koseni-sec-yazar-ol

Yeni Yazılar

Mühendis Maaşları

Popüler Yazılar