Tesla Bobini Yapımı

Bu yazımızda elektrik dünyasına çağ atlatmış zamanın ötesindeki çılgın dahi Nikola Tesla’nın icat edip geliştirdiği ve kendi adını verdiği en ilgi çekici Tesla Bobini Yapımı hakkında olacak. Öncelikle amacını inceleyelim ardından kendimize nasıl bir model yapabiliriz bahsedelim. Daha detaylı yeni yazımızı da inceleyiniz Tesla Bobini YapımıSorularınızı buradan sorabilirsiniz: Tesla bobini resimli anlatım

nikola tesla

Tesla Bobininin Amacı

Tesla bobinleri yüksek frekanslı yüksek gerilim üreten hava çekirdekli rezonans trafolarıdır. Tesla, Maxwell’in ışığın matematiksel olarak dalga olduğunu ispatlamasıyla yüksek frekanslı alternatif akım üretmenin mümkün olduğunu görmüştür. İlk deneylerinde frekansı 20000 devire kadar çıkarabilmiş, fakat jeneratörler bu frekansa dayanamamıştır. Tesla’da sonunda ürettiği bobinle elektriği istediği frekansa ve gerilime çıkarmıştır. Peki Tesla’nın bu bobini yapmaktaki amacı nedir? Tesla’nın hayatı boyunca en büyük amacı elektriği kablosuz iletmekti. Nitekim Tesla bunu bu bobinle lokal olarak başarmış, daha sonra yaşanılan olumsuzluklar nedeniyle bu projesini devam ettirememiştir. Tesla bu yüksek frekans çalışmalarını neon ve flüoresan lambanın icadında, ilk X-ray fotoğrafın çekiminde, MR cihazlarının temellerinin atılmasında kullanmıştır. Bugün de eş zamanlı yıldırımlar oluşturulmasında ve malzemelerin yüksek gerilime dayanıklılık testlerinde aktif olarak kullanılmaktadır.

tesla bobini yapımı

Tesla Bobini Yapım Aşamaları

Düşük gerilim kaynağını yüksek gerilim kaynağına dönüştürmek için (resim1.7), bir indiksiyon bobini kullanılır. İndüksiyon bobininin ikincil sarım uçlan bağlanır. Devre, Tesla bobininin birincil sarımı ve KONDANSATÖR üstünden tamamlanır. Birincil sarım manyetik olmayan bir çekirdek üstüne sarılı birkaç sargıdan oluşur ve çok sargılı olan ikincil sarımdan, ya hava boşluğuyla ya da yağla ayrılır. Birincil sarımdaki gerilim, tıpkı indüksiyon bobinindekine benzer bir süreçle artarak, ikincilden çıkar.

İkincil devreye, birincille rezonansa geçmesi için, ayarlı bir kondansatör bağlanabilir veya sabit doğru değerde kondansatör kullanılır. Böylece, ikincilde bobinde en yüksek verim elde edilir.

Tesla bobini yapmak için ilk yapmamız gerek şey birincil sarımı sürecek bir yüksek voltaj kaynağı bulmaktır. Yüksek voltaj kaynağı olarak şuan kullana bileceğiniz iki farklı alternatifiniz mevcut bunlar; İndüksiyon bobini ve Eht trafosu.

enduksiyon_bobini_devre_surucu 3

1.İndüksiyon Bobini

İndüksiyon bobini benzinli araçlarda silindire gelen yakıtın yüksek voltajın oluşturduğu ısı ile ateşlemede kullanılır. İndüksiyon bobininin içinde voltajı yükseltmek için iki ayrı sarım vardım. Ayrıca indüksiyon bobininin soğutması için içinde yağ bulunur. Araçlarda kullanıldığı için çok sağlam bir parçadır. İndüksiyon bobinini sanayideki Oto elektrikçilerinden 30-40 tl arası bir fiyata sıfır olarak veya 5- 10 tl gibi bir fiyata çıkma alabilirsiniz.

NOT: İndüksiyon bobinleri birkez ateşleme yapar. Aynı evinizdeki fırınların çakmakları gibi düşüne bilirsiniz düğmeye her basışınızda 1 kez çakar indüksiyon bobinleride bu mantıktadır. Tetiklendikleri zaman 1 kez ateşleme yapar sürekli yapmasını istiyoruz bunun için sürücü devresi kurmanız gerekir.

2.EHT Trafosu

Eht trafosu tüplü televizyonlarda yüksek voltaj kaynağı olarak kullanılır.

