Ana Sayfa Bilim Gezegenler Arası İletişim

Gezegenler Arası İletişim

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda sizlere gezegenler arası iletişim nasıl yapılıyor sorusuna cevap arayacağız. ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki Goldstone Uzay İletişim Merkezi’nde kurulu ve çapı 70 metreye ulaşabilen parabolik antenler,  NASA’nın insanlı-insansız tüm uzay araçları ile iletişim kurmak amacıyla gezegenler arası iletişim de kullanılıyor.

Gezegenler Arası İletişim Nasıl Olur

Goldstone Uzay İletişim Merkezi’nin de bir parçası olduğu dünyanın en büyük ve hassas bilimsel iletişim sistemlerinden biri olan Deep Space Network (DSN) sayesinde sadece Dünya’nın yörüngesinde görev yapan uzay araçları değil, Güneş Sistemi’nin uzak noktalarındaki uzay araçları da takip edilebiliyor.

gezegenler arası iletişim

ABD, İspanya ve Avustralya’da bulunan üç istasyondan oluşan Deep Space Network sahip olduğu 360 derecelik görüş açısıyla uzay araçlarıyla her yönde kesintisiz iletişim kurabiliyor ve araçları izleyebiliyor. İstasyonlar uzay araçlarıyla radyo dalgaları aracılığıyla iletişim sağlıyor. Antenler tarafından gönderilen ve antenlere gelenradyo dalgalarının başka radyo dalgalarıyla çakışmasını engellemek amacıyla istasyonların konumu dikkatle seçiliyor. Neil Armstrong’un Ay’ın yüzeyindeki ilk adımlarının görüntüsünden Jüpiter’in, Satürn’ün, Neptün’ünVoyager uzay aracı tarafından  alınan ilk yakın görüntülerine kadar, hafızalara kazınmış birçok görüntü ve önemli veri Dünya’ya geçen yıl 50. yaşını kutlayan bu sistem sayesinde ulaştı.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

koseni-sec-yazar-ol

Yeni Yazılar

Mühendis Maaşları

Popüler Yazılar