Zaman ve İnsan

2989
zaman ve insan

Her insan dünyaya geldiği andan itibaren bir yol çizer kendine ve bu yolun başlangıcını, gidişatını ve sonunu kendi belirler. Burada var olan tek etken zamandır. O yüzden bilim için, zaman çok önemlidir. Ancak zaman çok kolay bir kavram gibi dursa da, aslında sırlarla ve gizemlerle doludur. Peki zaman deyince aklımıza ilk ne gelir?

Şahsen benim aklıma bir kum saati geldi. Kum saatinin işleyişini burada detaylıca anlatmayacağım elbette ama kısaca bahsetmek gerekirse, yer çekimine bağlı olarak üst bölümde bulunan kumların alt bölüme akması diyebiliriz. Makalemin başında da
bahsettiğim gibi birşey başlar sonra gidişata sürüklenir ve son olarak son bulur. Zaman
insan için bunu ifade eder.

Peki zaman insan hariç diğer her şey için ne ifade eder?

Mesela mikroorganizmalar için, dünya için, evren için ve evrenin ötesi için… Evet biliyorum, bir saniyelik dahi olsa uçsuz bucaksız bir yerlere gidip geri geldiniz. Zamanın kontrolü elimizde olsa, hiçbir yere gitmeden o an ki zamanı yaşayacak kişi sayısı parmakla sayılacak kadar azdır. Yani herkes dilediği tarihe hiç zaman kaybetmeden gider.

Peki bunu yapmak kişiyi tatmin edecek mi? En azından bilinçli insanları. Tabi ki etmeyecek,
çünkü zamanı ne kadar geriye veya ileri alırsanız alın bedeniniz sürekli yaşlanmaya devam edecektir. Böylelikle kişi artık kendisiyle yüzleşecektir.

Madem zamanda yolculuk gibi bir olayı hayal edebiliyoruz, yaşlanmayı önlemeyi de
buna katalım ve düşünelim. Kişi hem yaşlanmıyor ve hem de zamanda yolculuk yapabiliyor.
Sizce bir müddet sonra kişi yine tatmin olamayıp sorgulamaya başlamaz mı? Belki binlerce
yıl bile sürse, bir noktadan sonra kesinlikle sorgulamaya başlayacaktır. Neyi mi? Cevapsız soruları elbette. Evren hakkında, kendisi hakkında veya genel olarak bildiğini sandığı şeyleri
aslında bilmediğini hatta yanlış bildiğini öğrenecektir. Eğer şuan anlattığım durumda olsaydınız, kendinizi hayal bile edemeyeceğiniz bir boşlukta hissederdiniz.

Size bir tavsiye verebilirim. Nasıl mı? Burayı iyi dinleyin demeyi çok isterdim.
Ancak burayı iyi anlayın demek zorundayım.
Eğer zamanı ortadan kaldırırsanız ne olur?…

Teşekkürler.

4 Yorum

 1. Eğer zaman ortadan kalkarsa soyut bir kavram olduğunu düşünüp bişey olmaz diyebiliriz ama zaman hayatımızda ki farklılığı yaratan tek şeydir bence.

  Örneğin ben evden markete 10 dk da giderim. Eğer zaman yoksa 0 sn de oraya gidebilirim o zaman ben tam o an evde miyim? Markette miyim? Yada başka herhangi bir yerde miyim? Yani zaman olmazsa herşey iç içe girer insan beyni ne gördüğünü açıklayamaz ve deliririz.

 2. Leğenin içinde taşmayacak seviyede su düşünelim leğenin tam ortasına iğneyle bir dokunuş yapalım su halkaları büyür leğenin çeperlerine çarpıp merkeze döner tekrar ama dalga küçülerek bu hareket sürekli tekrarlanır ve belli bi süre sonra titreşim frekansı sonsuza yaklaştığı için gözle göremediğimiz bu durum aslında sonsuza dek devam eder taa ki tersi yönde yeni bir dalga oluşturmamak suretıyle,bu durumun kabuk kısmına bakarsak leğenin çeperi su dalgalarını sınırlar ve geri dönmesine vesile olur ve su yüzeyinde dalgaların girdiği sonsuz girdap aslında leğen sınırlanmasaydı leğenin merkezine dokundurduğumuz iğnenin etkisi dalgaların sonsuz büyüklüğe yaklaştığı durumda titreşimin sıfıra yaklaşmasıyla zamanın çok yavaş işlemesi arasında bi bağlantı olduğu ve merkezden verilen enerjinin her bi halkaya hem büyüme hem de ilerleme olarak iletildiği için en son oluşacak dalganın zamanın işleyişini belirleyeceği kesin çünkü bu sistemi evrenle bağdaştırdık sınır koyulacak başka sistem yok

 3. Bir dk öncesi ile 1000 yıl öncesi arasında ne fark var. Zaman bana göre katlanarak gelen bir halı gibidir. Yada kar topu. Şimdiki anı alıp geçmiş anların içine atar. Şimdiki an orada kaybolur. Kar topu büyür büyür ve sonunda kar ımız biter. Kar bir yerde büyümeden durur.

  • Soyut bir kavram sonuçta, zaman için farklılık durumu söz konusu olamaz.
   Ama ben yazımda bundan bahsetmedim, zamanın etkilerinden yola çıktım.
   Zamanın “etkileri” her mikro saniyesine kadar birbirinden olağanüstü şekilde farklıdır.
   Bir insanın göz kırpma süresinde evren ne kadar genişliyor bilemeyiz veya o sürede vücudumuzda neler olup bitiyor bilemeyiz.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.