Van Kedisi Hakkında Bilgi

40
Van Kedisi Hakkında Bilgi

Hiç şüphe yok ki evcil hayvan dendiği zaman akla gelen ilk iki hayvandan biri kedidir. Genel olarak özelliklerini birkaç başlık altında toplayabiliyor olsak da her birinin kendine özgü bir karakteri vardır. Tarih sahnesinde ilk ortaya çıkışları M.Ö. 3000 – 2200 yılları arasına rast gelen bu sevimli tüylü dostlarımızın tüm dünyaya Habeşistan bölgesinden yayıldığı düşünülmektedir. Bir başka deyişle, evcil kedilerin atası Habeşistan doğumludur.

Van Kedisi

Mısırlıların Habeşistan’ı işgalinin ardından Mısır’da tanrı statüsüne kavuşan kedi Avrupa’da ise ilk zamanlar bu kadar büyük bir sevgi ve ilgiyle karşılanmamış, Engizisyon Mahkemeleri’nin hüküm sürdüğü Orta Çağ Avrupası’nda ise siyah kediler, uğursuzluk ve cadılıkla bağdaştırıldığından, türlü işkencelere maruz kalmıştır. Bugün ise kara kedinin uğursuzluğu konusu sadece bir batıl inanç olarak kalmış, kara kedilerin uğursuz olmadığını anlatan esprili görseller yayınlanmaya başlamıştır.

Türkiye’de ve İslam Coğrafyasında Kedi

Bazı kayıtlar, İslamiyet öncesi Arapların, altından yapılma bir kedi heykeline tapındıklarına işaret etmektedir. İslam Coğrafyasının en ünlü kedisi de kuşkusuz Hz. Muhammed’in kedisi adı “Dost” anlamına gelen, Müezza’dır. Bir rivayete göre Hz. Muhammed, giysisinin ucunda uyuyan kedisinin uyanmaması için giysisinin ucunu keserek oturduğu yerden kalkmıştır.

Van Kedisi nedir

Selçuklular ve Osmanlı İmparatorluğu dönemlerinde de Anadolu’da kedinin her zaman özel ve önemli bir yeri olmuş olsa da başına buyrukluğu, aklına eseni yapması gibi özellikleri nedeniyle, insanlar tarafından “nankör” olarak nitelendirilmekten de kurtulamamıştır.

Türkiye’nin Göz Bebeği Van Kedisi

Van Kedisi’nin tarihçesi hakkında çeşitli rivayetler olsa da en bilineni Nuh’un gemisinden suya atlayıp yüzerek kıyıya ulaşan kediler olduklarıdır. Zorunda olmadıkça suya girmeyen ve yıkanmayan kedilerin yanı sıra Van kedisi, kendine özgü tüy yapısı sayesinde suya istediği zaman girebilir ve diğer soydaşlarına göre çok daha hızlı kuruyabilir.

Tarihçesi konusunda kesin bir bilgi olmayan bu nadide kedi, onu görür görmez tanımanızı sağlayan bembeyaz tüylere, biri yeşil, diğeri mavi renk olan gözlere sahiptir. Vahşi Felis Silvestiris Lybica ırkının evcilleştirilmesinin bir ürünü olduğu düşünülen Van Kedisi, Felis Catus, yani evcilleştirilmiş kedi familyasına aittir. Bunun dışında kesin bir familya bilgisi bulunmamaktadır.

Yurt dışında ülkemizdekinden daha fazla değer gören bu kediler, 1988 yılında CFA tarafından ırk kaydına kabul edilmiştir. Günümüzde değeri biraz daha bilinmeye başlanan bu, oyuncu ve sakin karakterli kültürel miras kedilerin Türkiye’den yurt dışına çıkarılması yasaktır ve yurt dışında görülen ırklar Avrupa’daki soydaşlarından üretilmektedir.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.