Ana Sayfa Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Nedir

Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Nedir

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda sizler için elektrik ve elektronik mühendisliği nedir ve elektrik ve elektronik mühendisliği ne iş yapar sorularını araştırdık. Elektrik ve elektronik mühendisliği nedir; elektrik ile elektronik ve haberleşme mühendisliği’nin birleşiminden oluşan karma bir mühendislik dalıdır. Tanım yapacak olursak elektrik üretimi, iletimi ve dağıtımı ve aynı zamanda elektronik aletlerin, iletişim sistemlerinin ve bunların proje ve çalışmalarının geliştirilmesi ve de uygulamaya dökülerek denetlenmesi ile ilgilenen bir mühendisliktir. Bu alanda eğitim alan ve mezun olan kişilere de elektrik ve elektronik mühendisi denir.

Elektrik Mühendisliği Maaşları

Bir elektrik ve elektronik mühendisiliği nedir ve görevleri;

 • Doğal veya yapay kaynaklardan elektrik üretimini sağlamak.
 • Yapım merkezinden tüketim merkezine kadar enerjinin iletimini sağlamak,bunu sağlayacak plan ve projeleri hazırlamak.
 • Analog ve dijital ortamlı sistemlerin yapımı, bakım, onarımı, işletilmesi ve geliştirilmesini sağlamak.
 • Tıbbi elektronik cihazların tasarım, güvenlik ve bakımıyla ilgilenmek
 • İletişim ve haberleşme sistemlerinin geliştirilmesi, iletişim cihazlarının üretim, bakım, tanıtım, teknik satış hatta reklamlarıyla ilgilenip ve bunlar için gerekli iş gücü ve maliyeti hesaplamak.

elektrik ve elektronik mühendisliği nedir

Elektrik ve elektronik mühendisi hangi cihazlarla çalışır? Avometre, osiloskop, jenaratör, motor, entegre sistemleri, spektrum analizörleri, optik ölçüm aletleri, bilgisayar ve diğer aletler.

Elektrik ve Elektronik Mühendisi Nedir ve Hangi Koşullarda Çalışır?

İki mühendisliğin birleşimi olan bölüm mühendisi ister büro isterse şantiyelerde çalışabilmekte.

 • Elektrik santralleri, laboratuvarlarda,
 • Plan ve projeler için ofislerde,
 • Biyomedikalde ilerleyerek tıbbi cihazlar için hastanelerde,
 • Elektrik üretim, iletim ve dağıtım için açık hava sahalarında çalışır.

İş bulma konusunda çift alan şansına sahip mezun mühendisler Telekom, Trt, Tek, Türk Kablo, Viko, Siemens vb. özel ve resmi kurumlarda çalışabilir.

elektrik mühendisi nasıl olunur (2)

Elektrik ve elektronik mühendisi nasıl bir eğitim alır?

İlgili sınavla bölümü kazanmış mühendis adayları Mühendislik Fakülteleri veya Teknoloji Fakülteleri’nde derslik ve laboratuvarlarda 4 senelik (hazırlık hariç) bir eğitim alır.

İlk sınıfta Elektrik Elektroniğe Giriş, Programlama, Malzeme Bilgisi dersleri ile alanına ilk adımı atar adayımız. Yanında temel lise bilgilerini geliştirerek Fizik, Kimya ve Matematik görür. İkinci sınıfta alan laboratuvarlarında başlayan macerası ilk deneyimi baskı-devreyle devam eder ve Elektrik Ölçme, Güç Elektroniği, Elektrik Devreleri, Elektrik Makineleri, Elekromanyetik Dalga Teorisi, Mikrobilgisayarlar vs. derslerle devam eder ve yaz stajları ile de mesleğine biraz daha yaklaşır mühendis adayı.

Kimler elektik ve elektronik mühendisliği okuyabilir?

