Ana Sayfa Mühendis Maaşları Ziraat Mühendisliği Maaşları

Ziraat Mühendisliği Maaşları

Bu yazımızda sizlere ziraat mühendisliği maaşları ve ziraat mühendisliği hakkında bilgiler vereceğiz. Ziraat mühendisliği, tarla ve bahçe bitkileri üretimi, büyük ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği ve ıslahı, arıcılık, kümes hayvanları, hayvan yemleri, toprak bilimi, tarım ekonomisi, tarımsal biyoteknoloji, bitki besleme, tarım makineleri, süt ve tarım ürünleri teknolojisi, bitki koruma, biyogaz enerji üretimi alanlarında faaliyet gösteren oldukça geniş bir alana yayılmış bir mühendislik dalıdır. Uygarlığın temeli olan tarım bugün ve gelecekte her zaman insanlığın temel ihtiyacı olacaktır.

ziraat mühendisi

Küresel ısınma ve çevresel kirlenme gibi sorunlar özellikle ziraat alanında yeni çözümlere ihtiyaç duyulmasına neden olmuştur. Buna bağlı olarak son yıllarda organik tarım faaliyetlerine giderek artan bir talep vardır. Sektörün bu anlamda yetişmiş, nitelikli elemana ihtiyacı da çığ gibi büyümektedir.

ziraat mühendisliği maaşları 2015

Bölüme ilgi duyanların aklında “Ziraat Mühendisliği eğitim programları açısından seçenekler nelerdir?”, “ziraat mühendisinin çalışma şartları nasıldır?”, “ziraat mühendisliği maaşları ne kadar?” gibi sorular var. Öncelikle hemen her üniversitenin bünyesi dahilinde 4 yıllık Ziraat Mühendisliği Lisans Programları mevcut. Ayrıca Meslek Yüksek Okullarında ön lisanslarını başarı ile bitiren öğrenciler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavına girip başarılı oldukları takdirde Lisans programına geçiş yaparak Ziraat Mühendisi olabilirler.

Bölüm kendi içerisinde tüm mühendislik dalları gibi sayısal ağırlıklıdır. Ancak bu bölümü okuyacak kişilerin öncelikle doğayı ve hayvanları sevmesi, iletişim bakımından becerikli olması gerekmektedir. Ziraat mühendisleri tüm çalışmalarını sahada yaparlar. Uzmanlaştıkları alanlara göre çiftliklerde, bahçelerde, tarlalarda işlerini yürütürler. Bu sırada sürekli olarak çiftçilerle ve hayvancılarla bir aradadırlar. Özel sektöre ait işletmelerde rahatlıkla iş bulabilecekleri gibi dilerlerse kamuda da çalışma imkanları vardır. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı her yıl bir çok Ziraat Mühendisi istihdam etmektedir. Dilerlerse kendi sera ve bahçe işletmelerini, yem veya süt fabrikalarını, su ürünleri çiftliklerini kurup işletebilirler.

ziraat mühendisi bayan

Peki ziraat mühendisliği maaşları ne kadar? Kamuda personel alımı KPSS ile gerçekleşir ve maaş aralığı yeni başlayan bir mühendis için 6000 TL – 10000 TL kadardır. Ülkemizde küçük ilçeler de birer Ziraat Mühendisi bulunurken bu sayı şehirden şehre değişmekte ve giderek artmaktadır. Özel sektör ise bilgi ve tecrübeye dayalı personel alımı yapmakta ve maaşlar 3500 ile 14000 arasında verilmektedir.

Bu yazımızda ziraat mühendisliği maaşları ve ziraat mühendisliği hakkında sizlere araştırdığımız bilgileri aktardım. Diğer mühendislik maaşları için tıklayınız. Bu yazı sadece bilgilendirmek amacıyla yazılmıştır. Lütfen meslek seçerken en son tercihiniz maaş durumu olsun. Çünkü eğer mesleğinizi sevmez iseniz çalışma hayatınızı zehir edebilirsiniz. Meslek seçerken sevdiğiniz mesleği, zevk aldığınız mesleği seçiniz.

arıcılık malzemeleri
Büşra Çelik
Büşra Çelik
Yazılarımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Yorum kısmından sizlerde ekleme yapabilirsiniz.

60 Yorum

 1. Ben matematik öğretmeniyim ve toprakla uğraşmaktan sebze yetiştirmekten keyif alıyorum ve yaşım ilerleyince öğretmenlikten sonra bu alana yoğunlaşmak istiyorum. Yorumları okuyunca çok üzüldüm aşağı yukarı her sektörde olduğu gibi burası da vahim durumdaymış. Allah yardımcınız olsun. Ben ne yapmalıyım sadece hobi olarak okumayı düşünüyordum toprak bilimi ve bitki korumayı. hayalim bir bahçe içinde doğru yöntemlerle meyve sebze yetiştirmek. Sizce bu bölümü okumalı mıyım yoksa ilgili dergiler yayınlarda yeterli olur mu ? benimki hobi olarak lütfen bölümü küçümsediğimi düşünmeyin haddim bile değil. yorum yaparsanız sevinirim

