El Yapımı Klima – Vantilatör Klima

17
592
basit klima nasıl yapılır

Merhabalar bu yazımda sizlere bir kendin yap projesi yapımını anlatacağım. İnsan var olduğundan beri ihtiyaçlar çerçevesinde buluşlar yapmış, araştırmalar yapmış, icatlar geliştirmiştir. Bugün yazın bunaltıcı sıcaklarından sıkılan biri, ihtiyaç olarak ucuz bir el yapımı klima yapmak istemiş. Hep birlikte onu inceleyeceğiz ve nasıl yapıldığını öğreneceğiz. Başlayalım o halde. Aşağıda ki fotoğrafta yaptığımız kendin yap projesinin önden nasıl göründüğünü görmektesiniz.

el yapımı klima

Bu el yapımı klima rahatlıkla bulunabilecek düşük maliyetli günlük ev eşyalarıyla yapıldı.Ve işte kullanacağımız malzemeler:

 •  Sıradan bir Masa Üstü Fan
 •  Akvaryum Pompası
 •  Bakır Boru
 •  Esnek Plastik Boru.

Evet, tüm malzemeler bu kadar.

klima nasıl yapılır

Fotoğraflarda da görüldüğü gibi bakır boru, masa üstü fanın arka ve önüne spiral bir şekilde sarılıyor. Su pompaları, esnek plastik borularla soğuk su haznesine bağlanır. Daha sonra bakır borular, plastik borulardan gelen suyla beslenir ve devir daim işlemi su pompalarıyla sağlanır. Ve fanı çalıştırdığımızda el tipi klimamız hazırdır. Fakat biz de denerken bunu bir sorunla karşılaştık. Kullanıcılar suyun serin kalmasını sağlamak amacıyla klimamızın su haznesine her 6 saatte buz eklemek zorundalar.


Editör Notu : Bildiğiniz gibi saf suyun donma noktası 0° derecedir. Musluk suyunun ise 0- (-3) arasındadır. Suyumuzun hemen ısınmaması için haznemize ekleyeceğimiz suya biraz tuz katabiliriz. Böylece donma noktası -23º derecelere kadar düşecektir.

Bildiğiniz gibi θ=m.c.ΔT’dir.

Alınan enerji Q1 = m.c.Δt = m1.c1.(t-t1)

Verilen enerji: Q2 = m.c.Δt = m2.c2.(t2 – t). 

Formüllerden de görüldüğü gibi su haznemize koyulan su bir süre sonra oda sıcaklığına kadar yükselecek. Sıcaklık değişimi çok olursa verilen enerjide o kadar yüksek olacaktır. Yalnız tuzlu suyun öz ısısı azalır sanırım. İnternetten tam verileri bulamadım. Tam olarak sayısal veriler ile hesaplama yapmadım. Yalnız daha çok performans vereceğini düşünüyorum. Aksini düşünüyorsanız yorumda belirtebilirsiniz.


Net maliyeti ortalama 100 tl civarıdır ve bu bir klimaya göre kat kat ucuzdur. Ve en önemli nokta; evde kullanırken lütfen dikkatli kullanın ve emniyetli bir yere koyun. Su ve elektrik kombinasyonu her zaman tehlikelidir bu yüzden dikkat ediniz. Herhangi bir oluşacak sorumluluk kullanıcıya aittir. Su sızıntısı olmamasına dikkat ediniz. Siz ekstra bir önlem almak isterseniz vantilatörün olduğu yere üsten leylon ile kaplayabilirsiniz. Yalnız motorun hava alıcak şekilde yapınız. Yoksa motor aşırı ısınma nedeni ile zarar görebilir.

el yapımı basit klima

Yukarıda ki resimde kendin yap projemizin son halini görebilirsiniz. Bir sonra ki kendin yap projesinde görüşmek üzere esen kalınız.

İlginizi çekebilecek diğer yazımız : Mini Tesla Bobini Yapımı

17 Yorum

 1. Peltier soğutucu sizin dediğiniz gibi bir tarafı soğuturken bir tarafı da ısıtmaktadır. dolayısıyla motoru ortamdan uzak tutmazsanız odayı bir taraftan soğutur bir taraftan da ısıtırsınız.

 2. BEN DENEDİM ARKADAŞLAR BU YORUMUMU GÖRENLER KESİNLİKLE BAKIR BORUYA BOŞ YERE PARA VERMESİN ÇÜNKİ BEN DENEDİM Bİ İŞE YARAMIYOR GERÇEKTEN ÇOCUKÇAYMIŞ BIRAKIN SOGUK HAVAYI SERİNLETMİYOR BİLE BAKIR BORUNUN İÇİNDEN SOĞUK SU YERİNE GAZ BİLE GEÇSE İŞE YARAMAZ 60 LİRAYI ÇÖPE ATTIĞIMI DÜŞÜNÜYORUM ŞİMDİ

 3. Akvaryum pompası koyacagina buzdolabı motoru koy R134a gaz bas sistemde su yerine gaz dolaşsin. sana tam klima olsun sudan ondan bundan ugrasma

 4. Aynı Sistemi Yaptım Bana Göre Verimlide Oldu Fakat Bir Sorun Var, Bakır Boruya Buzlu Su Verdiğimizde Ortam Sıcaklığı İle Buzlu Su Çakıştığında Bakır Boruda Terleme Oluyor Bunu Aşmanın Bir Yolu Varmıdır…
  Bu Sorun Haricinde Verimli Ve Faydalı Bir Sistem

  • Buz dolabı motorları üzerinde bir hazne var.. Dolabın kar çözme işlemi sırasında çıkan suyu motorun üstündeki sıcak hazneye akıtarak buharlaşmasını sağlıyor..

  • Klima sistemindede aynı terleme vardır ve bir haznede toplanıp dışarıya tahliye edilir. Alt kısma sizde bir hazne koyarak bu soğuk suyu, soğuk su haznenize toplayabilirsiz. (Tabiki hava akımı siddeti ile uçmazsa)

  • Hocam o soruna çözümü bir makine mühendisi olarak cevaplamaya calisicam hatam olursa afola uzmanlık alanım değil..
   Buzdolabı ve klimalarda bu dediginiz terleme yani yogusma olayı yaşanmakta buzdolabında ki çözüm kompresorun hemen yanında yani buzdolabının altında ki buharlastirma kisminda suyun havaya buhar olarak tahliyesi ile gerçekleşmekte..
   Klimada ise yine tahliye yapılmakta ancak bu tahliye likid olarak yani sivi olarak direkt olarak klimanın içinde biriken suyu boru ile dışarıya atmakla mümkündür…
   Umarım yardımcı olmuşumdur..
   Iyi günler dilerim..

 5. Peltier sogutucu 4×4 cm likte ince 5 mm kalınlık ta bir tarafi soğutma yaparken bir tarafı ısıtma yapar soğuk kısmı ile suyun soğuk kalması sağlanabilir 12 yada 24 volttu sanırım bi enerji ile çalışıyo çokta pahali bişey değil bu sistemi peltier ile suyu soğutarak deneyeceğim böylelikle soğuk su ekleme problemi çözülebilir

 6. vantilatörün dönmsinden şarj dinoması ile elde ediecek elektrikten su haznesine küçük buzdolabı soğutucu motoru eklenerek su soğutma problemi çözülebilir

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.