Giyilebilir Teknoloji Nedir

Giyilebilir teknoloji son zamanlarda adından çokça bahsettiren bir teknoloji dalı haline geldi. Hayalini dahi kuramayacağımız tarzda robotik zırhlar ya da felçli bir insanı ayağa kaldıran kıyafetler olsun ya da görme engelli insanlar için kıyafetler olsun derken aslında giyilebilir teknoloji hayatımıza çoktan giriş yapmıştı.

Giyebilir Teknoloji Nasıl Popülerlik Kazandı

Bu kavramın oluşması ise 2015 yılında oldu ve sonraki iki yılda internette milyonlarca kez aranan bir kavrama dönüştü. Reklamlarını bu denli fazla görmek ise insana telefonun yaygınlaşmasını hatırlatıyor. Önce sadece televizyonlarda gördüğümüz şeyler daha sonra evimize girdi ve şu an telefonsuz bir toplum düşünülemez kabul ediliyor. İnsanların en büyük dert ortağı haline gelen telefonların yerini alma potansiyeli olan bir cihazdan bahsetmek size uzak mı geliyor? Bir daha düşünün derim çünkü vücudunuza dahi implant şeklinde dahil olma ihtimali olan bir cihazdan bahsediyoruz.

Giyebilir teknoloji olma şartı var mı?

Bir ürünün sadece giyilebilir olması onu bir giyilebilir teknoloji üyesi yapmaz. Ürünün bir giyilebilir teknoloji olması için öncelikle akıllı bilgisayar, telefon veya bilimum akıllı cihazlarınıza uyumlu bir şekilde bağlanması şartı aranır. Örneğin yıllardır taktığımız akıllı kol saatleri veya bluetooth kulaklık özelliği gösteren ürünler birer giyilebilir teknoloji ünvanı alır. Aynı zamanda bu teknolojiden de IOT Teknolojisi kullanarak yararlanır. Peki hangi ürünler bu alana dahildir gelin beraber bakalım.

1- Akıllı Saatler

Hayatımıza bir iki yıl önce giren bu ürün sektörde yeni bir pazar oluşturdu. Bir çok firmanın olaya dahil olmasıyla beraber şu an piyasada 100 Türk Lirası’na dahi bu üründen bulabilirsiniz. Ürünün yapabildikleri ise mesajları gösterme ve cevaplama,arama yapabilme,müzik dinleme tarzında devam ediyor.

akıllı saatler

2- Sanal Gerçeklik (VR) Teknolojisi

Evet yanlış görmüyorsunuz VR teknolojisi de bir giyilebilir gerçeklik görevindedir. Gelişime çok açık bir konu olmasıyla beraber genelde oyunların ve oyunseverlerin büyük eğlencesi olmuştur.

sanal gerçeklik teknolojisi

3) Akıllı Gözlükler

İlk olarak Google’ın çalışmalara başladığını açıklaması ile dünyaca ünlü bir kaç firma daha bu konuda çalışmalara başladı. Asıl amacının VR gibi yeni bir evren kurma ve orda hissettirme amacından çok bulunduğu ortama uyum sağlama ve ekstra bilgi verme amacı güder.

akıllı gözlükler

4) Akıllı Giysiler

Akıllı giysiler daha çok sporcular için tasarlanmaya devam etmektedir. Vücut ısısı ölçümü kasların kullanım durumu hatta belki yakın gelecekte gerçek bir Ironman’a sahip olabiliriz ve bunlar için aklımıza gelen ilk şey giyilebilir teknoloji olacak.

akıllı giysiler

5) İmplantlar

İmplantlar şu anda üzerine bir çok çalışmanın yapıldığı bir başka giyilebilir teknoloji dalı çünkü insan içine yerleştirilebilir teknoloji işin içine girince işler biraz karışıyor. Biyomedikal,elektrik elektronik ve mekatronik mühendislerinin ortak çalışması şeklinde gerçekleşen araştırmalar sonuca ulaştı. Reklam olarak kullanılması ise şaşkınlık yaratıyor.

Hakan Sıcakyüz
Hakan Sıcakyüz
Makine Mühendisi

1 Yorum

Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?