Ana SayfaHavacılık ve Uzay MühendisliğiDünyanın En Küçük JET Uçağı BD5 Micro

Dünyanın En Küçük JET Uçağı BD5 Micro

BD-5, 1973’te tasarlanmış bir mikro jettir. Az sonra fiziksel özelliklerini belirttiğimde göreceksiniz ki bu özelliklerini barındıran bir hava taşıtının nasıl olabileceğine, nasıl bir tasarımı olduğuna şaşıracaksınız. Bu özelliklere sahip bir hava taşıtının jet motoru taşıması da kesinlikle ilginç ve kalite bir mühendisliğin sonucu.

Jet motorlu versiyonuna ek olarak pervaneli, single seat olarak atlandıran tek pervaneli bir itki sistemine sahip olan bir türevi daha bulunan BD-5, Guinness Rekorlar kitabında dünyanın en küçük jeti olarak yer almaktadır.

bd5 micro

Proje, üretim sürecinin başladığı 1970’li yıllarda tanıtıldığında, uluslararası alanda büyük yankı uyandırmış. Bu etki somut bir sonuçta getirmiş ve uçağın ilk prototip dahi uçmadan, üretici 800’den fazla sipariş almış.

BD-5, kit veyahut tam üretilmiş versiyon olmak üzere 2 farklı sipariş edilebilme seçeneğine sahipti. Kit 3000, full version 6000’e yakın sipariş almıştı.

bd5 jet

Uçaklarla ilgili siparişler, haberler yani genel anlamda süreç olumlu gelişirken şirket motorlarla ilgili bir sorunla karşılaştı. İlk üretimlerde Hirth adlı iki silindirli bir Alman motoru kullanan uçaklarda sorun yaşanmaya başladı. Yeni bir motor arayışına giren şirket Japonya’dan Zenoah isimli bir firma ile 9 aylık bir üretim süreci için anlaştı. Fakat şirket anlaşılan sürede ilerleme kaydedemedi ve bekleme süresi 3 yılı dahi aştı. Bunun sonucunda uçağın üretici BedeCorp tasarımı devam ettiremedi ve belirsiz süreliğine durdurma kararı aldı. Son zamanlarda yeni bir motor tasarımı üzerine çalışan BedeCorp 60 beygirlik (HorsePower) 4 çevrimli bir motoru BD-5L modellerinde kullanmaya başlamıştır. Güvenilir ve sessiz çalışma özelliklerine sahip olan bu motor BD-5’i daha çekici bir uçak haline getirmiştir.

Tasarım anlamında mükemmel bir iskelete sahip olan BD-5 mekanik iniş takımlarına sahiptir. Karmaşık ve sağlam olması kaliteli bir mühendislik sonucunu bize göstermektedir.

bd-5

BD-5’in ölçülendirmeleri ve fiziksel özelliklerine bakacak olursak, BD-5A ve BD-5B olarak iki farklı “pervaneli” modeli bulunan uçakta kanat açıklıkları sırasıyla 14.5 feet ve 21 feet. Yaklaşık olarak 4.5 ve 6.5 metreye denk gelmekte. Uçağın jet modeli olan BD-5J ise 17 feetlik yaklaşık 5.3 metrelik bir kanat açıklığına sahip. Uzunluğu 4 metre olan BD-5’in ağırlığı 140,5 kg. 325 km/s seyir hızına sahip ve maksimum olarak 341 km/s hıza erişebiliyor.

Görmeniz için birde video bırakıyorum: https://youtu.be/LINFp7pjJ88

Bilgilendiğiniz, ilginizi çekmiş bir makale olmasını dilerim. Takipte kalın!

Main Source: BedeCorp Website

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?