Ana SayfaBilimGece Telefonla Uyumanın Zararları

Gece Telefonla Uyumanın Zararları

Bu yazım ilgimi çeken yabancı bir sitede okuduğum “gece telefonla uyumanın zararları” konusu hakkında olacak. Eğer yatağınızda uzanırken bunu okuyorsanız bu konu hiç size göre değil. İste nedeni; akıllı telefonlar; hayatımızın vazgeçilmez girdileri bizleri kör edebilirler. Bununla da kalmayıp diğer hastalıklara davetiye çıkarabilirler.

Akıllı telefonlar birçok sorunumuzun çözümünde etkilidirler ve bu nedenledir ki hepimizin uyumaya gitmeden önce son şey olarak onları kullanmamızdır. Uyanınca ilk olarak onları elimize alırız. Bilimsel araştırmalara göre bu beynimize çok zarar veriyor. Akıllı telefonlarla uyumak ve uyumadan önce yaklaşık bir saat onlarla uğraşmak uyku kalitenizi ve sağlığınızı olumsuz etkiler. Akıllı telefonların parlak ışıkları özellikle güneşli günlerde yazıları okumamıza yardımcı olur. Bu ışık geceleri telefonu kullandığınızda beyninizi uyarır ve beyninizin sürekli uyanık kalmasını sağlar.

Çoğu araştırmalara göre iyi ve başarılı bir gün geçirmek için önerilen 7 ya da 9 saatten daha az uyunulmaması gerekir. Eğer siz uyumadan önce akıllı telefonunuzla zaman geçirirseniz, bu beyninizin uyanık kalmasını sağlayacak ve beyniniz vücudunuza uyuma alarmı veren melatonin hormonunun salgılanmasını engelleyecektir. Bilimsel araştırmalara göre uyku problemi ya da kesintili-detoksifikasyon fazında uykular gelecek için çok daha ciddi problemlere neden olmaktadır.

gece telefonla uyumanın zararları

Melatonin hormonunun etkisiyle azalan günlük uykular bir çok sağlık problemine neden olmaktadır. Özellikle hafıza kıtlığı ya da reflekslerde yavaşlamalar görülmektedir ve obezite, kanser, depresyon gibi bozukluklara davetiye çıkarmaktadır.

Peki ne yapmalı? Uyumadan en az 1 saat önce telefonunuzu kendinizden uzak bir yere koyun ve hatta mümkünse başka bir odaya. Bu sizin için daha yararlı olacaktır. Gece telefon ile uyumak yerine bir kitap ile birlikte uyuyabilirsiniz. Gece uyurken kitap okumak sizin için en yararlı olandır. Bu yazımda gece telefonla uyumanın zararları hakkında bilgi vermeye çalıştım. Bir diğer yazımda görüşmek üzere.

34 Yorum

Subscribe
Bildir
guest
34 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?