Uzay Turizmi Nedir

290
Uzay Turizmi

Turizm kelimesi, gezmek, görmek, dinlenmek anlamına gelir. Uzay Turizmi de bilim, keşif amacıyla değil, görmek amacıyla uzaya gitmek demektir. Aralarındaki fark, normal turizm de istenildiği anda istenilen yere gidilebilirken, uzay turizmin de seyahat öncesi sıkı antrenmanlardan geçmek, eğitim almak ve çeşitli deneyleri başarabilmek zorunluluğu olmasıdır.

mars

Uzay Turizm’ine, hizmet açısından bakılırsa çok maliyetli bir iş olduğu görülür. Uzaya gidecek olan bir roket 50 milyon dolara yapılabilmekte, yakıtının doldurulması ise 200.000 dolar tutmaktadır. Bu nedenler dolayısıyla uzaya gidip, yer çekimsiz ortamda birkaç dakika kalabilmek için binlerce dolar ödenmesi gerekmektedir. Uzay Turizm’i şu an için zengin insanlara hitap etmektedir.

Uzay Turizm’in de, gidilecek yer, yerkürenin 100 km üstü olacaktır. Bu nokta da dünya atmosferi bitmekte, yerkürenin bir kısmı görülebilmekte ve yer çekimsiz ortam deneyimlenmektedir.

Bu turizm sektöründe asıl istenen, bu yolculuğa çıkanların dünya yörüngesi etrafında dönebilmeleri ve dünyanın tamamını 10 kat uzaktan ve uzayda mavi bir küre olarak görebilmeleridir. Halihazırda bu işi yapacak teknolojiye ulaşmak için çalışmalar devam etmektedir.

Uzay Turizmi Nedir

Günümüzde uzay turistliği yapabilmiş sadece 7 kişi bulunmaktadır. Bu kişiler Space Adventures şirketi kanalıyla uzaya gitmişler ve 20-40 milyon dolar arasında ücret ödemişlerdir.

Uzay Turizmini Kimler Gerçekleştirmektedir?

Bu geziyi dünyada gerçekleştirebilen Amerika da yalnızca 2 şirket vardır. Virgin Galactic ve XCor Aeroscape ancak 16 şirket daha bu konuda çalışmalar yapmaya devam etmektedir. Rusya da bulunan Kosmo Kurs firması da 2 yıl içerisinde uzay turizmine başlayacağını belirtmiştir. Ayrıca Orion Span firması da ilk lüx uzay otelini, 2022 yılında açmaya hazırlanmaktadır.

Virgin Galactic firması

Türkiye’den Uzay Turizmi Yapmak İsteyenler Nereye Başvurmalıdır?

Türkiye de Scx firmasının Türkiye distribütörlüğünü VIP Turizm almıştır. VIP Turizm, şimdiye kadar uzaya gitmek için 3 kişinin başvurduğunu ve kişi başı 100.000 dolar rezervasyon ücreti ödediklerini belirtmiştir. Yolculuğun bilet fiyatı 250 bin dolardır.

1 Yorum

  1. Notlar; modelimde Elektro manyetik zeplinlerde G kuvveti sorunu yoktur. Asansör gibi çalışır. Çocuk kadın yaşlılarda kullanabilir. Tübitak Google ve Nasanın dikkate alacağını umuyorum.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.