Ana Sayfa Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Hi-Fi Nedir ve Hi-Fi Elektroniği

Hi-Fi Nedir ve Hi-Fi Elektroniği

Öncelikle isimden başlamalıyız. Hi-Fi, High Fidelity demektir ve Türkçede “Yüksek Sadakat” demektir. Açılım şu şekildedir: High End and Ultra Fidelity. High End, belirli bir gerilime ihtiyaç duyan, empedansı olan cihazlardır, hoparlör gibi. Ultra Fidelity ise bozulma oranını en az tutan ve sesi işleyen kısımdır, amfi (Kuvvetlendirici) gibi.

Başlamadan önce bu konunun farklı şekillerde algılanabildiğini, bunun sebebinin de “kulak algısı” olduğunu hatırlatmak isterim. Bu pek çok mantık yanlışına yol açabileceği gibi, aslında söz konusu Elektronik olduğunda tek doğru vardır. İşin içine kişisel algılarımı da dahil edeceğim gibi, bunu Elektronik verilerle de destekleyeceğim.

Terimleri tamamen anlayabileceğiniz bir biçimde yazacağım. Öncelikle sesin işlenmesinden, formatlardan ve sinyalin aktarılış tarzından bahsedeceğim. Bu konu çok göreceli olduğu için yazıma karşı çıkanlar olacaktır, onlar genelde ağzı verdiği meblağdan dolayı yanmış kişilerdir ve bu yüzden gereği olmayan bir psikolojiye bürüneceklerdir. Herhangi bir gerçekçi yanlışımda tüm sorumluluğu kabul ettiğimi beyan ederim.

İşin özünde 3 temel frekans bölümü var. Bizim 20 Hz ile 20 kHz arasını duyabildiğimiz söylenir. Bu bazı insanlarda hakikaten de tam bu aralıkta duyduğumuz izlenimini yansıtsa da, arkadaşlar biz sayısal (Dijital yerine sayısal kullanacağım) olarak kodlanabilecek bir işitme organına sahip değiliz. 18 Hz’i duyanlar da olacaktır, 12 kHz’i duyamayanlar da. Frekansların isimleri elbette Hi-Fi ortamına özgündür ve Bas, Mid (Orta demem uygun kaçmıyor, o yüzden bu halini kullanacağım) ve Tiz frekanslardır. Ara frekanslar da mevcuttur, isimlendirme kombinasyonlar şeklinde yapılır. Mid Bas gibi.

Şimdi geldik konunun en detaylı yerine. Burası Elektronik kısmı olacağı için hem herkesin anlayabileceği dilde, hem de tamamen Türkçe terimler kullanarak yazacağım. Bir Hi-Fi sistemin temel parçaları şu şekildedir: Kuvvetlendiriciler, (Amfiler ve katları) Sayısal – Doğal İşaret Çeviricileri (DAC, yani Digital Analog Converter) ve sesin iletildiği kısım. Formatları da unutmayalım. Bugün herkesin çoğunlukta kullandığı format MP3’tür ve sanıldığı kadar kötü bir format değildir. Önemli olan kalibre değil, kalibrenin niteliğidir. Bu bir gerçektir. Bu durumda saniye başına 320 Kilo Bit veri, FLAC veya WAV (İkisi de kayıpsız formattır, nitelik sağlanırsa tüm müzik çalarlarda iş görecektir) formatlarını sollayabilir, hatta FLAC veya WAV formatlarında “dinlenemez” derecede distorsiyonlu (Açıklayacağım) müzikler oluşturabilirsiniz.

