Işığı 1 Trilyon Kat Yavaşlatırsak Ne Olur?

37212

Tabi ki Işığı 1 trilyon kat yavaşlatamayız ama bunu kameralar ile yapabiliriz. TED’de yayınlanan videoda anlatılmaktadır. Doktor Edgerton saniyenin milyonda bir aralığında çektiği elmayı delip geçen kurşun fotoğraflarıyla hepmize merak içinde ilham verdi. Fakat şimdi 50 yıl sonra, milyon kat daha yüksek hızlara çıkabiliyoruz. Ve dünyayı milyon değil, milyar değil, saniyede bir trilyon kare hız ile görebiliyoruz.Videoda da anlatıldığı gibi sizlere yeni bir fotoğrafçılık türü sunuyoruz. Buna femto fotoğrafçılık deniliyor. Yeni görüntüleme tekniği o kadar hızlı ki hareket halinde ki ışığı yavaş çekimde görüntülenebiliyor. Bunun ile köşelerin arkasını, görünmeyen ortamları görüntüleyebiliriz.

5 Yorum

  1. TED aktiviteleri oldukça özgün isimleri takipçilerle buluşturuyor. Işık hayta bir çocuk gibi önüne geçmek mümkün değil. Videolar çok güzel, trilyon kare/saniye femto kameralar sayesinde afacan çocuğu “oyun oynarken” gözlemleme keyfine diyecek yok.

  2. Ben bir diş hekimliği öğrencisiyim ve bu teknolojinin gelişimi benim alanımda çok etkili olabilir. Bu videoyu paylaştığın için teşekkürler. Siteyi beğendim.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.