Gelecekte Bizleri Bekleyen 3 Yeni Meslek

1
3

Teknolojinin gelişme hızı çoktan ses hızını aştı ve ışık hızına doğru yol alırken beraberinde yeni iş alanları ortaya çıkarıyor. Günümüz mühendislerinin bu yeni iş alanlarından faydalanabilmesi için teknolojinin hızına yetişmeli hatta onu ivmelendirmelidir. Bir mühendisin sadece güncel olayları takip etmesi her zaman bir adım geride kalması demektedir. İyi bir mühendisin yapması gereken ise sadece güncel olayları takip etmek değil, geleceğin güncel haberlerini iyi analiz etmesidir.

geleceğin meslekleriGeleceğin Meslekleri

Endüstri 4.0’ın temeli üretimi robotların, düşünmeyi ise insanlara bırakma fikriyle kuruludur. Bu doğrultuda gelecekte insanların işsiz kalma problemi olacağı düşünülmesine rağmen aslında sadece vasıfsın işler yapan kişiler işlerini kaybedecektir. Gelecekte bir çalışandan beklenen, yaratıcı düşünme, kritik kararlar alabilme ve iş birliğini geliştirme gibi vasıflara sahip olmasıdır. İşlerinde uzmanlaşmış ve geleceği düşünen kişiler kendileri için yeni iş kapıları açacaktır. Gelecekte kapısı açılacak bu yeni mesleklerden üçü; robot koordinatörü, makine avukatlığı ve sanayi veri uzmanlığıdır.

Robot Koordinatörü

Robot KoordinatörüGelecekte üretimi robotlara olan ihtiyacın artacak olması ve bu nedenle bu talebi karşılayacak robotların üretimi, satışı ve satış sonrası hizmetler için yeni bir uzmanlık alanına ihtiyaç duyulduğunu göstermektedir. Robot Koordinatöründen beklenen, yeni robot ihtiyaçları belirleyip bunları tasarlayabilmek, robotların düzenli ve düzensiz tamir ve bakımlarını yapabilmesidir. Robotlara olan ihtiyacın artacağı düşünüldüğünde gelecekte adını sıkça duyacağımız bir meslek olacağı kesin gibi gözükmektedir.

Makine Avukatlığı

İsminin ilgi çekici olmasına rağmen aslında en karmaşık mesleklerden biri olacağı düşünülmektedir. Akıllı fabrikalarda çalışacak işçi robotların sadece işlerini yapmasının yanı sıra birbirleriyle de haberleşebilmesi istenmektedir. İnsanlarda olduğu gibi, birbirleriyle haberleşen robotlar arasında illa ki anlaşmazlıklar çıkabilecektir. Bu anlaşmazlıkları çözmek ise Makine Avukatlığının görevidir.

Makine Avukatının, önce anlaşmazlığı bulması, hatanın kaynağına inmesi ve anlaşmazlığı çözmesi gerekmektedir. İşinin karmaşıklığına rağmen gelecekte en çok rağbet görecek mesleklerden biri olduğu düşünülmektedir. Bu yeni meslek günümüzün otomasyon, elektrik-elektronik, makine ve bilgisayar mühendislerini hedef almaktadır.

Sanayi Veri Uzmanlığı

Akıllı fabrikaların, tedarik zincirlerinin, üretim sektörü işletmelerinin ve müşterilerin ürettiği Büyük Veriyi anlamlı hale getirebilecek, analiz edip yorumlayabilecek Sanayi Veri Uzmanına ihtiyaç vardır. Gelişen teknolojiyle birlikte devasa miktara gelen veriler gelecekte kat kat artacaktır. Bir veri uzmanından istenilen en önemli vasıf, bu devasa bilgi yığınından en doğrusunu bulmaktır.

1 Yorum

  1. Abi bende bu sene Bilecik Şeyh Edebali üniversitesi makine ve imalat mühendisliğini kazandım.İçimde bir korku var makine mühendisi sayılmam diye nedeni ise imalat yazîsından dolayı bizim bölümden mezun olanlar sıkıntı yaşar mı umarım yazımı görürsün.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.