Algoritma, yani kodlamanın temel güzelliği buradan gelir. Lakin veri ne kadar iyi işlenirse işlensin, her formatın bazı sınırları vardır. Sınırsıza en yakın format DSD formatıdır ve özel Sayısal – Doğal İşaret Çeviricileri olmazsa format çevrilerek işlenir, ki bu da işlev kaybı demektir. DSD’nin güzelliği tek bir bit doğrulamasında, sadece 0 ve 1’e dayanmasından ileri gelir. 16 bit veya üzeri bit seviyesine ihtiyaç duyulmamasıdır. 16 bitte doğruluğu tespit edebilmek için çokça veri niteliği kaybı olması muhtemeldir. Çünkü 2’nin katları şeklinde bir ilerleme mevcuttur. Frekans seviyesi yeterli kesinliği sağlasa da, 0 ve 1 kadar basit bir seçim, üzerine de kHz’i geçtim, MHz seviyesinde bir frekans konulursa, bakın efendim, veri aynı paket boyutunda olacaktır, lakin kesinlik muazzam ölçüde artacaktır. DSD DAC alma fırsatına kavuşursam, buraya niteliği bol bir inceleme yapacağım.

Formatlar konusunda kafa karışmış olabilir ama ben burada tamamen gerçek kavramları anlattım. Gelelim en sevdiğim cihaza, kuvvetlendiricilere. Açıkçası bir amfi sesi iyileştirmez. Amfinin böyle bir özelliği yoktur. Varsa da farklı bir teknoloji kullanılmaktadır ve o tam bir amfi değildir. Hemen galeyana gelmeyin. Açıklıyorum. Amfinin temel amacı, adı üzerinde olduğu gibi kuvvetlendirmektir. Soru: Bir sinyal kuvvetlendirilirse hiç kırpılmadan veya distorsiyon eklenmeden kuvvetlendirilebilir mi? Teoride bu mümkün, lakin pratikte distorsiyon oranları genelde fiyat arttıkça düşmekte, öyle ki ideale yaklaşan amfiler milyon dolarları bulmaktadır. Ses sinyali hiçbir etki olmadan kuvvetlendirilemez. Distorsiyon, istenmeyen sinyal demektir. Dipses (Adı üzerinde fısıltı tarzı bir ses) ayrı bir durum ama o da distorsiyona girebilir. Bu yüzden çok kuvvetli bir amfi çeviriciden çıkan sinyali çok düşük bir kayıpla, sesi anlaşılmayacak derecede bozuyorsa o amfi iyidir.

DAC ve DAP (Sayısal Ses Çalar, müzik çalar yani) konusu ise ayrı bir derya ama çok daha karışık işlemler var. Burada bilmeniz gereken en önemli şey, ne kadar yüksek yatırım yaparsanız, verim oranınız o kadar düşer. Elbette buna da karşı çıkanlar olacaktır ama birkaç Watt tüketen bir müzik çalar ve 0 ve 1 ile işleyen bir müzik çalar, ne kadar mikro denetleyici ile bağlantı yapılırsa yapılsın, belirli bir verimi teoride de, pratikte de geçemez. Bu kabullenilmelidir, böyle bir dünya yok arkadaşlar. 250 dolarlık başarılı bir DAP ile 2500 dolarlık başarılı bir DAP arasında değil 10 kat, 2 kat verim farkı bile bulamazsınız. İşin en heyecanlı tarafı ise, muazzamdır. 10 dolarlık bir kart düşünün. Bunun algoritma kısmını öyle bir yazarsınız ki, o 10 dolarlık kart, 2500 dolarlıktan iyi ses verebilir. O 10 dolarlık karta sahip cihaz, şu anda 10000 Euro ile en pahalı müzik çalar. İşin kod kısmının güzelliğini bir düşünün.

Hoparlör konusunda bilgim daha kısıtlı ama kulaklık konusunda yeterince iyi. Bu yüzden kulaklık konusunda daha detaylı bilgi vereceğim. Bir kere Beats marka kulaklıklar en iyi kulaklıklar değil, bunu bir kafamıza koyalım. Çok daha pahalı ve çok daha iyi kulaklıklar mevcut. Bu arada, her şey fiyat değil elbette ama ne kadar ekmek, o kadar köfte olayı geçerliliğini bazı yerlerde koruyor maalesef. Kulaklıkların Elektrostatik olanları en pahalı olanlarıdır ve iyi bir dinleyicinin gözünden yaş getirebilir. Gözünüzü kapattığınızda sevdiğiniz sanatçıyı gerçekten de karşınızda zannederseniz, işte bu büyük bir mutluluktur. Diğer tarz kulaklıklar da farklı tür sürücülere ayrılabilir ama genelde özel amfi gerektirmez. Elektrostatik kulaklıklar genelde çok yüksek gerilim düzeylerinde çalışmaktadır.

