Ana Sayfa Dijital Dikiz Aynalar

Dijital Dikiz Aynalar

Şoförlerin ilave gözleri olan dikiz aynaları artık tarihe mi karışacak? Bu yazımızda her arabada bulunan dikiz aynalarının, gelecekte yerini tamamen kamera destekli dijital dikiz aynalar olabileceği ihtimalini inceleyeceğiz.

Bilindiği üzere otomobillerin olmazsa olmazı dikiz aynalarının bize sağladığı önemli faydalarının yanında bazı kusurları bulunmaktadır. Mühendislik bakımından en büyük dezavantajı ise aracın aerodinamiğine yaptığı olumsuz katkıdır. Yapılan aerodinamik testlerde bu durum çokça görülmüş ve bazı yeni iyileştirmelerle bu durum en aza indirilmeye çalışılmıştır.

Gelişen teknolojinin getirdiği yenilikler sayesinde artık dikiz aynalarını rafa kaldırmak mümkün durumda. Dikiz aynalarının yerini ise aracın belirli bölgelerinde bulunan ve kameralardan aldığı görüntüleri bir bilgisayar ekranında gösteren dijital aynalar alacak.

Dijital aynalar sayesinde dikiz aynalarından görülemeyen görüş açılarını görmek ve ışığa duyarlı kameralar ile hem daha net görüntü hem de gece görüşü sayesinde çok daha verimli görüntüler elde edilebilecek.
Dijital Dikiz Ayna

Dikiz aynaları araçtan kaldırıldığında hem aerodinamik kazanç sağlanacak hem de dikiz aynaları nedeniyle oluşan park sorunları ve dar bölgelerden geçerken yaşanan sıkıntılarda ortadan kalkmış olacak. Aynı zamanda panoramik kameralar sayesinde geniş bir bakış açısı sağlanıp kör nokta ihtimali ortadan kalkabilecek.

Dikiz aynasız araçlar bazı yenilikçi firmalar tarafından geçmiş birkaç yılda denenmişti ve bunun yanında günümüzde bazı araçlarda hem dijital ayna hem de klasik dikiz aynaları bulunmaktadır. Aerodinamiğin yakıt tasarrufu üzerindeki etkisi ve gelecekte enerji tasarrufu bir numaralı konu başlığı olacağı düşünüldüğünde, dijital aynalara geçiş gelecekte bir anlamda zorunlu hale gelecek.

Mert Ali Özel
Mert Ali Özel
Merhabalar ben Mert Ali Özel, Uludağ Üniversitesi Makine Mühendisliği 4.sınıf öğrencisiyim. İlgi duyduğum fizik, mühendislik, teknoloji, astronomi ve modern bilim alanlarında bilgilerimi sizlerle paylaşmaktan memnuniyet duyarım.

4 Yorum

  1. Dijital dikiz aynalar çok yararlı olur fakat elektronik bir bozukluk trafiğe çıkmaya direkt engel teşkil edebilir. Yol ortasında tamiri kolay olması, yedek kamera bulundurulması zorunluluğu vb. şeylerin de zorunlu hale getirilmesi gerekir. Güzel bir buluş fakat günümüz trafiğine de güven olmuyor maalesef ki.

  2. böyle bir teknolojik gelişme olunca aklıma ilk ansızın gelen arıza ve arıza için en yakındaki bilgiden yoksun olup her şeyi bildiğini sanan tamirciler geliyor, lamba takarken sensör kablosu kesenler, alarm takacağım derken sağı solu yakanlar geliyor direk aklıma

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

koseni-sec-yazar-ol

Yeni Yazılar

Mühendis Maaşları

Popüler Yazılar