Ana SayfaElektrik ve Elektronik MühendisliğiElektrik ve Elektronik Mühendisliği İş Alanları

Elektrik ve Elektronik Mühendisliği İş Alanları

Merhabalar bu yazımda sizlere “Elektrik ve elektronik mühendisliği” hakkında bilgiler vereceğim. Ben daha çok elektrik ve elektronik mühendisliği iş alanları ve dersleri  hakkında bilgi vermeye çalışacağım. Elektrik ve elektronik mühendisliği hakkında  daha önceki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Elektrik ve Elektronik Mühendisliği

Elektrik ve elektronik mühendisliği adından da anlaşılacağı üzere hem elektrik hem elektronik mühendisliği sektöründen konuların anlatıldığı fakat ne elektrik mühendisi nede elektronik mühendisi olamayacağınız bir bölümdür. Böyle bir giriş yapmamın amacı bu bölümlerin gelişmiş ülkelerde ve daha birçok ülkede elektrik mühendisliği ve elektronik haberleşme mühendisliği adlarında iki ayrı mühendislik dalı olarak eğitim vermeleridir. Ne yazık ki, ülkemizde belirli üniversitele bu ayrımı yapmış olarak eğitim veriyorlar. Elektrik ve elektronik mühendisliği, elektrik mühendisliği ve elektronik haberleşme mühendisliğinin farklarını bir başka yazımda anlatmak üzere konuma dönüyorum.

elektirk elektronik nedir 2

Elektrik ve elektronik mühendisliğinde kullanılan materyaller, yapılan araştırmalar ve birçok alandaki katkılarına cevap vermekten ziyade bölümü okuyacak veya okuyanlara biraz ufuk açıcı bir şekilde bölümü anlatmayı planladım.

Elektrik ve elektronik mühendisliği dersleri

Bu bölümde elektrik enerjilerinin iletimi, üretimi, dağıtımı;  elektrik motorlarının çalışma prensipleri; elektromanyetik alan teorisi ve kullanım alanlarından tutun temel düzeyde bilgisayar programlama (C++) , temel elektronik malzemeleri( diyot, led, transistor vb. ), mikroişlemciler gibi birçok alana kadar dersler alacak ve bilgiler öğreneceksiniz. Tabi bu bilgiler ne Elektrik Mühendisliği ne de Elektronik ve Haberleşme Mühendisliğinde görülen dersler kadar ayrıntılı olmayacaktır.

elektirk elektronik nedir 4

Elektrik ve Elektronik Mühendisliği İş bulma olanakları nasıldır ?

Elektrik elektronik mühendislerinin çalışma alanları çok geniştir. Çok farklı ortamlarda çalışma fırsatı bulabilirsiniz. Bu alanlar başlıca şöyledir;

– Elektrik santralleri, şantiyeler ve laboratuvarlarda,
– Proje yapımında büro ortamında,
– Enerji dağıtımı konusunda açık havada,
– Tıbbi elektronik konularında ise hastahane ortamında çalışırlar.
Şantiye ortamı gürültülü, büro ortamı ise genelde sakindir. Çalışma koşulları genellikle tam gün olup, zaman zamna seyahat etmeleri gerekir. Şantiye ortamındaki çalışmalarda hafta sonu çalışmaları da gerekebilir.

Son yıllarda çok fazla üniversite ve  bölüm kontenjanları artırıldı. Son yıllarda yarış halinde olan eğitim piyasası hem üniversite hem de lisans  alanında  puanlarını düşürmüş mezun olan kişi sayısını arttırmış olarak izlemliyoruz. Bu durumda  Elektrik ve elektronik mühendisliği alanında piyasayı kızıştırıyor. Şöyle ki 2011 yılı Ytü Elektrik Mühendisliği taban puanı 485 civarında iken 2014 yılında bu puan 420-430 bandına düşmüştür. Üniversitelerin açılması belki toplum açısından iyi olmasıyla,  biz üniversiteliler bilhassa  pek tasvip edilmeyen, kişisel olarak desteklemediğim bir durum. Fikrimce, üniversite açılma oranını ile üniversite mezunu oranı birbirine paralel olarak artmalıdır. Fakat ülkemizde bu oranların biri artarken diğeri yerinde sayıyor. Yani ülkemizde artık mühendislik alanına potansiyel işsiz gözüyle bakılıyor desek yeridir, tabî ki bu birazda size bağlıdır.

 

Elektrik ve Elektronik Mühendisliği’nde diğer mühendislik dallarında da geçerli olduğu üzere, akıcı İngilizce konuşabilmek şart olmuş durumdadır.  Son olarak şunu belirtmek istiyorum. Eğer bir mühendis adayı iseniz, kendinizi aynı ortamda bulunduğunuz kitleden ayırt edecek projeler yahut katılımlar yapmanız şart!  Eğitim süreciniz devam ederken, kendinize bir veya birkaç alan belirleyin. Gömülü sitemler, programcılık, elektrik proje planı vb. gibi fikirleriniz olmalı ve kendinizi bu alanlarda bir hobi olarak, harici olarak geliştirmelisiniz. Sertifika programlarına katılın. Elektrik Elektronik Mühendisliği ile ilgili siteleri, blogları, makaleleri takip edin.

Saygı değer bir hocamın  dediği üzere “Mühendis alanındaki teknoloji dünyadan silinse bile sıfırdan tasarlayacak bir yapıda olmalıdır.”

Teşekkür ederim, okuyup ve takip ettiğiniz için…

Konuk Yazar
Konuk Yazar
Konuk yazarlarımız tarafından sitemize yollanan yazılar bu hesaptan yayınlanmaktadır. İsimsiz yazı yayınlamak istiyorsanız iletişim bölümünden sizlerde yazılarınızı yollayabilirsiniz.

6 Yorum

Subscribe
Bildir
guest
6 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?