Elektrik Mühendisi Nasıl Olunur

2876
elektrik mühendisi nasıl olunur (2)

Günümüzde elektrik bizler için en temel ihtiyaçlardan birisidir. Alışkanlıklarımızdan dolayı farkında olmasak bile evimize geldiğimizde ilk yaptığımız şey ışıklarımızı açmak ya da telefonumuzun şarjı bittiğinde elektrik sayesinde hemen şarja takıp dolmasını sağlamaktır. Peki, bizim için bu kadar önemli olan elektrik bilimsel olarak nedir?
Elektrik; bir çeşit enerjidir. Bu enerji kendisini iki cisim arasında sürtünme, sıkıştırma gibi olaylar sonucunda itme, çekme, kimyasal tepkime ya da ısı olarak gösterebilir.

Bu elektrik enerjisinin mümkün olan en ekonomik şartlar ile üretilmesini ve yine en ekonomik şekilde dağıtılmasını, bunların yanı sıra elektrik donanımının, sistemlerinin ve parçalarının yapısını hazırlayarak planlayan, bunu kurup işlemesini sağlayan kişiler elektrik mühendisleridir. Elbette görevlerini bununla sınırlı değildir.

Elektrik mühendislerinin diğer görevlerine elektrik motorlarının işleyiş ve güvenliğini sağlamayı, gelecekteki gerçekleşebilecek icatlar için deneme tasarımları yapmayı, normal ve sanayi tipi binalar için uygun olan elektriği sağlamayı, güvenlik, savunma, radar sistemlerini çalıştırmayı, elektrik ile ilgili her teçhizatın kontrolünü yapmayı örnek verebiliriz. Elektriğin ne olduğu ve elektrik mühendislerinin görevlerinden sonra gelelim bir diğer sorumuz olan elektrik mühendisi nasıl olunur sorusunun cevabına.

türkiyede elektrik mühendisi nasıl olunur

İlk olarak lise veya lise dengi bir okuldan mezun olmuş ve üniversite sınavlarında elektrik mühendisliği bulunan okulların giriş puanına ulaşılmış olmak gerekmektedir. Bölüm sayısal puan ile aldığı için matematik ve fen dersleriniz iyi olmalıdır. Yeterli puanı aldıktan sonra tercih listenizde istediğiniz okulun elektrik mühendisliği bölümünü yazarak en önemli ve büyük adımı atmış olursunuz. Ancak sadece bölümü okuyarak iyi bir mühendis olmak zordur.

Başarılı bir elektrik mühendisi nasıl olunur diyorsanız; matematik ve özellikle fizik alanında başarılı, tasarım gücü olarak kuvvetli, yaratıcı, hata payı az olan işlerle uğraşıldığı için fazlasıyla dikkatli olmamız en önemli koşullardandır. Ayrıca işin sorumluluğunu alabilen ve bu sorumluluk altında ezilmeden çalışabilen, gerektiğinde takım çalışması yapabilen, her türlü yeniliğe açık ve bu yeniliklere çok çabuk uyum gösteren, belli bir düzen içerisinde disiplinli şekilde çalışabilen kişiler olmamız gerekmektedir. Bu sayede başarılı bir elektrik mühendisi olmuş oluruz.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.