Endüstri 4.0 Nedir

2512

Konumuz endüstri 4.0, kimimiz belki bu konuda bilgi sahibi değildir. Endüstri 4.0’ı anlayacağınız dilde tanımlarsak, tamamen makineleşme yani sistemden insanı çekme diyebiliriz. İnsansız daha az hata olacağı düşünülüyor. Endüstri 4.0’ı bana tanıtan Siemens genel müdür yardımcısı Ali Rıza ERSOY Bey’dir.

Şuan kimimiz işsizlik olacak filan diyor ama şöyle düşünün, eskiye gidelim buhar makinaları çıktığında insanlar işsiz kaldı mı? Kalmadı şuanda aynısı olacak yani işin temelinde yine insan vardır. Endüstri 4.0’ın makinelere sağlayacağı ise insan gibi olacaklar birbirleriyle iletişime geçecekler, anlaşacaklar ve çözüm yolunu üretecekler kısacası robotlar dahada ileri düzeyde olacak. Şuan Türkiye endüstri konusunda 2.5’larda bizim bunu 4.0 a geliştirmemiz için baya çalışmamız gerekiyor.

Almanya endüstri 4.0 daha yakın düzeylerde 3.0-3.5 arasında, zaten bu endüstri 4.0’ın temelinde Almanya vardır. Önemli olan kimin daha iyisini yapabildiğidir. Tekrar endüstri 4.0’ın bize sunacaklarına dönersek hızlı üretim, hatasız üretim ve düzgün üretim olacaktır. Teknoloji hızla gelişiyor ve bu gelişime bizimde muhakkak ayak uydurmamız gerekmektedir. Sonuç olarak ülkemizi muasır medeniyetler seviyesine getirebilmek ve çağdaşlaşmak adına endüstri 4.0’ı ülkemize bizler getirmeliyiz.
endustri-4-0

Yukarıdaki referans görselimizden biraz daha tanım yapalım. Makinelerimizi yaptık diyelim bu makineler nasıl korunacak veya kendi kendini koruyabilecek mi? Bahsettiğimiz gibi bir siber saldırı olduğunu düşünelim bu konuda siber ağ güvenliği dediğimiz referans devreye giriyor. Makinelerimiz yani artık bunlara robotlarımız diyebiliriz kendine bir kalkan oluşturacak veya bu güvenliği sorumlu kişiler sağlayacak kısacası iki seçeneğimiz var. Gelelim veri depolamaya; veri depolama içinde büyük bir gelişim göstermeliyiz yüzlerce bilgisayara değilde akıllı ve ileri teknoloji olan tek bir bilgisayar seçeneği oluşturmamız lazım anladığımız üzere sadece robotlaşma yetmiyor diğer teknolojilerimizin de gelişmesi lazımdır. Uzaktan kontrolü hepimiz duymuşuzdur endüstri 4.0 bize bunu sağlayabilir. Düşünün evinizden telefon veya herhangi bir cihazla uzaktan fabrika kontrolünü sağlıyorsunuz. Şu anda karanlık fabrikayı tanıtmış bulunmaktayım. Peki bu bize ne kazandıracak enerji kullanımını büyük bir ölçüde azaltacak çünkü; sadece makinalar enerji tüketecek aydınlatma vb. şeyler kullanılmayacak.

endustri-4-0-nedir

Eğer endüstri 4.0’ı gerçekten bilmek ve bu işte sizinde katkınız olmasını istiyorsanız benim anlattıklarımla yetinmemelisiniz. Benim anlattıklarım kısa bir bilgi şeklin sadece bir köşesidir. İleride insanlar sadece endüstri 4.0’dan bahsedebilir. İleriden kastım 2020-2025 yılları arası olarak tahmin ediliyor. Ve önümüzde o kadar çok sene varken belki de istiyorsak şu andan başlamalıyız. Teknolojiyi zaten çoğumuz takip ediyor ve endüstri 4.0’da büyük bir teknoloji eğer bu teknolojinin gerisinde kalırsak zorlanırız. Herkes ileriye adım atıyor biz dahada ileriye atmalıyız.

Konu ile ilgili diğer yazımız: 4. Sanayi Devrimi Nedir

Paylaşır mısınız?
Bilim konuları,mühendislik, sağlık,proje ve bilişim teknolojileri ağırlıklı makale ve haberlerin yer aldığı kaynak site olarak tanımlayabileceğimiz Mühendis Beyinlerın asıl amacı, kaliteli Türkçe içerik oluşturmak adına gayret göstererek, Türk internet mecrasına katkıda bulunmaktır.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.