Birincil ve İkincil Bobinlerin sarılması

Tesla bobininde Voltajın yükseltilip akımın düşürülmesi için bobinler kullanılır. İlk başta da bahsettiğim gibi Tesla bobininden verim alabilmek için birincil ve ikincil bobinlerin rezonansı eşit olmalıdır. Özellikle yabancı sitelerde bobin hesabını yapan programlar var. Fakat bu programlar aşırı profesyonel çalışmalar yapılmadıkça kullanılmamalıdır. Çünkü kullanılsa bile teoride çıkan sarım değerleri pratikte işe yaramayacaktır. Bunun nedeni ise bobinlerin rezonansını etkileyen bir çok nedenin olması bunlar; bobinlerin tel kalınlığı, bobinlerin sarım şekilleri, Birincil bobinden geçen voltaj miktarı (özellikle bunu yapmanız çok zor 20-40 kv lık voltajı ölçmek için özel bir ölçüm aleti bulmalısınız.) vs. Hesaplama programı ile rezonansı ayarlıyamıyorsak nasıl yapacağız diye bir soru oluştu aklınız şuan. Bunu Tesla Bobinine paralel bağladığım Kondansatörler ile deneme yanılma yolu ile yapacağız. Bu işlemi kondansatör bölümünde ayrıntılı olarak anlatacağım. Sarımları şimdi kafamıza göre yapıyoruz .Birincil bobin kalın bir tel ile ikicil bobin ise iletken olmayan bir nüve (plastik boru, tahta boru gibi) üzerine çok ince 0.5 -0,3 lük tel ile sarıyoruz. İşin en zahmetli tarafıda orasıdır eğer imkanınız varsa bobinajcılarda sardırabilirsin. Ama şunu bilmeliyiz ki ne kadar çok sarım o kadar yüksek voltaj, o kadar büyük atlama. İkincil bobinin sarımını yaparken ilk sarımları japon yapıştırıcısı tutturabilirsiniz daha sonra ise bobinin tamamını vernikleyerek daha sonradan teller arasında kaymaları engelleyebilirsiniz.

Kıvılcım Aralığı

Tesla bobinine seri olarak bağlanır. Kondansatörlerin dolup boşalma sürelerini ayarlayarak Tesla bobininin frekansını değiştir. Kıvılcım aralığı mutlaka ayarlı yapılmalıdır. Herhangi bir hırdavatçıda gözünüze çarpan vidalı bir metali kullanabilirsiniz.

Kondansatörler

Şimdi gelelim Tesla bobininin püf noktasına genelde takınılan aşama budur. Tesla bobinin bütün diğer işleri bittikten sonra elektronikciye gidip kafamıza göre kutupsuz en yüksek voltajlı olanlarından değişik kapasitif değerinde birer adet kondansatörler alıyoruz (örn: 1000v 10n, 1500v 5n 1000v 1n gibi). Sonra aldığımız her kondansatörü tesla bobinine bağlıyarak çıkan ark uzunluğuna bakıyoruz. En yüksek ark yapan kondansatör değerini bir yere not (mesala 1000 volt 5.6 nono) alarak tekrardan elektronikcinin yolunu tutuyoruz. 1000v 5.6n luk kapasitörlerden ilk aşamada 5 ,6 adet alıp eve gidiyor ve Tesla bobinine paralel şekilde kondansatörleri tek tek seri olarak bağlıyoruz. Ve ark miktarını her kondansatör bağlamada kontrol ediyoruz. Ark miktarı ilk başlarda artacak fakat bir değerden sonra azalmaya başlayacaktır. İşte tam o değerde duruyoruz ve bağladığımız kondansatörleri delikli pertinaks’a lehimliyoruz.

Uyarı: Kondansatörler test edildikten sonra elektrik bağlantısı kesilse bile iletken bacaklara dokunulmamalıdır Çarpılabilirsiniz!!!!! Testten sonra kondansatörlerin bacakları kesinlikle şase yaptırmalısınız!!!! Yeni tesla bobini yapımı yazımızı okumak için yazının başında verilen tesla bobini yapımı linkine tıklayınız!

Tesla Bobini İle SAİL dinleyelim :)

arıcılık malzemeleri
Kemal Okur
Kemal Okur
Fırat Üniversitesi Mekatronik mühendisliği 4. sınıf öğrencisiyim. İlgi alanlarım elektrik elektronik, mekatronik, kendin yap, uzay zaman olgusu, Mucit ve bilim adamları.