 2. Kimse kusura bakmasın ama sadece mezun olmak için bölüm okuyup sonra üni mezunu işsisiz diye gezinmekle olmuyor,Bir sene dişini sıkıp kpss hazırlansanız yeterli puanı aldıktan sonra sözleşmeli veya kadrolu bir şekilde yerleşirsiniz. Neden puan ortalamamız düşük? çünkü çok düşük puanlarla mühendis olunabiliyor artık.Bu bizler için bir fırsat.700 olsun 800 olsun 2 senede bir alım yapılıyor.yeter ki isteyin yeter ki ders çalışın.çok yüksek puan alıp da yerleşemeyen olduysa da tercih sıralamasında hata vardır.
  asıl problem üniversitelerimizde yeteri kadar uygulama dersi verilmiyor olmasıdır. MEzun olup bir çok bitkiyi , bir çok tedavi yöntemini bilmedikten sonra iş bulsan dahi vicdanın hep huzursuz kalacaktır.

 3. Çanakkale onsekiz Mart üniversitesi ziraat fakültesi bitki kurma bölümünü yeni kazandım yabancıyım Uygur Türküm .bu bölümü çok sevdim lakın mu yorumları okuduktan sonra çok üzüldüm şuan ne yapmam lazım bu bölüme kayit yapıp okusam mı diye düşünüyorum bana anlatacak ziraatçi abilerim arkadaşlarım olursa çok memnun olurum telefon numaram 05539669569 lütfen yardım edin

 4. abi yorumlara bak herkes atmış tutmuş yok efendim aç kalırsın, ataması yapılmıyor, maaşı az, amele gibi çalıştırıyorlar vs. kardeşim örnek verdiğiniz makine bölümünden mezun olanlar sanayide çalışıyor veya polis olma derdindeler bilgisayar mühendisliği desen her üniversitede gündüzcü ve gececi olmak üzere bölümler var 10 kişiden 2si bilgisayar mühendisi canı sıkılan pc mühendisliğine gidiyor tamam attınız tuttunuzda nasıl bu örnekleri verdiniz onu anlamadım mühendisliklerin durumları hep aynı inşaat mühendisliği bölümleri dolmuyor 70 kontenjan açıp 10 öğrenciye ders veriyorlar ve mezunlarda şantiyelerde 2.500 tl ile ilkel yaşama geçiyor ziraat mühendisi olmak isteyen kardeşlerim bende bitki koruma yazmayı planlıyorum eğer atanamazsanız özel sektör var, oda olmadı diyelim sınava girip belgenizi alıp kendi işyerinizi açma şansınız var, eğer gerçekten istiyorsanız işsiz felan kalmazsınız buradakilere kalsa yapılacak meslek kalmadı dünyada herkes işsiz.

 5. ZİRAAT MÜHENDİSLİĞİ VEYA VETERİNERLİK OKUMAYI DÜŞÜNENLERE TAVSİYE:
  ziraat mühendisliği okuyacaksanız, ve köylü iseniz neden tarımla uğraşıp kendi kendinizin ziraat mühendisi olmayasınız?
  veteriner hekim olup neden bir mandıra veya besi çiftliği kurmayasınız?.. ilkokul mezunu adam, çekiyor krediyi, alıyor elli inek, süt üretiyor. bir de veteriner hekimle anlaşıyor, hayvan sayısını biraz artırdıktan sonra bir de işletme müdürü tutuyor tamam..e siz, veteriner hekim olarak, kendi mandıranızı kursanız, ziraat mühendisi olarak kendi tarlanızı işletseniz güzel olmaz mı…

  • çiftçi tv yi, köy tv yi izliyorum, tarım ve hayvancılık konusunda çok güzel şeyler görüyorum.
   ben köylüyüm, fakat ne gebe hayvanın ultrasonundan, ne suni tohumlamadan, ne ceviz aşılamasından, ne yaprak tahlilinden, ne de gübre kalitesinden anlarım.. artık çiftçilik, türkiye’de uzman çiftçiler, yani ziraat mühenisleri, vereriner hekimler ve zoootekni uzmanlarının elinde yürümek zorundadır. devletimizin de, mandıra kurmak isteyen veteriner hekime, bahçe kurmak isteyen ziraat mühendisine KARŞILIKSIZ KREDİ, ziraat mühendisine karşılıksız tarla, veteriner hekimlere karşıölıkız mera vermesini öneririm. çünkü o krediler boşa gitmeyecektir..

