Endüstriyel Atık Nedir

655
Endüstriyel Atık

Endüstriyel atıklar nelerdir? Daha evvel endüstri sektöründe işlenerek ya da tüketilerek kullanılmış olan maddelerden arta kalan ve zaman içinde artık herhangi bir şekilde işlenemeyen, tüketilemeyen çeşitli metaller, makinelerden arta kalan yağlar, curuf ve maden atıklarına “endüstriyel atık” denir.

Endüstriyel Atıkların Zararları

Endüstriyel atıklar doğaya atıldıkları takdirde çok sayıda zararlı bakterinin ortaya çıkmasına neden olurlar. Bu bakteriler karada ve denizde yaşayan pek çok canlının hayatını tehlikeye atmakta, doğayı kirletmekte ve havaya karışarak insanların solunum yoluyla çeşitli hastalıklara yakalanmasına neden olmaktadırlar. Tüm ekosistemi bozabilecek kadar zararlı etkileri olan bu atıklar, uygun şekilde imha edilmediği takdirde hem dünya ekonomisine büyük zarar vermekte, hem de kalıcı sağlık sorunlarına, bulaşıcı hastalıklara neden olabilmektedir.

Endüstriyel Atık nedir

Endüstriyel Atıklar Nasıl Yok Edilmeli?

Günümüzde teknolojinin ve sanayinin hızla ilerlemesi, gelişmesi, çeşitli kolaylıkları beraberinde getirse de, dünya nüfusunun giderek artması nedeniyle üretim ve tüketim de aynı oranda yükselmektedir. Bu hızlı üretim ve tüketim çağında özellikle maliyetleri düşük tutmak adına bilinçsizce yapılan sanayi faaliyetleri doğaya büyük zarar vermektedir.

Fabrikalardaki çeşitli üretimlerden arta kalan atıklardan kurtulmanın en doğru yolu; bu atıkların geri dönüşüme katılmasını sağlamaktır. Bugün insanın doğaya verdiği büyük zararların farkında olan pek çok ülkede çeşitli çevreci çözümler üretilmeye çalışılmaktadır. Bu kapsamda geri dönüşüm ile yeniden endüstriye kazandırılan atıklar hem sağlık tehdidi oluşturmamakta, hem de tekrar kullanım ile ekonomiye katkı sağlamaktadır.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.