Fatih Sultan Mehmet Göre Üç Önemli Yapı

11716

Fatih Sultan Mehmet’e göre bir şehir için üç önemli yapı nedir? Evet, büyük cihan padişahımız Fatih Sultan Mehmet Han’a göre bir şehir için olmazsa olmaz üç yapı vardır. Bunlardan birincisi kanalizasyondur, şehrin kirini temizler. İkincisi ise hamamdır, bedenin kirini temizler. Üçüncüsü kütüphanelerdir ruhun kirini temizler.

Şehrin kirini temizlemek çok önemlidir. Düşünsenize şehrimizin kirli olduğunu kanalizasyonların olmadığını o şehirde sağlık olabilir mi? Mikroplar, hastalıklar insanların yakasını bırakmaz. Görüntü, koku pislik hastalık olmasa bile insanların psikolojisini bozar. Huzur diye bir şey kalmaz. Birde bu sözün söylendiği dönemi düşünürsek bilindiği gibi Fatih Sultan Mehmet Han döneminin de Avrupa’da tuvalet ve tabi ki kanalizasyon yoktur. Tuvaletlerini lazımlıklara yapıp camlardan dışarı attıkları söylenir. Sokaklarının çok kirli olduğu ve salgın hastalıklarında sık sık tekrarlandı bilinmektedir. Evet, bir şehir için önemli yapılardan biridir kanalizasyonlar.

fatih sultan mehmet göreŞehrimizi kanalizasyonla temizledik ama işimiz bitmedi. Bedenimizi de temizlememiz gerekir. Güzel bir duş almak, temizlenmek insanı ne kadar mutlu eder. Saçlarımızın temiz olması, kıyafetlerimizin temiz olması bakımlı olmamız toplum içindeki değerimizi artırır. Kıyıda köşede gördüğünüz pis insanlara bakışınız hatırlarsınız.

Haklı olarak iğrenerek bakmışsınızdır. Hatta ve hatta kötü kokudan yanına bile yaklaşamamışsınızdır. Yine eski Avrupa’dan bahsedeceğim, konu daha net anlaşılsın diye. Avrupalılar özellikle Fransızlar hamamı bilmedikleri için çok kötü kokmaktadırlar. Sırf bu kötü kokuyu parfüm sanayini geliştirmişlerdir. Hatta saçlarının kirini saklamak için peruk takmışlardır. Avrupa ile Osmanlı arasındaki farkı bu örneklerle görebiliriz. Bedenimizin temizliği vazgeçilmezimizdir. Bu yüzden hamamlar ve banyolar olmazsa olmaz.

Artık en önemli konuya geldik ruhun temizlenmesi. Söylemesi bile çok güzel ruhun temizlenmesi arınması. Ne güzel şeydir okumak, başka başka dünyalara dalıp çıkmak gibidir. Kimi zaman birinin hayatına misafir olmak, kimi zaman da bilgi denizinde yüzmek gibidir. Evet, her şeyi öğrenebilirsin okuyarak. Ufkunu istediğin kadar genişletebilirsin okuyarak. Yükseklere çıkabilir, derinlere dalabilir, ismini bile bilmediğin ülkelere gidebilirsin. Yani kısacası her istediğini okuyarak yapabilirsin. Şimdi artık fazla kitap okumuyoruz maalesef, dizileri çekiliyor kitapların oradan takip ediyoruz. Umarım bir gün kütüphanelerimize döneriz ve kıymetini anlarız.

Ne kadar doğru söylemiş meğer Fatih Sultan Mehmet Han evet bir şehrin en önemli yapıları kanalizasyonu, hamamı ve kütüphanesiymiş. Bu üç yapı şehirlerimiz olmazsa olmazıymış.Başta Fatih Sultan Mehmet Han olmak üzere bize böyle güzel eserler bırakan ecdadımızı rahmetle anıyor.

1 Yorum

  1. Sayın,
    Sitenizde yayımlanan yazılardan bazılarını kaynak göstererek yazmakta oluğum MEDENİYET VE PEDAGOJİ TARİHİ adlı kitabıma almak istiyorum.
    İzninizi ve bilginizi rica ederim. Saygılarımla.
    Dr. Nusret Alperen

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.