Evren Hangi Renktir

550
Kozmik Latte

Evren hangi renktedir? Soğuk bir sonbahar gecesinde gökyüzüne baktığımızda, evren fildişi incileri ve ışıltılı elmas beyazı ışıltısı ile noktalı büyük bir siyah perdeye benziyor. Gerçekte, bu minik ışık noktaları, kozmosun gerçek ortalama rengini temsil eder. Evrendeki yıldızların çoğu 5 milyar yıl önce oluşmuştu. Geçmişte, bu yıldızlar daha parlak ve mavi görünecekti. Ama yıldızlar yaşlandıkça, maviden sarıya ve sonunda kırmızıya geçerler.

Evrenin Rengi

Bu yaşlanan yıldızlar sayesinde, evrenin rengi zaman içinde yavaş yavaş maviye ve kırmızımsı renklere kaymıştır. Tüm bunlara sahip olsaydınız ya da “bütün bir evreni bir kutuya koyarsanız” böylece tüm ışığını bir kerede görebildiniz, insan gözünüzle algılayabileceğiniz tüm renklerin ortalaması. Şöyle görünecekti: Çok değil, dikkat çekici değil mi? Evrenin ortalama rengini keşfeden bilim adamları ona Kozmik Latte adını verdiler. Alternatif başlıklar Cappuccino Cosmico, Skyvory ve Big Bang Buff dahil.

Yanılsama DurumlarıSpektrum

Eğer aynı ışığı alacak olsaydık, ama bir kereliğine bakmak yerine (ki bize yukarıda gördüğümüz ortalamayı verdi), onu bir prizmanın içine koydu, burada gördüğümüz renk durumlarının hepsinden bir gökkuşağı üretecekti. Dünya, derin mordan yakut kırmızısına. Prizmalar, görünür ışığı elektromanyetik spektrumun farklı renklerine ayırarak, karakteristik gökkuşağı renkleri ile sonuçlanır. Görünen tüm ışığı evrenden ayıran bir prizma bize alıştığımızdan biraz farklı bir spektrum verirdi.

Elektromanyetik Dalgaların Spektrumu

 

Tüm bu ışığın bir resmini elde etmek için bilim adamları, 200.000’den fazla galaksiden oluşan geniş bir ışık araştırmasından elde edilen verilere baktı. Daha sonra, “Cosmic Spektrum” dedikleri şeyi, farklı dalga boylarında yayılan evrendeki enerjinin toplamını temsil etmek için inşa ettiler.

Kozmik Spektrum

Kozmik Spektrum

Bazı renklerin diğerlerinden daha çok temsil edildiğini görebilirsiniz. Bu gökkuşağı renkleri, bilim adamlarının evrenin ortalama rengine ulaşmak için kullandıkları şeydir. Bu renk, evren çağı yıldızları olarak kırmızılaşıyor. Daha az ve daha az yeni yıldız oluştukça, daha fazla yıldız yaşlanacak ve kırmızı devlere dönüşecek.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.