Forklift Operatörü Nasıl Olunur

2615
Forklift Operatörü Nasıl Olunur

Forklift, günlük hayatta hepimizin gördüğü, karşılaştığı ve bir süreliğine illa gözümüzün takılıp kaldığı bir iş aracıdır. Diğer iş makineleri kadar büyük ve karışık olmamasına karşın, özellikle detaylı mal indirme ve bindirme işlerinde oldukça kullanışlı bir araçtır. Tabii bu aracı her türlü işleviyle yönetmesini bilen operatörü de aracın içinde görürüz. Bu sebeple yıllardır benzer işlerle ilgilenen insanların kafasından Forklift Operatörü Nasıl Olunur sorusu geçmiştir.

Böyle bir aracı kullanabilmek aslında göründüğünden de daha zor olan bir iştir, fakat üstüne belli bir eğitim görülür ve emek verilirse, rahatlıkla bir forklift operatörü olunabilir. Öncelikle bir forklift operatörü olmak için gerek duyulan başlıca özellikler el ve ayak gibi vücut uzuvlarının koordinasyonunda sorun yaşamamak ve de iş sırasında tedbirli ve dikkatli davranmaktır.

Forklift OperatörüBunun dışında gerekli eğitim, işletmelerin kendi elemanlarını yetiştirmek amacıyla Karayolları Bölge Müdürlükleri veya Makine mühendisleri Odalarından birine başvurarak kurs açılmasını talep etmesiyle sağlanır. Milli Eğitim Bakanlığının uygun görmesi durumunda Halk Eğitim Merkezleriyle iş birliği yapılır ve işletmeler kendi elemanlarını bu kurslara yönlendirirler. Kursların eğitim süresi en az 60 saattir. Kursların genel müfredatı; forkliftin çalışma prensibi, ayarlarla ilgili becerilerin kazandırılması, arıza durumları gibi konulardır. Kurs sonunda aday bir sınava tabi tutulur ve geçer not alması durumunda Operatörlük Sertifikası alır.

Farklı bir yol olarak ise bazı Özel Sürücü Kursları, Milli Eğitim Bakanlığından eğitim vermek için izin alabiliyor. Kurs bitiminde yine Milli Eğitim Bakanlığının yapacağı sınavda başarılı olunması durumunda bireysel olarak Operatörlük Sertifikası alınabilir.

Yıllar içinde mesleğin iş alanlarının genişlemesi de Forklift Operatörü Nasıl Olunur? Sorusuna ayrı bir önem kazandırmıştır. Operatörler bağımsız da çalışabiliyorken aynı zamanda aldıkları eğitim onlara mobil vinç ve greyder gibi farklı araçlar kullanabilme becerisini de sunmaktadır. Böylece kendilerini geliştirerek, hem çalıştıkları işletmelerde yükselebilir hem de kendi bilgi ufuklarını kolayca genişletebilirler.

Forklift operatörü olmak getirdiği maddi kazançlarla birlikte gittikçe iş sahası genişleyen bir meslek olmasıyla da göze çarpmaktadır. Kısa süreli eğitimle, böylesine avantajlara sahip olan bir meslek meraklıları için kesinlikle ciddi olarak gözden geçirilmelidir.

1 Yorum

  1. iyi günler öncelikle operatörlük belgesi almak isteyen bizleri bilgilendirdiginiz icin cok tesekkurler.Benim adim Cemil Benim bir sorum olcak Fortiif araclarinda direksiyon egitimi yaparken geri geri giderken duba ların arasindan geciriyorlar ama geri gei giderken arka tekerler döndügu icin geri gidis ve dönuslerde bana cok zor geldi ama ilk kullanimda dönemedim duba lara carpiyorum bunun bana piratigi yokmu nasil ögrenirim.Simdiden tsk ler.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.