 6. Kesinlikle okunacak bir bölüm değil 2014 sonrası mezun olupta iş bulan ziraat mühendisi sayısı TMMOB rakamlarına göre %8 civarı yani 2014 ten sonra mezun olan her 100 ziraat mühendisinin sadece 8’i iş buluyor bu artık bu aşamadan sonra çok daha zor düşünün şuan 50 bin dolaylarında işssiz ziraat mühendisi var bunca işssiz sayısı olan başka bir meslek dalı çok azdır. Ne yazıkki gelecek projeksiyonunda ne devlette nede özel sektörde iş olanağı çok çok az burada 20 sene evvel mezun olmuş şanşı yaver gitmiş bir kaç insanı örnek verenlere bakmayınız sorunuz soruşturunuz meslek forumlarına bakınız bir bilenden değil 10 bilenden fikir alınız başınızı yakmayınız zaten Ziraat Mühendisi sayısı çok dolgun ve gelecek 20 seneye yetecek kadar mezun halihazırda var sevgilerimle

  • ne boş yaptın ya bilader kpss den 78 alamayıp atanamayanlar varsa suç ziraatte değil atanamayan beyninizde abim ziraat mühendisi 2017 te atandı bende 2020 de mezun oluyorum eylül deki kpss yi bekliyorum git bütün mühendislik mimarlık bölümlerini araştır hangisinde atama 78 lerde her kpss puanı ile alım oldu şimdiye kadar hiç puan yanmadı ve 77 ve 78 arası gidip geliyor puanlar onuda alamayan zaten atanmasın ha bide özel sektörde olsun ilaç bayisi olsun binlerce ziraat mühendisi ekmek yiyor demiyorum hepsi lüks yaşıyor para var bu bölümde yeter kötülediniz bilmeden.!

 7. istatistik verelim ziraat mühendisi 9 bransa ayrılıyor 2019 eylül ayı itibariyle işsiz ziraat mühendisi sayisi 49 bin kendi işini yapmayan ziraat mühendisi sayisi 21 bin dolayısı her sene özel sektörün talep ettiği personel sayisi ortalama 930 (2018 verisi) devlet 5 senede 1180 Ziraat mühendisi alımı yapmış yani senede ortalama 240 ziraat mühendisi alınıyor bunun yanında her sene 4500-5000 mezun veren bir meslek dalı ne yazıkki nitelikli issizligin en fazla olduğu bölüm size tavsiyem araştırın kimsenin sözlerine kulak asmayin ama banada sorarsanız istatistiklerede bakarsanız Ziraat mühendisi olmayın olun diyenlerede şunu deyin 5-10 iyi örnek var ama 49 bin işsizde var 49 bin 10 dan büyüktür

 8. O kadar küçümseyip yerden yere vurdunuz ki bu mesleği ülkede organik tarım akıllı tarımdan ne paralar kazanıyorlar mesleki bilginin yanına birazda ticari zekayı eklersen neden bişeyler olmasın nihayetinde her yerinden bereket fışkıran topraklara sahip bir ülkeyiz birazda bu açıdan bakılmaz mı bakın sebze ithal den hayvan ithal eden bir ülke haline geldik neden üretmeyelim neden özel sektörden asgari ücretle iş bekleyelim sanayi sektörü dursa bile tarım durmaz duramaz boğazı doyurmak için toprak şart üretmek yetiştirmek şart

  • Nurcan hanım sanıyor ki tarıma yatırım yapmak bedava bugün 100 dönümlük bir toprağa en basitinden bir buğday ekmek ve biçmek bile yaklaşık 50 bin tl gerektiriyor diyelim ki işsiz bir ziraat mühendisi üretim yapmak istedi dediğiniz gibi organik domates üretecek sonra satacak organik sertifikası almak için kafadan 6000 tl si gitti, toprağı yok icare toprak kiraladı oda 50 dönüm için en az 25-30 bin tl efendim tohum,organik gübre,organik ilaç masrafıda 40 bin diyelim(çünkü organik tarıma uygun ilaç ve gübreler daha pahallı) traktör kiraladı işçi tuttu derimi paketi istinai giderleri,suyu elektiriği mekanik bakımı sürümü buda 60 bin tl ye mal oldu birde 3000 tl ye tarsimden sigorta yaptı.diyelim ki dönümden 3 ton organik domates aldı.(bu organik dometes için maksimum verim bu arada) 50*3=150000 kg maksimum verim elde etti kilosunu 3 tl den sattı iyi kar ediyor gibi görünüyor ama bu sermaye ile risksiz,daha az emekle bu kadar parayı başak sektörlerdende kazanıyor bu açıdan dedikleriniz ancak sermayesi,çevresi olan insanlar için geçerli sevgilerimle

 9. 2008 sütcü imam üniversitesi. Ziraat müh./TARLA BİTKİLERİ bölümü mezunuyum. Ilk yıl k.marasta. askeri ucret altı 1 sene çalıştım. Oradan mersin erdemli 2 sene. Ordan istanbul 4 sene. Ordan ankara 3 sene. Şimdi kayseri de calismaktayim. Maaşım türkiye şartlarında iyi ve şükür yetiyor. Bu yere gelene kadar belki ac çalıştım. Günlük bazen 15 saat calistim ama öğrendim işi ve şükür severek yapiyorum. Eger bu mesleği yapacaksaniz fedakar olup işi ogreneceksiniz. Sadece ben muhendisim su maasa calismam derseniz o maasa calisirsiniz emin olun. Sadece sabır ve calismak olsun gayeniz.

