Çoklu Dokunmatik Yüzeye Sahip Bilgisayar Nasıl Yapılır

0
9
çoklu dokunmatik yüzeye sahip bilgisayar nasıl yapılır

Bir teknosinema sever için çoklu dokunmatik yüzey e sahip bir bilgisayar, rüyalarının icadı olacaktır. Dünyanın her yerinde bu tür bilgisayarlara rastlamaktayız. Ancak, herhangi birisi için bu tür bilgisayarları kolayca alabilmek kolay değil. Şişirilmiş fiyatları ve daha az kullanılabilirlikleri bu tür cihazların yapılmasına ön ayak olmaktadır.

Gerçekten farkına varacaksınız ki çok iyi bir kendin yap projesi ile siz de milim milim bir çoklu dokunmatik yüzey bilgisayar yapılacağını öğreneceksiniz. Genelde öğretici videolarda bu tür cihazların teorilerini bulabilirsiniz ancak biz burada sizlere cihazın imalat sürecini göstermekle yetineceğiz. Bunun size ilham kaynağı olmasını umuyoruz.

Bu yazımızda ayrıca sizlere PS3 web kamerasının içinde neler var olduğunu resimle göstermeye çalıştık. Web kamera burada, bilgisayara sanki bir giriş aygıtıymış gibi kullanılmış. Bazı donanımları da değiştirmek zorunda kalmışlar. Web kamera kullanmanın yanı sıra, böyle bir cihazı adam akıllı yapmak için ihtiyacımız olan bazı malzemeleri söylemek istiyorum; akrilik levha, LED ışıklar ve lehimleme işlemi

Donanım tasarımları birkaç elektronik, algılama ve optik teknolojileri vb yerlerde dağıtılıyor. O yüzden fazla detaya inmeden işin ne kadar heyecan verici olduğunu görmenizi istiyorum. Bu tür donanımlar için yazılmış yazılımlar sizlere mükemmel sonuçlar vermektedir.

Bir kısmımız görüntü işlemeyi duymuşuzdur. Belki sizde Matlab veya başka programlar ile görüntü işleme yaparak son resimdeki gibi bir kontrol ara yüzü hazırlayabilirsiniz. Algoritma basit, kameranın gördüğü parmak izlerini takip edip anlamlandırmak. Gerisi size kalmış :)

Önceki İçerikHimalaya Su Kuleleri
Sonraki İçerikBir Baraj Nasıl Yıkılır
Furkan Gümüş
Karadeniz Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümü mezunu. Yüksek lisans eğitimini Marmara Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde tamamladı. Doktora eğitimine Yıldız Teknik Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği alanında devam ettiriyor. Uzmanlığı Robot ve Mekatronik Sistemler, Otomatik Kontrol, Mekanik Tasarım, Gömülü Sistem ve Kontrol Yazılımlarıdır.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.