Ana SayfaAtom FiziğiZaman ve İnsan

Zaman ve İnsan

Her insan dünyaya geldiği andan itibaren bir yol çizer kendine ve bu yolun başlangıcını, gidişatını ve sonunu kendi belirler. Burada var olan tek etken zamandır. O yüzden bilim için, zaman çok önemlidir. Ancak zaman çok kolay bir kavram gibi dursa da, aslında sırlarla ve gizemlerle doludur. Peki zaman deyince aklımıza ilk ne gelir?

Şahsen benim aklıma bir kum saati geldi. Kum saatinin işleyişini burada detaylıca anlatmayacağım elbette ama kısaca bahsetmek gerekirse, yer çekimine bağlı olarak üst bölümde bulunan kumların alt bölüme akması diyebiliriz. Makalemin başında da
bahsettiğim gibi birşey başlar sonra gidişata sürüklenir ve son olarak son bulur. Zaman
insan için bunu ifade eder.

Peki zaman insan hariç diğer her şey için ne ifade eder?

Mesela mikroorganizmalar için, dünya için, evren için ve evrenin ötesi için… Evet biliyorum, bir saniyelik dahi olsa uçsuz bucaksız bir yerlere gidip geri geldiniz. Zamanın kontrolü elimizde olsa, hiçbir yere gitmeden o an ki zamanı yaşayacak kişi sayısı parmakla sayılacak kadar azdır. Yani herkes dilediği tarihe hiç zaman kaybetmeden gider.

Peki bunu yapmak kişiyi tatmin edecek mi? En azından bilinçli insanları. Tabi ki etmeyecek,
çünkü zamanı ne kadar geriye veya ileri alırsanız alın bedeniniz sürekli yaşlanmaya devam edecektir. Böylelikle kişi artık kendisiyle yüzleşecektir.

Madem zamanda yolculuk gibi bir olayı hayal edebiliyoruz, yaşlanmayı önlemeyi de
buna katalım ve düşünelim. Kişi hem yaşlanmıyor ve hem de zamanda yolculuk yapabiliyor.
Sizce bir müddet sonra kişi yine tatmin olamayıp sorgulamaya başlamaz mı? Belki binlerce
yıl bile sürse, bir noktadan sonra kesinlikle sorgulamaya başlayacaktır. Neyi mi? Cevapsız soruları elbette. Evren hakkında, kendisi hakkında veya genel olarak bildiğini sandığı şeyleri
aslında bilmediğini hatta yanlış bildiğini öğrenecektir. Eğer şuan anlattığım durumda olsaydınız, kendinizi hayal bile edemeyeceğiniz bir boşlukta hissederdiniz.

Size bir tavsiye verebilirim. Nasıl mı? Burayı iyi dinleyin demeyi çok isterdim.
Ancak burayı iyi anlayın demek zorundayım.
Eğer zamanı ortadan kaldırırsanız ne olur?…

Teşekkürler.

4 Yorum

Subscribe
Bildir
guest
4 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?