Apple CarPlay ile Otomobil Dünyasına Girdi

4219

iPhone ve İpad modelleri ile mobil teknoloji sektöründe başarılı satış rakamlarına ulaşan Apple Şirketi, gözünü uzun bir süredir otomotiv pazarına doğru çevirmiş durumdaydı. Büyük otomobil üreticileriyle çalışmalarını sürdüren Apple yakın zamanda CarPlay‘i resmi olarak duyurdu.

Apple CarPlay, iOS işletim sistemini kullanan cihazlarla entegre temeline dayanan bir sistem. Apple CarPlay ile akıllı cihazınızı kullanmadan, araç üzerinde yer alan ekran üzerinden Siri’yi kullabilir, mail gönderebilir, müziklere erişebilir ve hatta çağrıları cevaplayabilirsiniz.

CarPlay Apple’ın düzenlediği WWDC 2014, Geliştirici Konferansı’nda SlashGear tarafından sunuldu. Bir Ferrari FF üzerinde entegre edilen sistem tüm detaylarıyla aşağıdaki videoda yer almaktadır.Apple’ın ilk anlaştığı şirket olan Volvo XC90 yakın zamanda seri üretime geçerek bu akıllı araç teknolojisini otomotiv piyasına sürecek. Diğer üretecilerin de bu hızlanan ivmeyi kısa zamanda yakalamasını bekliyoruz.

Fakat sadece otomobil üreticileri bu seçeneği sunmuyor. Pioneer gibi bazı üçüncü parti üreticileri sıradan araçları akıllı etme modunda ilerlemekte ve Apple’ın CarPlay ‘ini çeşitli cihazlara entegre etmekte.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.