Ziraat Mühendisliği Maaşları

16521

Bu yazımızda sizlere ziraat mühendisliği maaşları ve ziraat mühendisliği hakkında bilgiler vereceğiz. Ziraat mühendisliği, tarla ve bahçe bitkileri üretimi, büyük ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği ve ıslahı, arıcılık,  kümes hayvanları, hayvan yemleri, toprak bilimi, tarım ekonomisi, tarımsal biyoteknoloji, bitki besleme, tarım makineleri, süt ve tarım ürünleri teknolojisi, bitki koruma, biyogaz enerji üretimi alanlarında faaliyet gösteren oldukça geniş bir alana yayılmış bir mühendislik dalıdır. Uygarlığın temeli olan tarım bugün ve gelecekte her zaman insanlığın temel ihtiyacı olacaktır. Küresel ısınma ve çevresel kirlenme gibi sorunlar özellikle ziraat alanında yeni çözümlere ihtiyaç duyulmasına neden olmuştur. Buna bağlı olarak son yıllarda organik tarım faaliyetlerine giderek artan bir talep vardır.  Sektörün bu anlamda yetişmiş, nitelikli elemana ihtiyacı da çığ gibi büyümektedir.

ziraat mühendisliği maaşları 2015

Bölüme ilgi duyanların aklında “Ziraat Mühendisliği eğitim programları açısından seçenekler nelerdir?”, “ziraat mühendisinin çalışma şartları nasıldır?”, “ziraat mühendisliği maaşları ne kadar?” gibi sorular var.  Öncelikle hemen her üniversitenin bünyesi dahilinde 4 yıllık Ziraat Mühendisliği Lisans Programları mevcut. Ayrıca Meslek Yüksek Okullarında ön lisanslarını başarı ile bitiren öğrenciler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavına girip başarılı oldukları takdirde Lisans programına geçiş yaparak Ziraat Mühendisi olabilirler. Bölüm kendi içerisinde tüm mühendislik dalları gibi sayısal ağırlıklıdır. Ancak bu bölümü okuyacak kişilerin öncelikle doğayı ve hayvanları sevmesi, iletişim bakımından becerikli olması gerekmektedir.  Ziraat mühendisleri tüm çalışmalarını sahada yaparlar. Uzmanlaştıkları alanlara göre çiftliklerde, bahçelerde, tarlalarda işlerini yürütürler. Bu sırada sürekli olarak çiftçilerle ve hayvancılarla bir aradadırlar. Özel sektöre ait işletmelerde rahatlıkla iş bulabilecekleri gibi dilerlerse kamuda da çalışma imkanları vardır. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı her yıl bir çok Ziraat Mühendisi istihdam etmektedir. Dilerlerse kendi sera ve bahçe işletmelerini, yem veya süt fabrikalarını,  su ürünleri çiftliklerini kurup işletebilirler.

Peki ziraat mühendisliği maaşları ne kadar? Kamuda personel alımı KPSS ile gerçekleşir ve maaş aralığı yeni başlayan bir mühendis için 3000 TL kadardır. Ülkemizde küçük ilçeler de birer Ziraat Mühendisi bulunurken bu sayı şehirden şehre değişmekte ve giderek artmaktadır. Özel sektör ise bilgi ve tecrübeye dayalı personel alımı yapmakta ve maaşlar 3500 ile 5000 arasında verilmektedir.

Bu yazımızda ziraat mühendisliği maaşları ve ziraat mühendisliği hakkında sizlere araştırdığımız bilgileri aktardım. Diğer mühendislik maaşları için tıklayınız. Bu yazı sadece bilgilendirmek amacıyla yazılmıştır. Lütfen meslek seçerken en son tercihiniz maaş durumu olsun. Çünkü eğer mesleğinizi sevmez iseniz çalışma hayatınızı zehir edebilirsiniz. Meslek seçerken sevdiğiniz mesleği, zevk aldığınız mesleği seçiniz.

Paylaşır mısınız?

10 Yorum

  1. Yoo benim babam işe başladığında özel bir fabrikada 2000 liradan 3500 e kadar yülseldi kpps ye girdi atandı ve devletten 5000 alıyor tecrübeli ama maaşı gitikçe düşüyor 4350 kadar

  2. Kesinlikle yalan yanlış bilgiler devlete eser miktarda alınıyorlar özel sektörde ise yeni başlayan mühendis en fazla 1800 alır tecrübelisi taş çatlasın 3000 ziraat mühendisi olmayın büyük pişmanlık duyarsınız

  3. Bu haberler yalan. Ziraat mühendisleri aç geziyor. Kız arkadaşım 2000 lira alıyor. Gıda mühendisliği ziraatten emin olun daha iyi

    • Kardeşim ziraat bir fakültedir ve gıda müh. de ziraat fakültesinden mühendislik fakültesine aktarılmış bir bölüm yani kısacası gıda müh.nin ziraatten iyi olması imkansız.

  4. Tarla Bitkileri Bitki Koruma bahçe bitkileri diye ayrılıyor bitki koruma seçin diyorlar diğerlerini secsek is bulamaz miyiz

    • Ziraatın 9 tane bölümü var. Kamu alımlarında bitki koruma ağırlıkta bahçe bitkileri de iyi ama. Sen hangisini seçtin?

  5. ziraat mühendisleri doğu illerinde 3776 tl gibi bir maaşla işe başlar batı illerinde 3500 civarı. Tar-Gel projesi ile birlikte en küçük ilçelerde dahi 3-4 ziraat mühendisi mevcuttur. Özel sektörde tecrübe istediğinden 3500-5000 aralığı gibi bir sınır koymamak lazım çok daha fazlasını alan arkadaşlar var. iyi çalışmalar.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.