Patates Cipsi Nasıl Üretilir

1
292
Patates Cipsi Nasıl Üretilir

Bir patates bu kadar ince nasıl dilimlenebilir diye düşünenler için, kocaman ambalajın içinde neden bu kadar az cips var diyenler için ve daha fazlası için sizlerin merakını gidermek adına bu yazımızı sizlere sunuyoruz. Kolanın yanında, sinema ve film izlerken, arkadaşlarla muhabbet ederken ve daha birçok aktivitemizde tükettiğimiz hayatımızın vazgeçilmez bir atıştırmalığı haline gelen cipsler nasıl üretiliyordur?

Patates Cipsi Nasıl Üretiliyor

İlk olarak düzgün şekillerde ve filizlenmemiş olman patatesler su kanalı yardımı ile işletmeye taşınır.  Su kanalı ile taşımanın birçok avantajları vardır. Su kanalı ile taşımada patateslerin üzerindeki çamurların ve tozların yumuşayarak temizlenmesi kolaylaşır. Aynı zamanda metal, taş vs. varsa dibe çökerek ayrılır. Daha sonra dönen fırçalı silindirler ile tamamen toz, toprak ve kirlerinden temizlenen patatesler kabuk soyma hattına iletilir.

Kabuk soyma işlemi iç yüzeyi rende gibi tırtıklı dönen silindir şeklindeki tamburlar ile yapılır. Tambur kendi etradında gönerken patatesler de  tambur iç yüzeyine çarparak kabuklarından ayrılır.  Soyma işleminin ardından sınıflandırma makinaları yardımı ile patatesler hem boylarına göre sınıflandırılır hem de bu yolla kabuklar sistemden uzaklaştırılır.

Sınıflandırma işleminin ardından boylarına göre ayrılan patatesler dilimlenemk üzere dilimleme hattına sevk edilir. Burada patatesi dilimlerine ayıran makine pervaneye benzer dönen buçaklarıdan oluşur. Patatesler dönen keskin bıçakların üzerine sıra ile itilerek dilimlenir ve cips biçiminde ince dilim patates halini alır. Bıçakların dönme hızı elde edilecek cipsin kalınlığının belirlenmesi açısından son derece önemlidir. Genel olarak 1 inc patatesten 36 adet cips üretillir. Bu aşamada dilimleme bıçaklarına sürekli su püskürtülerek hem bıçakların temizlenmesi sağlanır hem de cipslerin birbirine yapışmasının önüne geçilmiş olur. Daha sonra cipsler 1 dakika kadar temiz soguk suda bırakılarak yıkama işlemi yapılır.

Yıkama işleminin ardından dilimlenen patatesler süzgeçli bantlar yardımı ile kızartama ünitesine doğru taşınır. Bu sırada bantlara basınçlı üfleyici sistemler ile hava üflenerek  dilimlerin kurutulması sağlanır. Kızarma ünitesine ilerleyen patates dilimleri 3 dk kızartma ünitesinde kalacak şekilde ayarlanarak 190°C derece kızgın yağda sürekli olarak ilerler.  Pişirme yağı olarak genelde ucuz olmasından dolayı kanola yağı tercih edilir. Pişirme işleminin ardından süzgeçli bantlarda ilerleyen cipslere tuz püskürtülerek tuzlama işlemi yapılır. Daha sonra kontrol edilmek üzere elekronik kamera sisteminden geçer.

Bu elektronik kamera sistemi yardımı ile patateslerden uygun olmayanları  (çiğ, yanmış, şekli bozuk vs.) hava üflemeli sistemler ile üretim hattından uzaklaştırılır. Bu kamera sisteminde bilgisayaralar cipsin şekline, rengine bakarak anında karar verir ve ince bir borudan basınçlı hava üfleyerek uygun olmayan cipsi sistemden ayırır. Bu işlem o kadar hızlı gerçekleşir ki bazen olayı gözle farketmek mümkün olmaz.

Cips üretimi bittikten sonra ambalajlama ünitesine gelen cipsler ambalajlama hattında belli ağırlıklara göre tartım yapan paketleme makinaları ile ambalajlanır. Bu makinalarda, paketleme bölmesinde cips miktarı belli bir ağırlığa ulaştığında bölmenin altında bulunan kapak açılır ve cips aşağıda asılı bulunan paketin içerisine düşer. Bu arada paketinin içerisine hava üfleyen bir sistem ile azot gazı verilir ve ambalaj ısıl yapıştırma yöntemi ile kapatılır.

Ambalajın içerine azot gazı ilave edilmesinin nedeni cipslerin oksidasyona uğrayarak acılaşmasını önlemek tir. Patates cipslerinin ambalajlarının büyük bir çoğunluğunun gaz ile dolu olmasının bir sebebi de taşıma esnasında cipslerin kırılıp parçalanmasına engel olmaktadır.

Cipsiniz hazır afiyet olsun.. :)

1 Yorum

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.