 10. Ne sacma sapan yorumlariniz var ya ..
  Ben Ankara Üniversitesi ziraat muhendisligindeyim ve hic de pisman degilim bazilariniz sirf okudum olmak icin okursa kendine bi şey katmazsa kusura bakmayin sizi 1000 tl ye de calistirrlar önemli olan okul bitirmek değil farkli olmak nitelik ve kendini gelistirmektir yok secmeyin sectirmeyinmis milletin hayaliyle oynayip durmayin belki o kisi bu meslekte mutlu olcak kendini gelstircek bu sekilde dusunnlerin hepsi malesefkabul etsin ne bu meslegi severek okudunuz ne de okumaktan baska bi sey yaptiniz lutfen bireysel duauncelerinizle milletin hevesini kirmayin burda

  • Ayse hanim 4 sertifikam var 2 yabancı dil bilmiyorum not ortalamam 3.10 iyi bir ziraat mühendisi olduğuma inanıyorum is yok is bulamıyorum bulduklarımda asgari ücret teklif ediyorlar buna ne demeli hadi sektörün yarışı dediginiz gibi şuan 65 bin ziraat mühendisi boşta 30 bini kendi isini yapmıyor kendine herkes birşey katsa bile sektörün devletin istihdamı önemli lütfen boş konuşmayın kimseyi bu vahşetin içine cekmeyin bu bölümlerin kapatılması gerekiyor durum budur bütün avrupadan fazla ziraat mühendisi mezunu var bunların hepsini nasıl istihdam edeceksiniz açıklayın yada susun

   • Abi ben Uzbekistanda sera kurdum, iyi ziraat muhendisi gerek, nasil konusgabiliriz?
    +998998982303
    Abdurahim

  • Benim iki yabancı dilim var, bitki koruma egeden 3.10 la mezunum, 4 sertifikam var yüksek lisansta yaptım okulda sahada çok çalıştım iyi bir ziraat mühendisi olduğuma inanıyorum ben neden is bulamıyorum lütfen insanların Hayalleri ile siz oynamayın zira 65 bin ziraat mühendisi boşta 25 bini başka isler yapıyor hepsi mi kötü bunların devletin özel sektörün istihdam kapasitesi ortada ne kadar kendinizi geliştirirseniz geliştirin is bulamıyorsunuz. (Geçen is buldum bir yerde asgari ücret teklif ettiler bulanlarda birkaç sene buna kanaaat etmek zorundalar) lütfen insanların umutları ile asıl siz oynamayın

  • Oğlum için araştırıyorum bu mesleği onun yaşamak istediği hayatla örtüşen bir meslek gibi geldi bana çünkü köyü toprağı hayvanları çok seviyor ama hevesim kırıldı resmen o kadar yorum arasında tek tük mesleğine sahip çıkan bir kaç kişi var

 11. 2017 Ege mezunuyum ve 40 kişilik sınıfta 6 8 kişi iş buldu aklı olan gitsin makine okusun benim girdiğim sene puanım dogu elektrik elektronik tutuyordu Ege nin adı var diye geldim hem okuması bitirmesi zor hem iş imkanı yok. Bu yorumları tercih yapmadan okuyan varsa aklı olan yazmaz. Benden düşük puanla doğuda makine okuyan arkadaşım şuan İstanbul’da calisiyor. Kesinlikle tarım bitmiş ziraat mühendileri ara orta malı eleman olarak görülüyor . Is ilanlarinda tezgahtan arıyor adam yanına ziraat mühendisi yazıyor meleğimiz bu kadar ayaklar altında hiç bir ağırlığı yok okuduğum zamana yazık herşey boşuna. Tarımla ilgim deneyimim olmasına rağmen Kimse dönüş yapmıyor. Toprağa ne atsan çıkar mantığı değersizleşen bir meslek. 1400 1600 gibi komik rakamları teklif etmeye utanmyan sömürücu patron kaynıyor heryer. Kpss puanı 76 ya düştü diyenlere inanayım Son aramalarda ki yeterince alim olursa ki olmuyor 78 e düşüyor ama 74 80 bandında öyle mi yıgılma var ki virgulden sonraki rakamlar onlarca kişiyi ileri geri atiyor. Bu zamanda sevdiklerinize okumayın.