Yeterli puan alabilen ve bölümünden mezun olabilen herkes olabilir fakat meslek seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalar olduğundan bireyin mesleki alana ve çalışma ortamlarına ilgisi olmalı.

elektrik elektronik mühendisliği bayan

Elektrik ve elektronik mühendisliği adayında aradığımız başlıca kriterler şunlar:

 • Sayısal ve analitik düşünme yeteneğine sahip olmak,
 • Fiziksel niceliklere ve elektronik alana ilgili, hem zihnen hem bedenen elektriksel devreler ve elektronik alana yatkın olmak,
 • Plan, tasarım konusunda kabiliyetli olmak,
 • Özgün düşünme yeteneği ile icat etme tutkusuna sahip olmak,
 • Disiplinli ve kurallı çalışabilen saha çalışması yapacak olanlar için insan ilişkisi iyi olan ve takım ruhuna sahip olan kişiliğe sahip olmak (teknikerler, diğer mühendisler, işçiler, teknik ressamlar vb. ile çalışma ortamı olabileceğinden bu önemli bir özellik)
 • Yapılmamışı denemekten korkmayan, risk alabilen biri olmak gerekir.

Ve bir mühendisin içinde bir şeyler üretme, icat etme tutkusu olmalı ki yerinde saymasın, mesleğinin gerektirdiklerini uygulasın. Bu yazımızda sizlere elektrik ve elektronik mühendisliği nedir sorusunu detaylı bir şekilde anlattık.

Bir diğer yazımız olan elektrik elektronik mühendisliği iş alanları yazımıza da göz atmanızı öneririm. Ayrıca elektrik ve elektronik mühendisliği maaşları başlıklı yazımızda göz atabilirsiniz.

arıcılık malzemeleri
Fatmanur Kurtulmuş
Fatmanur Kurtulmuş
Merhabalar, ben Mühendis Beyinler sitesinin yazarlarındanım. 1995 Antalya doğumluyum. 2013′de Aldemir Atilla Konuk Anadolu Lisesinden mezun oldum. Yine o sene Sakarya Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliğini kazandım ve öğrenimime devam ediyorum. Okulumuzun ve ülkemizin alanımla ilgili çoğu faaliyetlerini takip etmekle birlikte diğer taraftan edebi ve sosyal açıdan etkinliklerimi devam ettiriyorum. Mitoloji, tarih ve sporla yakından ilgiliyim. Yemek yemek, gezmek, müzik ve Naruto hayatta keyif aldığım ilk dört şey. Bilgim dahilinde her türlü konu üzerinde tartışmayı ve muhabbet etmeyi severim. Üretken Mühendislerle Türkiye’yi geliştirmeye devam arkadaşlar. Saygılarımla.

12 Yorum

 1. Hayal etmeli insan bence bi şeyi taklit etmeyi düşünmekte hayal etmek degilmidir . Mühendis olabilmek için hayal etmek hayal etmek içinse çok çalışmak gereklidir arkadaşlar çünki hayal ettiğin şeyler sadece hayal ile kalırsa o hayalperestlik olur ama hayal ettiğin şeyler uygulamaya dönüşürse o mucitlik ilim irfan sahibi olmak olur . Benim size önerim hersey hayal etmek ile başlar fakat o hayali öyle hayal edin ki gerçekleştirilmesine ve sizin bu hayali gerçekleştiriceginize inanin ve çaba sarfedin

 2. Aslında güzel yazmışsınız.Nereden baksan her türlü aleti yapabiliyorsunuz. Peki neden en fazla ihtiyacımız olan telefonu yapmıyorsunuz. Kendimize ait kendi düşüncelerimiz doğrultusunda okuyorsunuz bunu yapabilirsiniz hayal etseniz.

 3. sorum olacak cevaplarsanız sevinirim:Bir şeyler icat etmeli demişsiniz yani hiç görülmemiş gerçekten yeni bir ürün mü icat etmeli yoksa var olan bir maddeyi kendisi de üretmesini mi kastettiniz .Bu soruya cevabınız benim için gerçekten önemli olacaktır.teşekkürler.

