Endüstriyel Havalandırma

678
Endüstriyel Havalandırma

Havalandırma; kapalı çalışma ortamlarında oluşan kirli havanın ortadan kaldırılması ve bu havanın kontrolü amacıyla yapılan mühendislik kontrolü diye tanımlanmaktadır. Endüstri alanında havalandırma ise, iş yeri ortamlarında oluşan hava kirliliğini temizlemek için ısıtılarak ya da ısıtılmadan doğal havalandırma akımı veya mekaniksel bir akım yardımı ile kirli havanın ortamdan dışarıya atılması amacıyla kurulmuş mekaniksel sistemlerdir. Endüstriyel havalandırma insanlara, sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamı oluşturmak, kirletici faktörlerden ( toz, duman, gaz vb.) arındırmak amacıyla kullanılır.

Endüstriyel Havalandırma nedir

Endüstriyel sistemler istenilmeyen kirleticilerin, belirli bir miktarda ve belirli bir hızla havanın taşınmasıyla ortamdan uzaklaştırılması amacıyla tasarlanmaktadır. Bütün endüstriyel havalandırma sistemlerinde temel amaç aynıdır. Havalandırma sistemiyle; sürekli olarak çalışma ortamına temiz hava sağlanması, ortam havasının sürekli olarak yenilenmesi, ortamdaki nem ve sıcaklığın sağlıklı seviyede tutulması hedeflenmektedir. Endüstriyel havalandırma sistemleri hava filtrasyon cihazları ve havanın hareketini sağlamak amacıyla kullanılan fanlardan oluşmaktadır.

Havalandırma Sistemlerinin Çeşitleri

Mekanik havalandırma iki tip olarak sanayide kullanılmaktadır.

  • Genel Havalandırma Sistemi: Kirli hava ile temiz havanın birbirleriyle karışma oranını azaltır.
  • Lokal Egzoz Havalandırma Sistemi: Havayı kirleten kirleticiyi kaynağından engelleyerek dışarı atımını sağlar.

Genel Havalandırma Sistemi

Genel havalandırma, çalışma ortamına temiz hava girişi sağlar ve kirli hava tahliyesini gerçekleştirir. Sistem, genelde duvara veya çatıya monte edilmiş büyük çaplı fanlarla oluşturulur. Normal zemin ya da masa fanları da ortam havalandırması için kullanılır. Ama bu fanlar genelde kirletici havayı kontrol etmekten ziyade çalışma alanının çevresine dağıtır. Genel havalandırma için ortamda ki pencereler kapılar açılabilir fakat bu yöntem hava hareketinin kontrolü olmadığı süre güvenilir bir yöntem değildir.

Lokal Egzoz Havalandırma Sistemi

Lokal egzoz havalandırma sistemi ise, çalışma ortamını kirleten havanın aksine kirlenmeyi sağlayan kaynağın yakınında kirleticiyi yakalamak ve kontrol etmek için kullanılan bir sistemdir.

1 Yorum

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.