Elektrikli Isıtıcılar Zararlı mı

158
Elektrikli Isıtıcılar

Teknolojinin her geçen gün ilerlemesiyle beraber günlük hayatımızı kolaylaştıran ürünler icat edilmektedir. İcat edilen bu ürünlerin büyük çoğunluğu elektrikle çalışır. Elektrikle çalışan bu ürünlere elektronik aletler denir.

Elektronik Aletler Nelerdir?

Gücünü elektrikten alan; ütü, saç kurutma makinesi, çamaşır makinesi, bilgisayar, çay- kahve makineleri, elektrikli sobalar elektronik aletlere örnektir.

Elektrikli Isıtıcı

Elektrik enerjisini ısıya dönüştüren ve bu ısıyı bulunduğu ortama yayıp, ortamda ısıyı arttıran aletlere elektrikli ısıtıcı adı verilir.

Elektrikli Isıtıcı

Elektrik Enerjisi Nasıl Isı Enerjisine Dönüşümü

Elektrik akımı bir iletken bir telden geçerken zorlanır ve telde direnç meydana gelir. Oluşan bu direnç sonucunda iletken telde ısı ve ışık açığa çıkar. Akım fazla oldukça direnç de derece yüksek olur.

Elektrik Enerjisi Nasıl Isı Enerjisine Dönüştüğü Aletler

Ampul, elektrikli soba, ütü, tost makinesi, su ısıtıcıları gibi ısı üreten aletlerde elektrik enerjisi ısı enerjisine dönüşür.

Elektrikli Isıtıcı Zararlı Mı?

Elektronik cihazlar hayatımız kolaylaştırsalar da olumsuz etkilere sebep olabilir. Özellikle elektronik ısıtıcılar diğer elektrikli cihazlara göre daha fazla radyasyon yayar. Bu nedenle bu cihazları kullanırken çok dikkat etmek gerekir. Aksi takdirde ciddi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalınır. Kış aylarında hemen her evde kullanılan bu cihazlar bilinçli bir şekilde kullanılmadır. Ortama yayılan radyasyondan fazla etkilenmemek için çok bu cihazlara yakın durmamakta fayda var. Bu cihazlar en az 2 metrelik bir mesafede bulunmalıdır.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.