Wankel Motor Nedir

6038
Wankel Motor Nedir

Walkel Motor; Alman mühendis Felix Wankel tarafından üretilmiş motordur. Motor ismini Felix’in soyadından almıştır. Wankel motor ilk kez NSU Spider marka araca monte edilmiştir. Daha sonra NSU Ro 80 çift diskli wankel motor üretti. Motor 5500 d/d’da 136 beygir gücü üretiyordu. Motorun ağırlığı ise 103 kg’dı.

Wankel Motor Nedir (2)

Amerikan GM, Ford, Datsun, Rolls-Royce ve Alfa Romeo’nun da zamanında Wankel motoruyla ilgilenmişlikleri vardır. Günümüzde Mazda RX-8’de bu motor kullanılmaktadır.

Wankel Motor Nedir (1)


Wankel Motor Çalışma Prensibi

Nasıl Çalışır?

Yapıları diğer motorlara göre çok daha basittir. Üçgen şekilde piston kullanılır. Bu piston merkeze kaçık bir şekilde bağlıdır. Bir de eksantrik mile bağlıdır ( Eksantrik mili diğer motorlarda bulunan krank milinin işini yapmaktadır ). Motor çalıştığı sürece emme, sıkıştırma, ateşleme ve egzoz zamanları pistonun çevresinde oluşur. Motorun en kötü özelliği de budur. Silindirin etrafının çok çabuk aşınmasından dolayı sürekli değiştirilmesi gerekmektedir. Polimer malzemeden yapılır. Bu soruna halen bir çözüm bulunamamıştır. Eğer siz daha dayanıklı bir malzeme bulursanız çok daha geliştirebilir ve milyonlar kazanabilirsiniz.

Wankel Motor Nedir (1)

Bana sorarsanız eğer yüksek devirlerde çalıştığı için aşıntısı çok fazla ve ömrü kısa. Yaklaşık 100.000 km’lik bir ömrü var. Çok küçük hacimlerde yüksek moment ve güç üretiyor. Yakıt tüketimi de oldukça yüksektir. Zaten ülkemizde de bakımı ve kullanımı da sıkıntılı. Yani dezavantajı avantajlarından çok daha fazla bir motor.

Wankel motorunun nasıl çalıştığıyla ilgili çok güzel bir simülasyon var bunu izleyerek çok daha iyi anlayabiliriz nasıl çalıştığını.

Wankel motorunun nasıl çalıştığıyla ilgili çok güzel bir simülasyon var bunu izleyerek çok daha iyi anlayabiliriz nasıl çalıştığını.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.