Med-Cezir Santrali İle Su Enerjisinden Faydalanma

66198
med-cezir-santrali

Suyun enerjisinden hidroelektrik santralleri haricinde yılın belirli zamanlarında gerçekleşen med-cezir olayı ile de yararlanmak mümkündür. Dünyamız ile uydusu ay arasında gerçekleşen yer çekimlerinin etkileşimler sonucunda dengenin sağlanması için gezegenimizdeki sular kabarır.

Dünyamızın kendi ekseni etrafında dönmesinin de etkisiyle bu kabarmalar güçlü dalgalanmaların oluşmasına neden olur. Bu etkileşimler neticesinde su belirli bir yükseklik ve hız kazanır. Suyun kazandığı bu kinetik ve potansiyel enerji med-cezir santralleri ile elektrik üretir. Bu enerjiden yararlanmak için med-cezir santralleri inşa edilir. Bu santral adından da anlaşılacağı üzere med-cezir bölgelerine inşa edilir. Med-cezir olmayan yerlerde bu enerjiden yararlanılmamaktadır. Ülkemiz med-cezir santrallerinin üretilmesi için elverişli bir konuda yer almamaktadır. Dünyada ilk med-cezir santrali Fransa’da Atlantik sahilinde kurulmuştur. Her biri 10MW gücünde olan 24 adet santral bulunmaktadır. med-cezir santrallerinin pek çok avantajları vardır.

med-cezir-santrali-nedir

Bu santrallerin ürettiği enerji sınırsız enerjidir. İlk yatırımlarından başka hiçbir maliyetleri bulunmamaktadır.

Med-cezir olayı kıyılarda görülür. Nüfus yoğunluğunun fazla olduğu ve med-cezir olaylarının sıkça yaşandığı bölgelerde santrallerden elde edilen enerji doğrudan yerleşim birimlerine aktarılabilecektir. Bunun için ekstradan enerji tüketimine neden olacak uzun iletim hatlarının fazladan maliyet oluşturmasının da önüne geçilir.

Med-cezir santralleri dalga boyutu ile orantılı şekilde yapılır. Büyük dalga boyu olan yerlerde üretilen santraller daha kısa sürede maliyetlerini kapatacağından dolayı öncelikli yerler buralar olmalıdır.

Bu santraller doğa dostudur. Med-cezir sonucunda kıyıya vuran deniz canlıları kurulan santrallerle engellenmiş olur. Bu sayede bu santrallerin inşa edildiği yerdeki deniz canlılarının sayısı artar. Böylece ekolojik dengeye katkı sağlamış olur.

Santraller inşa edilirken büyük araziler kullanır. Ancak med-cezir santralleri denizin üzerine inşa edildiğinden dolayı özellikle deniz kenarındaki verimli arazilerin kullanılmasını engellemez.

Yüksek teknolojik ürünler değillerdir. Tamamen potansiyel ve kinetik enerji metodu ile çalışır bu nedenle ülkelerin enerji konusunda dışa bağımlılığını azaltır.

Med-cezir olayı dışında da düşük de olsa sürekli olarak kesintisiz enerji üretebilirler. Ancak med-cezir olayları sırasında büyük enerji üretilmesini sağlarlar.

Oldukça sessizdirler. Kontrol edilmeleri kolaydır. Küçük med-cezir santralleri uzaktan kumandayla bile kontrol edilebilirler.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.