Devre Teorisi Nedir

203
Devre Teorisi

Devre teorisinin tarihçesi; devre teorisi ilk olarak elektrik mühendisliği bölümü altında 1925 yılında ortaya çıkarıldı. 1935’te ise uygulamaya başlandı ve 1945 yılında matematiksel analizler sonucunda bilimselliği ispatlandı. Bu yıllardan itibaren üniversitelerde ders olarak okutulmaya başlandı.

Devre Teorisi Dersi ve Gereksinimleri

Devre teorisi üniversitelerin bilgisayar ve elektrik elektronik mühendisliği gibi bölümlerinde okutulur. Aynı zamanda bu ders bazı üniversitelerde devreler kuramı adıyla da verilmektedir. Akım ve gerilim yasaları, elektromanyetik alan ve dalga teorilerini basit ve sade bir şekilde içerir. Temel devre elemanları, AC ve DC devre analizlerini konu alan teknik bir derstir. Bu dersin Düğüm Analizi, Çevre Analizi, Eşdeğer Devreler ve Graf Teorisi gibi alt başlıkları bulunur. Genellikle iki dönemde verilen geniş kapsamlı bir derstir.

Devre Teorisi Nedir

Aktif ve pasif elemanların değişik bağlantılarıyla oluşan devrelerdeki akan akımın ve eleman uçlarındaki gerilimlerin sistematik ve pratik hesaplanması için oluşturulmuş çözüm yöntemleri hakkında bilgi verilir. Ders kapsamında söz konusu olan denklemlerin klasik yazımından ziyade matrisle ilişkilendirilmiş yazılımı öğretilir. Devreyi uzun modellemeler ile göstermek yerine matrisi kullanarak doğrudan yazmayı amaçlayan teknik bir derstir. MATLAB, MuPAD ve Mathematica gibi sembolik hesaplama programları kullanılabilir.

Calculus

Temel Calculus bilgisi gerektiren bu ders, aynı zamanda 1. ve 2. dereceden diferansiyel denklem çözümlerine ilişkin temel bilgiye de dayanır. Hesaplamalar Euler denklemi kullanılarak yapılabilir. Çözüm teknikleri Laplace dönüşümleri ile karşılaştırılır. Bu dersteki aktarma fonksiyonu Kirchoff yasalarının diferansiyel denklemlere uyarlanması ile oluşturulur.

Devre teorisi dersi kapsamında bazı terminoloji bilgilerine ihtiyacımız vardır. Bunlar; zaman alanı, frekans alanı, devre tepkisi, homojen olmayan denklemler, kararlı durum, geçici tepki gibi terimlerdir.

Ek olarak bu dersin devamında devre analizi ve devre sentezi gibi dersler de verilir.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.