 12. İnsanlar bir kaç iyi örnek görüp ziraat mühendislerinin iyi bir meslek olduğunu düşünebilir bu örneklerin çoğu meslekte 10 senesini tamamlamis kendi alanında uzmanlaşmış insanlar beri yandan son 5 senede mezun olmuş olanlar ve iyi bir referansı (torpili olmayan) yada kpssde 80 üzeri alamamış kişiler sektörde iyi yerde değiller ornek vermek gerekirse su istatistik yararlı ocak 2017 den temmuz 2018 kadar olan süreçte özel sektör bütün branşlardan sadece 850 kişi talep etmiş 45 bin ziraat mühendisi boştayken talep edilen sayı senede en fazla 1000 diyelim ki senede 1000 kiside devlet aldi( zor ama) diyelim ki 1000 kişide yurt disindan is buldu (mümkün değil ama) diyelim ki 1000 kişide başka sektörlerde ( garsonluk,kasiyerlik,müşteri temsilciliği) gibi hizmet sektörüne kaydı ancak senede mezun sayisi kadar istihdam oluştu yine 45 bin ziraat mühendisi boşta dahası 30 bini kendi isini yapmayıp başka sektörlerde bu açıdan ziraat mühendisi olmayın ücretlere gelecek olursak sunu diyebilirim ücretler yeni başlayanlar için 2000 bandında 10 senelik tecrübeniz varsa ve çevrenizi kullanarak kendi isinizi yapmıyorsanız birde yabancı diliniz varsa ve bir referansla güçlü bir firmada baslamissaniz 7000 tl yi geçmez oda bütün şansınızın yaver gittiğini düşünüyorum ama belli merkezlerde çevreniz var, isinizde çok iyisiniz bayi açacak paranız var satışınız iyi danismanliginiz kallavi aylık 9000 i geçmez kazancınız oda çok iyi Turkiye şartlarında ama önce turkiyede her yıl ancak 400 kişinin kazandığı bayilik sınavını geçmelisiniz kolaykuklar dilerim

 13. ulan allah çalışına rıskını veriyor herkez ayrı bi kafada bu aç kalır diyenlere bakmayın bunların arkadaşları bu bölümü okumuşlar yada yakın bi çevresi bu nonuşlar arazi işi felan yapamış çalışmamışlar sonra vay maaşım düşük lan hele biraz geliştirn kendinzi bedava ekmek varmı niye benim akrabalarım ziraat mühendisleri adamların altında 100 milyarlık araba ve evleri de 300 400 bin

  • Birşey söyleyeyim ziraat mühendisiyim 12 saat arazide çalışmaya raziyim ingilizcem var çukurova üniversitesi gibi sayılı bir tarım üniversitesinden mezunum bana 3000 tl maaşla bir is bulsana eğer bulamıyorsan boş boş konuşma 45 bin ziraat mühendisi boşta bir 30 binide başka işlerde çalışıyor kendi isini yapamıyor bakin açık çağrı yapıyorum 12 saat arazide çalışacağım ingilizcemde var buyrun hodri meydan bulunuz is

 14. Biri de çıkıp dememiş arkadaşlar özellikle yaşadığımız yüzyılda önemli bir meslek maaşlara takılmayın biraz da insanlık adına bisey yapmaya çalışın. Burda ı mesleği yapan ya da okuyan onlarca kişi yorum yapmış tek söyledikleri maaş. Bugün yabancı ülkeler müthiş kariyer sahibi insanlar egolarından tamamen arınmış olup insanlar için patates yetiştiriyo ağaç dikiyor.Toptagi korumak adına büyük projeler geliştiriyo inanları bilinçlendiriyor. Sadece bu muslek için değil ama artık kişiliğimize uygun meslekler secmemiz lazım o işleri severek yapmamız ve vatanımıza faydalı bireyler olmaya çalışmamız lazim gelecek nesili de böyle yetisyetiştirmeliyiz ama kime ne anlatıyorum cidden

  • Şule hanim mezun bir ziraat mühendisinin görevi zaten basta toprağı suyu hatta yetiştirdiği ürünlerle halk sağlığını korumaktır ama devlet ve özel sektör bu alana yeterince önem vermemektedir. Versin ki bu gençlerde derslerde gördükleri teorik bir takim bilgileri pratiğe geçirsin projelerini faaliyete geçirsin haklisiniz ama biz ziraat mühendisi gençlerimize bu alanda imkan sağlayamazsak nasıl yararlı olsunlar saksıda biber mi yetiştirsinler önce istihdam edin, sonra fikir danışın,proje sorun zorlayın ama önce istihdam edin ve kendilerini önemli hissetmelerine on ayak olun saygılarımla şuan 75 bin ziraat mühendisi ya kendi branşı dışında çalışıyor yada issiz reel olan can acıtıcı kısımda budur saygılarımla

 15. Ziraat mühendisliğinde gelecek projeksiyonu ortada iyice okuyun araştırın 2020 yılında 100 bin ziraat mühendisi işsiz kalacak bu açık çoğu bölüm kontenjan aZalttı çoğu bölüm kapatma kararı aldı diğerleri kapatılmayı tartışırken ziraat mühendisliği okuyup işsizler ordusuna nefer olmanın manası yoktur iyice ölçüp bicin boşuna 4 sebeninizi emeğinizi paranızı heba etmeyin yazıktır

 16. Ziraat mühendisliği okuması zor,atanması zor bir bölüm bayi açmak isteyenlerin mevcut belgelere (bayilik belgesi almaları gerekiyor) buda zor ve çetrefilli bir sınav çevreniz yoksa ilaç bayisinden o kadar yuksek meblağ kazanamıyorsunuz ve gün geçtikçe pazar daralıyor bir araştırın kaldiki son 10 senede mezun olmuş ziraat mühendislerinin sadece yüzde 13 u is bulabilmiş ve ezici bir çoğunluğu 3000 tl nin altında çalışıyor seçmeden evvel ziraat mühendisleri odasından bir araştırın bir is başvurularının niteliğine bakın öyle seçin Bence seçmeyin pişman olursunuz ama yinede siz bilirsiniz sevgili gençler

