Işığı 1 Trilyon Kat Yavaşlatırsak Ne Olur?

4
35340
robolink-banner

Tabi ki Işığı 1 trilyon kat yavaşlatamayız ama bunu kameralar ile yapabiliriz. TED’de yayınlanan videoda anlatılmaktadır. Doktor Edgerton saniyenin milyonda bir aralığında çektiği elmayı delip geçen kurşun fotoğraflarıyla hepmize merak içinde ilham verdi. Fakat şimdi 50 yıl sonra, milyon kat daha yüksek hızlara çıkabiliyoruz. Ve dünyayı milyon değil, milyar değil, saniyede bir trilyon kare hız ile görebiliyoruz.Videoda da anlatıldığı gibi sizlere yeni bir fotoğrafçılık türü sunuyoruz. Buna femto fotoğrafçılık deniliyor. Yeni görüntüleme tekniği o kadar hızlı ki hareket halinde ki ışığı yavaş çekimde görüntülenebiliyor. Bunun ile köşelerin arkasını, görünmeyen ortamları görüntüleyebiliriz.

Paylaşır mısınız?
Oğuzhan Mallı
Merhaba Ben Oğuzhan Mallı Mühendis Beyinler sitesinin editörüyüm, Bir süre Karadeniz Teknik Üniversitesinde Elektrik ve Elektronik mühendisliği okuduktan sonra, yurtdışında eğitimime devam etmekteyim. Advanced seviyesinde İngilizce ve Rusça bilmekteyim. Yazılarımda yaptıklarımla, düşüncelerimle ilgili pek çok şey bulabilirsiniz. Yorumlarınız, düşünce ve tavsiyeleriniz benim için çok önemli. Yalnızca “Merhaba, buralardaydım.” demek için dahi olsa vakit ayırıp bıraktığınız her bir yorum için çok teşekkür ederim. Bütün yorumlara cevap vermeye çalışıyorum.

4 Yorum

  1. Ben bir diş hekimliği öğrencisiyim ve bu teknolojinin gelişimi benim alanımda çok etkili olabilir. Bu videoyu paylaştığın için teşekkürler. Siteyi beğendim.

Düşünceleriniz Nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here