Karvolt Elektromobil

1037
Karvolt Elektromobil

Merhaba değerli Mühendis Beyinler okurları; bu yazımda her sene TÜBİTAK’ın düzenlemiş olduğu “Efficiency Challenge Electric Vehicle” yarışmasına katılan ve yeni dönem için hazırlanan Karabük Üniversitesinin “Karvolt” isimli araçlarını tanıtacağım.

Karabük Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencilerinden oluşan ekip Tubitak Alternatif Enerjili Araçlar Yarışı için hazırlanan ekip, gerçekçi bir otomobil yapmak hedefiyle çıktıkları bu yolda, aracın baştan aşağı çoğu parçasını kendileri tasarlamış ve üretmişlerdir. 5 kw BLDC motora sahiptir. Bu araçta yeni hedefleri HUB motora geçmek ve kullandıkları çoğu aktarma organını elektronik sistemler ile güncellemek ve olası aktarma kayıplarını minimuma indirmek ve aracı en verimli hale getirmektir.

kaynak

Aracın kısaca özelliklerine değinecek olursak: Alüminyum şasi ve güvenlik ve FİA standartları rollbarlar kullanılmaktadır. Bununla birlikte bağımsız süspansiyona sahip 4 teker, ayarlanabilir koltuk ve teleskobik direksiyona sahiptir. Aracın salıncakları, poryaları ve taşıyıcıları tamamen öğrenciler tarafından tasarlanmış ve üretilmiştir.

şasi

3750 mm uzunluk, 1500 mm genişlik ve 1300 mm yüksekliğe sahip olan dış kaportası ekip öğrencileri tarafından tasarlanmış ve kaliteli bir üretim için ahşap dişi kalıp tercih edilmiştir. Öğrenciler tarafından karbon fiber uygulaması yapılarak aracın kaportası üretilmiştir.

kaynak nasıl yapılır

araba kasası

Tasarlanan Araç simülasyon programlarında ki analizlere göre 0.32 cd sürtünme katsayısına sahiptir. Daha sonrasında ise aracın boya ve şasiye oturtulma işlemleri yapılmıştır.

araç şasi simülasyon

Araç içerisinde bilişim ekibi tarafından yapılan telemetri ve akıllı ekranlar bulunmakta olup birçok sensör yardımıyla veri alınmakta ve kontrol edilmektedir.

akıllı araç karvolt

Araç 1 Aralıktaki İTÜ Elektrikli Araçlar Zirvesinde sergilenmiş ve büyük beğeni toplamıştır.

İTÜ Elektrikli Araçlar Zirvesi

Ekiple iletişim kurmak, daha fazla teknik detay almak ve sponsorluk teklifleri için sosyal medya hesapları:

  • facebook.com/Karvoltec
  • instagram.com/Karvolt

Konu hakkında eklemek istediklerinizi, eleştirinizi, merak ettiklerinizi, sormak istediğiniz yorum yaparak bildirmenizi rica ederim. Yazıyı beğendiniz taktirde beğenmeyi paylaşmayı unutmayalım.

4 Yorum

    • Takımın sosyal medya hesaplarından eleştiri , görüş ve düşüncelerinizi ekibe iletebilirsiniz .

  1. Çukurova üniversitesinin yaptigi “1.5 Adana” isimli tübitak ödülü alan elektromobili de gördünuz mü görduyseniz yorumunuz nedir?

    • Resimlerini gördüm. Ekipte ki arkadaşlarımızı tebrik ederim . Başarılı bir çalışma çıkarmışlar başarılarının devamını dilerim. Aracın teknik detayları hakkında bilgi sahibi olmadığımdan dolayı yorumlamak yanlış olur .

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.