Ana SayfaMesleklerYönetim Bilişim Sistemleri Nedir

Yönetim Bilişim Sistemleri Nedir

Yönetim bilişim sistemleri (YBS), işletme ile bilgisayar bilimlerinin ortak bir noktası, bir kesişimi ifade eder ve bunun alt yapısını, planlama veya ihtiyaçlar gibi konular hakkında bilgi verir.

Yönetim Bilişim Sistemleri’nin Çalışma Alanları Nelerdir? Yukarıda da bahsettiğimiz gibi yönetim bilişim sistemleri nedir sorusunun cevabını verirken aynı zamanda da işletme ile bilgisayar bilimlerinin kesişim noktası olduğundan söz etmiştik. Bu alandan mezun olduktan sonra Yönetim Bilişim Uzmanı unvanı ile istek ve ihtiyaçlarını, çalışma koşullarını belirler. Hedeflerini bu doğrultuda gerçekleştirir. Hedefinize ulaşmak için kısa ve uzun dönemli planlar belirlemelisiniz, bilişimde temel alt yapı oluşturmalısınız. Bu alanda gerekli sistem kurulup, sistemin alt yapısına göre problemler bulunup bunların teminine göre çözüm yollarına başvurulur. Teknolojik gelişmeler takip edilerek bu konularda uygulanır. Yönetim bilişim sistemleri hızla gelişen bir konudur. Bilginin işlenmesini çok daha yüksek araçlar ile zorunlu kılar ve bu alanda yetişecek elemanların gereksinimini arttırmaktadır. Mezunlar danışmanlık bürolarında, çeşitli yazılım şirketleri ve sistem geliştirme birimleri, sosyal medya, e-ticaret vb. gibi iş olanaklarına sahiptirler.

yönetim bilişim

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler Nelerdir?

Analiz yeteneği ve üst düzey matematiksel düşünme yeteneğine sahip olunması. Sosyoloji ve ekonomi gibi önemli dallara ve sosyal bilimlere de ilgi duyması gerekir. Pratik olmalı ve doğru kararlar verebilmeli, ileri görüşlü olması ise büyük bir avantajdır. Yaratıcı ve düşünceleriyle etkileyen, dikkatli ve sabırlı olması ise ona artı kazandırır. Yenilikleri takip edip kendini geliştirmesi, yeniliklere açık olması, teknolojiyi sevmesi ve ona ilgi duyması gerekir. Kesinlikle sorumluluk duygusuna sahip olması ve bunun üzerinde durması gerekir. Analitik düşünebilme ve problemlere çözüm bulabilme gibi yeteneklere sahip olması önemlidir. Hem iş birliğine açık olması hem de düşüncelerine başkalarına kendine güvenerek aktarması gerekir.

Mesleğin Tahminen Gelecekte 10 Yıldaki Durumu

İşletmelerin varlıklarını sürdürmesi ve kendileri hakkında ile ilgili bilgiler üretip bu bağlamda bunları saklamaları, paylaşmaları ve de değiştirme işlemlerinde de sağlıklı ve ihtiyatlı bir şekilde oluşturmaları gerekir. Eğer bu sayede kendilerini geliştirirlerse yönetim bilişim uzmanlarına hem günümüzde hem de gelecekte de ihtiyaç olacaktır.

Konu ile ilgili diğer yazımız: yönetim bilişim sistemleri maaşları

Elif Yaldız
Elif Yaldız
2. Sınıf Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Öğrencisi. Burada sizlerle bilgi alış verişinde bulunmaktan memnuniyet duyuyorum.
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?