 4. Hocam,

  Elektrik ve elektronik mühendisliğini ÇOKKK yanlış anlatıyorsunuz! Bir kere mühendisliğin tanımından başlayın. Wikipedia’da şöyle bir mühendis tanımı yapılmış: “Engineers design materials, structures, and systems while considering the limitations imposed by practicality, regulation, safety, and cost.” Elektrik mühendisliği tanımı ise “Electrical engineering is a field of engineering that generally deals with the study and application of electricity, electronics, and electromagnetism. ” şeklinde yapılmış. Elektrik, elektronik ve elektromanyetik alanlarında çalışma ve uygulama yaparken; materyal, yapı ve sistem tasarımını pratiklik, yönetmeliğe uygunluk, güvenlik ve masraf kısıtlarını gözeten kişi olarak tanımlanabilir elektrik ve elektronik mühendisi. Sizin anlattığınız gibi elinde avometre taşıyan osiloskopa bakan kişi değildir. Lütfen düzeltelim.

  Üstelik mühendislik çok dinamik bir meslektir. Zamanla büyük değişimler göstermiştir ve göstermektedir.

  NOT: Benim yazdıklarım hatalı veya eksik olabilir, elektrik ve elektronik mühendisi tanımını iyice araştırma yaparak yapmak ve ilgili referansları vermek gereklidir.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

Yazar Ol arıcılık malzemeleri

Yeni Yazılar

Dans Eden Robotlar – Boston Dynamics Robotları

Son zamanlarda oldukça sık bir şekilde her yerde karşımıza çıkan dans eden robotlara denk gelmişsinizdir. Geçtiğimiz günlerde Hyundai’nin satın aldığı robotik sistem çalışmaları ile...

Yalın Üretim Sistemi

Yalın üretim kavramıyla ilk nerede tanıştım? Bu kavramla ilk kez imalat stajımı yaparken karşılaştım. Raporumun imalat ve yönetime dair iyileştirme-geliştirme kısmında maliyet, süre, malzeme...

Vakum Torbalama Yöntemi

Vakum torbalama yöntemi kompozit üretim yöntemlerinden biridir. Vakum torbalama yöntemini daha iyi anlayabilmek için öncelikle kompozitten bahsedelim. Kompozit nedir? Kompozit malzeme belirli bir amaca yönelik...

Giyilebilir Teknoloji Ürünleri

Teknoloji hayatımızın bir parçası olmaktan çıktı artık teknoloji hayatımız oldu. Yeni teknolojiler geliştirildikçe var olan teknolji ve teknolojik aletlerde gelişiyor ve değişiyor. Örnek olarak...

Mühendislik Maaşları

Otomotiv Mühendisliği Maaşları

Otomotiv Sektörü günümüz küreselleşen teknoloji dünyasının en önemli lokomotif sektörlerinden sadece birisidir. Otomotiv mühendisi olmak demek, sadece otomobillerin mühendisliğini yapmak değil, tüm motorlu kara...

Jeoloji Mühendisliği Maaşları Ne Kadar

Günümüzde eğitimi verilen mühendislik dallarından bir tanesi de adını sık sık duyduğumuz jeoloji mühendisliğidir. Peki, ismini bu kadar duyduğumuz jeoloji mühendisliğinin çalışma sahaları nerelerdir?...

Eczacılık Maaşları

Bu yazımda eczacılık maaşları hakkında bir takım bilgiler vereceğim. Eczacı deyince sadece dükkan sahibi olanlar akla gelmemelidir. Çünkü devlet kurum ve kuruluşlarında ilaç dağıtım...

Makine Mühendisliği Maaşları

Yazımda internetten araştırmalar sonucu elde ettiğim makine mühendisliği maaşları hakkındaki bir takım verileri sizler ile paylaşacağım. Yorum kısmından gerçekten bu sektörde olan arkadaşlarda fikirlerini...