28 Yorum

 1. Hocam bu yazdığınız şey elektirigi gotmrmizi saglarmi.surekli bobin sariyorum ama olmuyor yetmiş cm boyunda 7.5cm grnisliginde bobin sardım olmadı bussuru transistörler denedim olmadı

 2. 220/5 volt bir transformatör alınır (bu transformatörler tablet telefon şarj aparatı olabilir) bu trafonun çıkışındaki AC/DC doğrultucu kısmı çıkarılır. Yani sadece trafosu kalır. daha sonra ikinci bir 220/5 V. bir şarj trafosuda aynı duruma getirilir. daha sonra bu trafolardan birini 220 prize takarız. (dikkatlice) 5 Volt çıkışını diğer trafonun 5 Volt girişine takarız. çıkış yine 220 Volt AC olur. Bunu yaparak 220 Volt gerilimde çarpılmadan tutabiliriz çünkü akım çok düşüktür. Priz ile aynı gerilim fakat çarpmaz. Daha sonra üçüncü bir aynı transformatörün 5 Volt çıkışına bu elde ettiğimiz 220 Volt AC yi bağlıyoruz Ne oldu sonuç olarak 220 Volt en son trafo ile tam 44 kat gerilimi arttırdık. (220/5=44) Sonuçta 220×44=9680 Voltluk düşük bir akımlı gerilim elde ettik. Buda şebeke frekansı ile aynı yani 50 hertz. Daha sonra genelde benim kullandığım Mikro dalga fırınlarındaki AC/AC yüksek gerilim transformatörleridir ki bu elde ettiğimiz 9680 Volt çıkışımızı bu mikrodalga transformatörüne giriyoruz ve sonuç (bu trafo 220/30000 V dönüşüme sahip) 9680 voltumuz tam 150 kat artıyor ve 9680×150=1.452.000 Volt AC yi trafo çıkışlarından görebiliyoruz. Bu gerilim ile (kesinlikle tehlikeli değildir ve çarpmaz çünkü nano amperlerdedir) ne yapılabilir bir düşünün bakalım. ben herhangi bir diyamagnetik bir malzemeyi kaldırmayı başardım. Hayal gücü sizde…. Elk.ve Elktr.Mühendisi

  • Denediniz mi eğer çalışıyorsa (çarpmadan ) bu tesla bobinin beslenmesinde kullanilabilirmi voltun bu kadar yüksek olması tesla bolanın herhangi bir parçasina zarar verip çalışmasinı engellermi veya amerin çok düşük olması nedeniyle böyle bir sorun cikar mi?

 3. Merhabalar hasan hocam. Bende tesla bobini ile ilgili bir proje yapacam yalnız; hesaplama kısmını bulamadım. hesaplamayı nasıl yapmam gerekir. ve aynı zamanda bobin sarım sayısı ve voltajın çok ve büyük olması halinde enerji iletkenliğinin mesafede bir değişiklik olur mu ..? teşekkürler

 4. Magnetron dc ile çalışıyor. 3000 megaherz civarı frekansı var. Tesla bobininin frekansı magnetrona göre düşük. Tabi görsel olarak teslada arklar oluşuyor fakat magnetron daki ark nokta şeklinde ve frekansı çok yüksek olduğundan dolayı malzemeyi hemen eritebilirsin. Söylemek istediğim magnetrondaki frekansı tesla bobini ile yakalayabilirmiyim? Malzeme eritmek için biraz mikrodalgadaki frekanstan fazla olsun atıyorum 20gigaherz frekans. 20 cigaherzi teslada yakalayabilirmiyim bu dalga boyunu

 5. Hazircevap kardeş,
  Binlerce kez özür dilerim.
  1 yıl olmuş.
  Biz de bir söz vardır.Geç olsun da güç olmasın diye.
  Füzyonla Tesla bobininin şöyle bir ilişkisi var.
  Büyük bir yıldırımda çok büyük bir ısı enerjisi açığa çıkıyor.
  Bu ısı enerjisiyle füzyonu başlatmak mümkün olabilir.
  Eğer daha fazla ısı gerekiyorsa yıldırımın gücü artırılabilir.
  Tabii yıldırımı oluşturmak içinde Tesla bobini kullanmak gerekir.
  Ancak bu yıldırımı oluşturacak bobininde muazzam bir güçte olması lazım.
  Öyle miliamper seviyesinde falan değil.
  Belki 100 milyon volt,100 bin amper.Yani 10 trilyon watt gibi.
  Oluşan yıldırım Hidrojen gazının içinden geçer , Hidrojen direnç oluşturur , bu direnç
  ısıya dönüşür ve füzyon reaksiyonunu başlatır.
  Bu ısıyı oluşturmak için ne kadarlık bir yıldırım gücü gerektiğini bir daha ki yazımda hesaplar sitede yayınlarım.
  Tam bir yıl sonra bu yazıyı okudunsa bu siteye Hasan Hoca”bu yazıyı okudum” diye yazmanı bekliyorum.
  Ayrıca konu hakkında görüşlerini de bekliyorum.
  Takip edeceğim.