 17. Ben 13 yıllık bankacıyım. Ziraat müh. bitirip zirai ilaç ve gübre alanında kendi işyerlerini açan müşterilerimin kazancının iyi olduğunu biliyorum. herkes zirai ilaç dükkanı açamıyor ziraat müh. olma yada ziraat teknikeri olup sertifika için sınavı geçme şartı var. şöyle güzel görünümlü şık bir zirai ilaç, tohum , gübre için dükkan açıp güzel bir isim koyup, tabelaya da ”ziraat müh. adınız soyadınız” yazdırırsanız insanlar bişey danışmak için bile dükkanınıza girer ayıp olmasın diye eli boş çıkmazlar. devlet düşünenler için de atama puanları hiç de korkulacak gibi değil. doğu trf 76-77 gibi puanlardan kapatmış ( batı illerinin puanı haliyle yüksek ama doğuya atanıp belli bir zaman sonra orta anadolu veya batıya tayin istenebilir). bir fizik kimya biyoloji mezununa göre devlete atanmalarının daha mümkünatlı olduğunu düşünüyorum. 2017/7 atamasında 874 tane ziraat müh. alındı. ben kötü bir bölüm olduğunu düşünmüyorum açıkçası. kendini yetiştiren mühendisin iyi yerlere geleceğini düşünüyorum.

 18. Bence ziraat muhendisligi ilerleyen zamanlarda daha cok alimin yapilacagi bi meslektir neden derseniz ulkemizin acigi oldugu icin bu acigi ya turizimden yada tarim ve hayvanciliktan yapmasi gerekiyor diye düşünüyorum.

 19. MRB. YEĞENİN ZİRAAT FAKÜLTESİNİ YAZMAK İSTİYOR
  ZİRAATİN BİR SÜRÜ BÖLÜMÜ VAR
  HEDEF; ZİRAA İLAÇ BAYİ, MEYVE BAHÇESİ KURULUMU VE YATIRIM DANIŞMANLIĞI YAPMAK İSTİYOR
  SİZ HANGİ BÖLÜMÜ TAVSİYE EDERSİNİZ

 20. Yahu ziraat mühendisi olmayın bugün ziraat mühendisi olan aylık 2000 tl ye danışmanlık yapmak isteyen bile artik kpss ile sıralamaya girecek sektörde 10.senenin üstünde şansı yaver gitmiş 3-5 kişiyi örnek gösterene inanmayın rakamlar ortada issiz sayısında en fazla olan mühendisliklerin başında ziraat mühendisliğidir.

 21. Bilmediğiniz bölüm hakkında yalan yalnış şeyler söylemeyin bu bölümü isteyen varsada sayenizde vazgeçmişlerdir..

 22. Ziraat mühendisi olmayın, seçmek isteyene mani olun seçtirmeyin nedenleri ise çok açık sektörde yeni başlayanı asgari ücretin altında bile çalıştıran şirketler var araştırın soruşturun durum bu şanslıysanız 1800 tlden başlarsınız 5 sene tecrübeniz varsa 2500 tl dolaylarında maaş alırsınız devlette atamalar en iyi durumda 1000 dolayları,özel sektörde senede 500 ü geçmiyor ayrıca araştırın soruşturun meslek odalarına sorun zaten onlarda önermeyecek şuan 60 bin mezun boşta 30 bin mezun kendi işini yapmıyor kendi işini yapan mühendis sayısı 50 bin dolaylarında sektör dolgun, büyüme yavaş, mezun sayısı fazla ZİRAAT MÜHENDİSİ OLMAYIN OLDURMYIN AÇIK ÖĞRETİM OKUSANIZ İSTİHDAMDA DAHA FAZLA ŞANSINIZ OLUR

 23. Yahu ne kadar yalan yanlış yazanlar var ülkede issiz ziraat mühendisi sayısı 50 bin dolayında ayrıca her sene ziraat mühendisi alimi devlette 1000 i geçmiyor özel sektörde senede 500 yeni kişi istihdam ediliyor bu manada ziraat mühendisi olmayın zaten ülkede 128 bin ziraat mühendisi var yarısı işsiz 35 bini kendi isini yapmıyor istatistiklere bakın sonra üzülmeyin birde is başvurusu yapılan siteleri bir kontrol edin kaç ziraat mühendisi alimi var şuan hali hazırda 147 tüm siteleri tarayın seçmeyin sectirmeyin okunacak bir bölüm değil pişman olursunuz saygılar sevgiler

 24. 4 yıl okuyarak mühendislik bakış açısı kazanmış bir birey çalıştıktan sonra her yerden para kazanabilir. meslek var ama para yoksa sorun bence senle alakalı iş yok diye boş oturan kafaların lafları bunlar iş beğenmezlerin lafları bunlar. işi kendin oluşturursun oturduğun yerden sana iş ekmek para gelmez bunu bilin……

