Grafoloji Nedir

1012
Grafoloji Nedir

Grofoloji/Grafoloji; el yazısından kişi çözümlemesini yapan bilim dalıdır. El yazısı da insanın diğer davranışları gibi kişiye özeldir, parmak izi gibidir. Bu teori, el yazısı, şahsın şahsiyet ve davranışlarında devamlılık göstereceği düşüncesine dayanır. Konu genel kültür olmasının ötesinde,  psikoloji ya da psikiyatri ile hukuk sahalarını doğrudan ilgilendirmektedir. Bazı kurumların, kendilerini güvence altına almak için çalışanlarından el yazısı örnekleri aldıkları bilinmektedir.

El yazısı, yaşa, olgunluğa, eğitim düzeyine göre değişkenlik gösterir. Aynı zamanda kişilerin psikolojik durumları, uykusuzluk, açlık gibi halleri  de yazı yazmada etkili olabilmektedir. Doktorların okunması güç yazılar yazma ortak özelliğinin olması tesadüf değil. Sevilen kişiye el yazısı ile yazılacak bir mektup ile resmi bir kuruma yazılacak el yazısı bir dilekçe arasında fark olması da bu anlamda kaçınılmazdır.

Grafoloji

El yazısı şahsa ait bir kısım özelliklerin tespitine yarar ise de, şahsiyet üzerine yapılacak bilimsel bir çalışmanın yalnız grafolojiye dayandırılması imkansızdır.

Son zamanlarda grafoloji oldukça gelişmiş olmakla birlikte, çalışmaların daha çok belli materyaller üzerinde yoğunlaşması bilgilerin sistematize edilmesini güçleştirmektedir.

El yazısı

Yazı Çözümlemeleri

Yazılara ait pek çok özellik karakter analizinde dikkate alınmaktadır. Kısa kısa değinmek gerekirse:

Eğim: Dik yazılar, bağımsız kişilik yapısını, sola yatkınlık duygusallığı ve sağa yatkınlık dışa dönüklüğü gösterir.

Büyüklük: Büyük yazılar dışa dönüklüğü gösterir. Küçük yazılar, akademik ve zihinsel yeteneği, zıt düşünenlere karşı acımasızlığı gösterir.

Baskı: Koyu harfler, söze sadakati; çok koyu harfler gerginliği, silik yazılar duygusallığı göstermektedir.

L, t ve h harfleri: Üst kısımlarının uzunluğu hedef ve hırsın göstergesidir.

G, y, p harfleri: Kuyruklarının dikliği sabırsızlık göstergesidir.

Satır arası:Genişlik, sakin ve geniş açılı olmayı gösterir.

Sayfa boşlukları: Sol boşluk, aile; sağ boşluk geleceği; üst boşluk hedefleri gösterir.

Türkiye’de Adli Tıp Kurumu’nun, kriminal laboratuvarlarının uygulamalı garafolojisi çoğunlukla imza ve yazı örneklerinin karşılaştırılması ve sahtecilik konularıyla ilgilenir. Bu nedenle Türkiye’de daha çok garafoloji, suç biliminin konusudur.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.