Ana SayfaMakine MühendisliğiÇelik Isıl İşlemleri

Çelik Isıl İşlemleri

Isıl işlem nedir? Isıl işlem, malzemenin özelliklerini ve mekanik özelliklerinin ve ya iç yapısında istenen değerlerde olmasını sağlamak amacıyla, malzemeye uygulanan ısıtma ve soğutma işlemidir. Sık olarak ısıl işlem çeliklerle özdeştir. Başlıca Isıl işlemler iki gruba ayrılır.

Çelik Isıl İşlemleri:

 1. Çelik Tav İşlemleri
 2. Sertleştirme

çelik isıl i̇şlemleri

Isıl işlemler ahşap, plastik, beton, alüminyum, bakır, dökme demir, çelik, cam gibi her türlü doğal ve yapay malzemelere uygulanabilen işlemdir. Isıl işlemlerin amacı; dayanım artırıp azalta bilme, talaşlı işlenebilme özelliği iyileştirme, soğuk şekillendirme etkisi yok edilme, mikrosegrasyonlar ortadan kaldırılma, tane büyüklüğü değiştirilebilme, iç gerilmeleri azaltma, belirli içyapı elde etmek gibi örneklerle sıralanabilir.”

Başlıca tav işlemleri nelerdir?

 • Gerilme Giderme Tavı
 • Rekristalizasyon Tavı
 • Yumuşak Tavlama
 • Normalleştirme Tavı
 • İri Tane Tavı
 • Difüzyon Tavı

Başlıca sertleştirme işlemleri nelerdir?

 • Islah Etme
 • Su verme
 • Menevişlime
 • İndüksiyon yüzey sertleştirme

Gerilme Giderme Tavı: Çelik veya ısıl işlem yapılacak kısımda genelde 500-680ºC arasında ısıtma ve sonra yavaş soğutma işlemidir. İç gerilmeleri azalmakamacıyla yapılır.

Rekristalizasyon Tavı: Yeniden kristalleşme tavıda denebilir, soğuk işlem görmüş metallere uygulanır. Çeliklerde 650-700 ºC arasında bir saat tutularak yapılır. Hasarları düzeltmek için uygulanan bir ısıl işlemdir. Soğuk şekillendirme oranı büyük olmuş ise ince tane, az ise iri tane oluşur. Rekristalizasyon sıcaklığından çok yüksek alınan tavlamalarda iri taneler oluşabilir.

rekristalizasyon tavı

Yumuşak Tavlama: Çeliklere has bir ısıl işlemdir. Amacı bir malzemeyi
olabildiğince yumuşak hale getirmektir. Yumuşak tavlama ardından, malzeme
kolayca işlenebilir ve yumuşak olacaktır.

yumuşak tavlama

Normalleştirme Tavı: Normalizasyon tavıda denir. Amacı tane küçültmek, homojen bir mikro yapı elde etmek ve mekanik özellikleri geliştirmektir. Çeliğin üst dönüşüm sıcaklığı üstündeki sıcaklıkta ısıtma ve durgun havada soğutmadan oluşan bir ısıl işlem.

normalleştirme tavı

normalleştirme tavı nedir

İri Tane Tavı: İri Tane Tavlamada sıcaklık 1000-1200 °C arasındadır. Çekme dayanımı az olan çeliklerde talaşlı şekillendirme işlemini kolaylaştırmak için uygulanır.

i̇ri tane tavı

Difüzyon Tavı: 1200-1300 °C ye ısıtılarak uzun süre bu sıcaklıkta 6-12 saat bekletilir. Genelde haddeleme öncesi yapılır. Tavlamanın amacı, tanelerin irileştirilmesidir.

difüzyon tavı

Merve Akkaş
Merve Akkaş
Herkese merhabalar. Ben Makine mühendisliği öğrencisiyim. Okumayı, araştırmayı ve paylaşmayı çok seviyorum. Umarım hep beraber güzel etkileşimlerde bulunuruz.
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?