 25. Ziraat Mühendisliği okuyorum(Bitki Koruma).Ziraat mühendisliğini yaşadığınız şehre göre yazın.Benim memleketimde ziraat mühendisleri porsche mercedese biniyor ve çok fazla para kazananlar var.Önemli olan ticaret kafanız olması ve mantıklı düşünebilmeniz.Size şöyle birşey söyliyim,kuzenim muhasebeci ve yanına gitmiştim bir ziraat mühendisi inin 1 trilyon kredi çektiğini söyledi ve aylık ödemesi 90 bin tl 😊 Aylık ödemesi 90 bin tl olan krediyi ödeyebileceğine inanıp çektiğine göre demekki o kadarda kazanıyor.Çok fazla küçümsemeyin bu mesleği 💪🏻😎

 26. ziraat mühendisi olarak iş yapanlar çok az mezunların çoğu ne yazık ki başka işler yapıyor. Özelde maaşlar yeni başlayanlar için 1900 ile 2500 arasında değişiyor kesin budur çünkü ben ziraat mühendisiyim arkadaşlar ayrıca soruşturabilir. 5-10 yıl tecrübeli mühendisler ise 3000-3500 arasında maaş alırlar fazlası yoktur naçizane önerim bu bölümü okumayın tarımın büyüme hızı zaten yılda en fazla yüzde 2 dir. devlette alımlar ise yılda en fazla 1500-2000 kişidir (en fazla) şuan iş bekleyen herhangi bir yapmayan ziraat mühendisi sayısı 40 bin dolaylarındadır. her sene yaklaşık 2000 mezun işssizler kadrosuna eklenmektedir. En değersiz mühendislik grubudur. ONUN İÇİN SEÇMEYİN BU BÖLÜMÜ SEÇTİRMEYİN İYİ ARAŞTIRIN

 27. YaZıyı okudum.arkadas yani yazıyı yazarken biraz araştırın.devlette çalışan mühendisin maasi zaten belli.3500 den başlar.4000 alan da var.özelde maaş aralığı yok.asgari ücretin çok altından başlar.10-15 yıl gibi çalışan isen 4 belki 5 bin verir.kestirmek zor.

 28. Ziraat mühendisliğinde Tarla bitkileri bölümünü kazandım. Amacım en iyi şekilde üniversiteyi bitirmek ve iyi bir mühendis olmak. Bunun içinde elimden gelenin fazlasını yapmaya hazırım. Etrafımdaki insanlar ve internetten okuduklarıma göre aç gezersin diyorlar. Ben üniyi güzel bir şekilde severek bitirsem ve elimden gelenin fazlasını yapmaya çalışsam yinede aç kalır mıyım?

 29. Ziraat mühendisliğinde Tarla bitkileri bölümünü kazandım. Amacım en iyi şekilde üniversiteyi bitirmek ve iyi bir mühendis olmak. Bunun içinde elimden gelenin fazlasını yapmaya hazırım. Etrafımdaki insanlar ve internetten okuduklarıma göre aç gezersin diyorlar. Ben üniyi güzel bir şekilde severek bitirsem ve elimden gelenin fazlasını yapmaya çalışsam yinede aç kalır mıyım?

  • Kalırsın kardeşim kalırsın Ankara Üniversitesi bitki koruma mezunuyum not ortalamam 3.20 bir sene is aradım buldum şimdi 1900 tl ye çalışıyorum açlık sınırının bir tık üzerinde yani kpss de de puanlar 85 in altına düşmüyor yani bu puanı almak her babayidigin harcı değil yinede siz bilirsiniz

 30. Ben ziraat fakültesi öğrencisiyim. Tanıdığım en az para alan ziraat mühendisi 1800 alıyo özelde primlerle 4000 falan oluyo. Tatillerde boş zamanlarımda kendimde firmalarda çalışıyorum günlük olarak. Günlük 100 lira ben alıyom daha elimde diploma olmadan. Çalışırsanız mutlaka iyi paralar kazanırsınız emin olun. Aynı zamanda lisedeyken harita bölümünden mezun oldum aylık 30 000 yanlış yok 30 000 alan harita mühendisi tanıdığım da var yani hangi dal olduğu farketmez sadece çalışın. İlerde bi şirket kurduğunuz zaman aylığınız 50 bini rahat bulur. Aman uzun laf işte…

 31. Ben İzmir torbalıda ikametgah ediyorum ailem 20 senedir çiftçilikle uğraşıyor bu sene üniversitese tercihimi ziraat bitki koruma yada bahçe bitkilerinde kullanmak istiyorum bana yardımcı olursanız sevinirim bu konuda

 32. 14 yıldır özel sektörde ziraat mühendisi olarak çalışmaktayım. Sektörde deneyiminiz yok ise işe başlarken alacağınız maximum maaş 1800-2000 tl arasıdır. Eğer deneyimli iseniz bu rakam maximum 3500 tl ye çıkar. Iyi derece ingilizceniz var ise Uluslar arası firmalarda 6000-8000 tl ye kadar maaşlar var. Yanlız bu firmaların sayisida 20 yı geçmez.

