Ana Sayfa Mühendislik Bu Drone ile Evinizi Daha iyi Boyayabilirsiniz

Bu Drone ile Evinizi Daha iyi Boyayabilirsiniz

Bir drone muhtemelen sizden daha iyi ev boyayabilir. En azından düşme korkusu olmadığı için en dip köşelere uzanırken başkasından yardım almayacağı aşikar. Florida merkezli bir girişim olan ​​Apellix, potansiyel evler veya tekne, kimyasal uygulamalar ve basınçlı yıkama gibi alanlar için bir insansız hava sistemi geliştirdi. Apellix, bu prototipi “işçi arı” olarak isimlendirmiş.

Şirketin kurucusu Robert Dahlstrom, potansiyel teknolojiyi kullanabilecek ortaklar bulması umuduyla California El Segundo’daki Northrup Grumman kampüsünde Cuma günü yaptığı konuşmasında droneyi sahaya sundu.

Dahlstrom, yaptığı konuşmasında “Droneler büyük veri toplama, fotoğraf çekme ve paket teslimlerinden çok daha fazlasını yapabilirler: onlar gerçek bir iş yapabilir!” ifadelerini kullandı.

Apellix, bir göbek kordonu ve bağlama ipi yardımıyla yer istasyonu ve boya malzemeleri arasında uçan bir quad-copter düşünüyor. Küçük drone kullanarak eşit bir şekilde bir yüzeyi boyayabilirsiniz. Bu da gökdelen veya kızaktaki teknelerin endüstriyel olarak boyanması için büyük bir fırsat sunar ki normalde böyle bir boyama işlemine başlamadan önce iskele kurmanız yaklaşık dört gün ve 30 kişi gerektirmektedir.

Apellix, iskele gereksinimini ortadan kaldırarak bunun yerini dronelerin devralmasını istiyor. Ve aynı zamanda işçi güvenliğine odaklanmış durumdalar; 2004 yılından bu yana gökdelenlerde çalışan en az 95 tırmanıcının öldüğünü hatırlatıyor. Dahlstrom “Biz aslında işçileri güvende tutmak için bir teknoloji geliştiriyoruz” dedi.

Droneler için eşsiz yeni kullanım alanları bulunmaktadır. Askeri istihbarat ve hedefleme operasyonları en ilişkilendirilen örnekleridir. İnsansız araçlar giderek tarım, acil arama- kurtarma ve gözetleme amacıyla kullanımı yaygınlaşacak. Bir 2013 raporunda, sivil drone sektörünün önümüzdeki on yıl içinde 82 milyon $ ve yukarısında olacağını söylüyor.

Dahlstrom’un söylediğine göre şu anda bir ön-üretim modeli İşçi Arı, sadece üç kata kadar küçük binaları boyayabilir durumda. Ama şimdilerde bir patentleri beklemede. Söylediklerine göre şirket bunu gizlilik modundan çıkartmış ve müşterilerine bir saat için yaklaşık 25$’a droneleri “bir hizmet olarak platformu” olarak kiralamak istediklerini belirtiyorlar.

Binaları boyamasının yanı sıra, diğer bazı potansiyel kullanım alanları da mevcut: Droneler buzlanmış uçakların veya tekneleri buharla dezenfekte etmek için kullanılabilir. Bunların her ikisi de kimyasal toksit içerdiğinden insan sağlığı için uzak durulması gereken görevlerdendir. Dahlstrom ayrıca zemin depolama tankları, enerji iletim ve telekomünikasyon kuleleri ve köprüler üzerinde kaplama için de ideal olacağını söyledi.

Aşağıdaki videodan bir örneğini izleyebilirsiniz:

Kaynak: techinsider

Furkan Gümüş
Furkan Gümüş
Karadeniz Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümü mezunu. Yüksek lisans eğitimini Marmara Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde tamamladı. Doktora eğitimine Yıldız Teknik Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği alanında devam ettiriyor. Uzmanlığı Robot ve Mekatronik Sistemler, Otomatik Kontrol, Mekanik Tasarım, Gömülü Sistem ve Kontrol Yazılımlarıdır.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

koseni-sec-yazar-ol

Yeni Yazılar

Mühendis Maaşları

Popüler Yazılar