 6. Merhaba ;
  Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümü 1. Sınıf öğrencisiyim proje olarak tesla bobinini düşündüm fakat işi şov kısmına nasıl taşıyacağımı tam olarak anlamadım ses ve ışık olarak bu konuda bilgilendirmede bulunabilecek varsa lütfen e-posta atabilir mi ?
  velisergen@protonmail.com

 7. Elektirik 10 a.t lisesi: aydın
  Ben fen bilgisi öğretmeniyim. Tesla bobini deneyini tübitak bilim fuarında tekrarlamak istiyoruz çocuklarla beraber. Çocukların çok ilgisini çekeceğini düşünüyorum. Tübitak için çok fazla zamanımız kalmadı. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

 8. Arkadaşlar Tesla bobine ihtiyacım var.bir kaç soru sorucam olursa hemen alıcam yada yaptırıcam. Telle ulaşın.5531895401

 9. teslanin sinirsiz enerji kaynagi olarak elektrigi gordugunu biliyoruz..bu konuda calismasi olan varmi.
  ucan daire yapan abi calismaniz hakkinda biraz aciklama yaparsaniz yatirim icin daha bilgili oluruz.
  karayaman38@hotmail.com
  basarilar…

 10. Peki arkdaşlar ben birmetrelik buyuklugunde tesla bobini yapmam için neler gerekli yardımcı olabilirmisiniz. ? bide ben 25 metre karelik yerde bu bobinden 9 wolttluk girişle değilde 220 woltluk girişle buyuk bobin yapsam bu alanda ısıkları yakabilirmi ? bide en fazla kaç metre uzaga bu manyetik alanı gönderebilirim bir metrelik bobin için ?

  • Üzerinden akım geçen bobinin kendinden r kadar uzaklıkta oluşturacağı B manyetik alanı: µ0.n.i/2πr ‘dir. Burdan hesaplayın. n:sarım sayısı, µ0:manyetik geçirgenlik katsayısı. i;zaten akım.

 11. Trafolardan veya motorlardan sökebilirsin ama yetmez isini gormeyebilir en iyisi sanayideki bobinajcilardan 0,40mm bobin teli alıp 1.5 cm çapında 11 cm uzunlugundaki bir boruya 400 spir sarmak ve n 2222 transistörü ile sürmek bide 22k ohm direnci unutmamak gerek basit bi proje yapmak isteyenlere hemen yardım ederim 20 30 tl bi masrafla guzel bir tesla coil i yapmanız mümkün. Bende bobin hesaplamasini yani elektrik sarim kalinlik seklinde bilmedigim icin deneme yanilma ile Buldum.

 12. Tesla bobini ile Dc elektrik nakli mümkün.
  Galiba Tesla Edisona büyük bir kazık attı.
  Hem Ac yi icat etti.
  Hem de Dc akıma engel oldu.

 13. Tesla bobini sadece şov amaçlı bir bobin olmadığı kanaatimdeyim.
  Tesla bobinini showun dışında şu amaçlada kullanılabilir.
  1-Dc akımın nakli
  2-Haarp silahları
  3-Parçacık hızlandırıcıları
  4-Elektrik topu
  5-Ufo motoru
  6-Elektromanyetik dalga yayınları
  7-Füzyon santrali
  8-Deprem makinası
  9-Hidrojen üretimi
  10-Lazer
  11-Yüksek frekanslı ışınlar
  12-Işınlama
  ve tabi
  13-Show için ışık ve ses
  Bu maddeler daha da çoğaltılabilir.

 14. Anlaşılır şekilde bilgiler verdiğiniz için teşekkür ederiz. 25 seneden beri uçan daire üzerinde çalışıyorum. 73 yaşındayım ve çok yorgunum. İşin sonuna gelmiş durumdayım. Bu işi yürütecek bir ortak arıyorum. Uçan daireyi havaya kaldıran enerjiyi derleyip topladım. Şimdi bu enerjiyi kuvvetlendirme üzerinde çalışıyorum. Bu son adımdır. İzmir'deyim. Tel: 0542- 899 62 95 Saygılarımla.