 33. yardimci olurmusunuz ziraat bolumunu cok istiyorum sizce tavsiye edermisiniz is olanagi nedir hangi bolumu daha avantajli lutfen kafam cok karisik

 34. Kafamda bir soru var ben ziraat okuyorum dercemde iyi bu senede sınavda zonguldak ikinci öğretim makineyi tutuyor bir akıl verseniz

 35. Yoo benim babam işe başladığında özel bir fabrikada 2000 liradan 3500 e kadar yülseldi kpps ye girdi atandı ve devletten 5000 alıyor tecrübeli ama maaşı gitikçe düşüyor 4350 kadar

 36. Kesinlikle yalan yanlış bilgiler devlete eser miktarda alınıyorlar özel sektörde ise yeni başlayan mühendis en fazla 1800 alır tecrübelisi taş çatlasın 3000 ziraat mühendisi olmayın büyük pişmanlık duyarsınız

 37. Bu haberler yalan. Ziraat mühendisleri aç geziyor. Kız arkadaşım 2000 lira alıyor. Gıda mühendisliği ziraatten emin olun daha iyi

  • Kardeşim ziraat bir fakültedir ve gıda müh. de ziraat fakültesinden mühendislik fakültesine aktarılmış bir bölüm yani kısacası gıda müh.nin ziraatten iyi olması imkansız.

 38. Tarla Bitkileri Bitki Koruma bahçe bitkileri diye ayrılıyor bitki koruma seçin diyorlar diğerlerini secsek is bulamaz miyiz

  • Ziraatın 9 tane bölümü var. Kamu alımlarında bitki koruma ağırlıkta bahçe bitkileri de iyi ama. Sen hangisini seçtin?

  • Tarım makine mühemdisliği mezunların iş olanakları nasıl.Lütfen bu konuda yardimci olun.Eğer iyi ise sayısal bölümüne gecip gerekli puan ve üzerini alamk icin caliscam

   • ziraat mühendisliğinin diğer bölümlerine nazaran özel sektörde iş bulma olasılıkları çok faladır makine parkı geniştir..

 39. ziraat mühendisleri doğu illerinde 3776 tl gibi bir maaşla işe başlar batı illerinde 3500 civarı. Tar-Gel projesi ile birlikte en küçük ilçelerde dahi 3-4 ziraat mühendisi mevcuttur. Özel sektörde tecrübe istediğinden 3500-5000 aralığı gibi bir sınır koymamak lazım çok daha fazlasını alan arkadaşlar var. iyi çalışmalar.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

Yazar Ol arıcılık malzemeleri

Yeni Yazılar

Dans Eden Robotlar – Boston Dynamics Robotları

Son zamanlarda oldukça sık bir şekilde her yerde karşımıza çıkan dans eden robotlara denk gelmişsinizdir. Geçtiğimiz günlerde Hyundai’nin satın aldığı robotik sistem çalışmaları ile...

Yalın Üretim Sistemi

Yalın üretim kavramıyla ilk nerede tanıştım? Bu kavramla ilk kez imalat stajımı yaparken karşılaştım. Raporumun imalat ve yönetime dair iyileştirme-geliştirme kısmında maliyet, süre, malzeme...

Vakum Torbalama Yöntemi

Vakum torbalama yöntemi kompozit üretim yöntemlerinden biridir. Vakum torbalama yöntemini daha iyi anlayabilmek için öncelikle kompozitten bahsedelim. Kompozit nedir? Kompozit malzeme belirli bir amaca yönelik...

Giyilebilir Teknoloji Ürünleri

Teknoloji hayatımızın bir parçası olmaktan çıktı artık teknoloji hayatımız oldu. Yeni teknolojiler geliştirildikçe var olan teknolji ve teknolojik aletlerde gelişiyor ve değişiyor. Örnek olarak...

Mühendislik Maaşları

Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Maaşları

Endüstriyel tasarım mühendisliği nedir ve ne iş yapar? Lise öğretiminden mezun olan öğrenciler yükseköğretime geçiş sınavına girecek ve bu bölüm endüstriyel tasarım mühendisliği maaşları...

İşlem Mühendisliği Maaşları

Her şirketin kendine göre bir maaş politikası vardır. Maaş politikası belirlenirken, yazılı kanunlar, kişinin iş performansı dikkate alınır. İşlem mühendisi; hastane, banka, belediye de...

Makine Mühendisliği Maaşları

Yazımda internetten araştırmalar sonucu elde ettiğim makine mühendisliği maaşları hakkındaki bir takım verileri sizler ile paylaşacağım. Yorum kısmından gerçekten bu sektörde olan arkadaşlarda fikirlerini...

Kimya Teknolojisi Bölümü Maaşları

Üniversitelerin 2 yıllık bölümlerinin öğrencilere iyi meslekler kazandırmadığını düşünmek son derece yanlıştır. Gereksiz olan ön lisans bölümleri bulunsa da bazı 2 yıllık bölümler kişilerin...