  • Peki bu uçan daire ne kadar gram veya kilo kaldiracak projenizi tam aciklarsaniz hemen seve seve yardımcı olurum. Maddi olarak yardım edemesemde beyin fizik ve matematik olarak yardim edebilirim denemelerde yaparim.

  • Elektomanyetizma ile uçan bir araç yapmak istyorsanız bu mümkün olabilir. Yer düzlemine göre dik olarak duran bir bobinin altından yer paralell elektrik yüklü tanecikler atarsanız bu tanecikler havada dönerek ikinci bir mıknatıs oluşturur, bu mıknatıs mevcut bobinimizi iter ve araç ta uçar. Mevcut teknolojilerle zaten benzer yöntemle çalışan sessiz savaş gemileri ya da uzay araçları dizayn edildi. Şu anda bu teknoloji süper iletkenlik konusundaki ilerlemeleri bekliyor. eğer hidrojen gazının kabul edilebilir bir ısıda süper iletken kalması sağlanabilirse mesela karşıt manyetik alan yaratarak uçan araçlar yapmak mümkün.

 15. Okullarımızda kullanılan indüksiyon bobinleri var.6 voltluk dc gerilimi 18.000 volta çıkarıyorlar.
  Bunda da 2 adet bobin kullanılıyor.1.si 6 voltluk için 140 sarım,18.000 voltluk için 12.000 sarım.
  Yalnız 2. bobinde indüklemeyi tetiklesin diye 1.bobinde paralel bir kondansatör kullanılıyor.
  Hesabını yapıyorum voltaj artışı sarım sayısına uygun değil.2. bobininn sarım sayısı 1. bobinin 85 katı iken voltaj tam 3000 katı.Tesla nın ac akım trafo hesabına uymuyor.
  Sizden ricam bu voltaj artışını neye göre hesaplıyacağız?Hem sarımı hem de kondansatörün saniyedeki deşarjını mı esas alacağız?
  Aynı bobinin 220 volt giriş 22.000 volt çıkış olanından yapmak istiyorum.
  Bilgilendirirseniz sevinirim.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

Yazar Ol arıcılık malzemeleri

Yeni Yazılar

Dans Eden Robotlar – Boston Dynamics Robotları

Son zamanlarda oldukça sık bir şekilde her yerde karşımıza çıkan dans eden robotlara denk gelmişsinizdir. Geçtiğimiz günlerde Hyundai’nin satın aldığı robotik sistem çalışmaları ile...

Yalın Üretim Sistemi

Yalın üretim kavramıyla ilk nerede tanıştım? Bu kavramla ilk kez imalat stajımı yaparken karşılaştım. Raporumun imalat ve yönetime dair iyileştirme-geliştirme kısmında maliyet, süre, malzeme...

Vakum Torbalama Yöntemi

Vakum torbalama yöntemi kompozit üretim yöntemlerinden biridir. Vakum torbalama yöntemini daha iyi anlayabilmek için öncelikle kompozitten bahsedelim. Kompozit nedir? Kompozit malzeme belirli bir amaca yönelik...

Giyilebilir Teknoloji Ürünleri

Teknoloji hayatımızın bir parçası olmaktan çıktı artık teknoloji hayatımız oldu. Yeni teknolojiler geliştirildikçe var olan teknolji ve teknolojik aletlerde gelişiyor ve değişiyor. Örnek olarak...

Mühendislik Maaşları

Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ne İş Yapar

Doğa, insanoğluna sınırsız kaynaklar sunmaktadır. Bu nedenle de doğanın dilinden anlayacak, işleyecek donanımlı elemanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Doğanın sınırsız kaynaklarını işlemek açısından ise ağaç işleri...

Biyomedikal Mühendisliği‎ Maaşları

Biyomedikal mühendisi, tüm biyolojik alanlarda ve özellikle tıp alanında kullanılan elektronik aletlerin yapımından, geliştirilmesinden ve işletilmesinden sorumlu kişidir. Bu meslek grubunda da görev ve...

Endüstri Mühendisliği Maaşları

Bu yazımızda endüstri mühendisliği maaşları hakkında bilgi vereceğim. Sizlere aktaracağım bilgiler internette ufak bir araştırma yaparak derledim. Endüstri mühendisliği hakkında bilgi almak için daha...

Kimya Mühendisliği Maaşları

Günümüzde herhangi bir meslek dalında hemen iş bulmak, çalışmaya başlamak maalesef hiç kolay değildir. Kişi hangi mesleği seçmiş olursa olsun ilk akla gelen konulardan...