Sennheiser HD 800Resimdeki kulaklık Sennheiser’ın en ünlü kulaklıklarından biridir ama sürücüsü Elektrostatik değil, standart. Sürücünün genişliğinin fazla ve özel bir eğime sahip olması sebebiyle halen en iyi sahne algısı bu kulaklıkla ve uygun bir sistemle oluşturulabilir. Kablolama denen bir yöntemle, “Balanced” (Yüksek denge) konumuna ulaşabilir ve Elektrostatik olmasa da, özel girişlere sahip amfilerle ancak çalışabilir.

OrpheusBu kulaklık, kulaklığın altın veya elmas kaplı olmaması durumunda şu anki tarih için dünyanın en pahalı kulaklığıdır (Amfisiyle beraber) ve 50000 Euro fiyat biçilmiştir. Orpheus (Sennheiser) ismiyle anılmaktadır. Elektrostatik olduğunu belirtirim.

Tera Playerİşte 10000 Euroluk, bahsettiğim 10 dolarlık karta sahip cihaz. Üreticisinin egosu nedeniyle fiyat ilk çıktığından bugüne kat kat artmıştır. Tek numarası algoritması gibi gözükebilir ama uğraş verildiği aşikar, yine de fiyatını hak etmediğine eminim. Hafıza kartı girişi var ama kendi hafızası yok, ekran yok. Fiyatını söylerseniz size atılacak bakışı tahmin etmek güç değil. Kimse gocunmasın, içinde bulunduğumuz çağda bu tarz özelliklere sahip bir cihaz, isterse içine NASA’nın sistemleri atılsın, yine de çok büyük bir etkileyiciliğe sahip olamaz.

AK 380Bu cihaz ise 2500 dolarlık, bahsettiğim modelin üst versiyonu. 3500 dolar fiyat biçilmesine rağmen alınası durduğunu düşünmekteyim.

Woo Audio WESSon olarak, bu bir Elektrostatik amfi. Vakum tüpler ile çalışması onun transistörlü amfilerden çok daha başarılı olacağının bir göstergesidir, zira vakum tüpleri halen sinyal işlemede çok daha başarılıdır ama pahalıdır. Yüksek gerilim değerlerinde STAX markası adı altında başarılı kulaklıkları çalıştırmaktadır. Orpheus kadar olmasa da, Orpheus’a yaklaşacaktır bu sistem. Sorular olursa yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz.

arıcılık malzemeleri
Kayra Rıdvan Özcan
Kayra Rıdvan Özcan
Hi-Fi, bilgisayar donanımı ve robotik konusunda sürekli olarak bilgi edinen, güncel bilgilerden kendini mahrum bırakmayan, fen bilimleri ve felsefe sevdalısı, müziğe tutkun Mühendis Beyinler yazarı.

24 Yorum

 1. Hocam, konuyu okudum, elinize emeğinize sağlık. Tüm bunlardan bahsedip de kulak sağlığına değinmediğinizi fark ettim. Ben de uzun süredir müzikle iç içeyim. Kulak sağlığı için kesinlikle kaliteli “ses” dosyaları öneriyorum. Kimin nasıl formatladığı bilinmeyen ses dosyalarından uzak durun. İkincisi, eğer bütçeniz varsa kulaküstü bir kulaklık tercih edin, Sennheiser şahsi önerimdir. Kulakiçi istiyor iseniz mutlaka alanında başarı sağlamış markalara yönelin. AKG, JBL, Sony, eğer çok paranız varsa Shure. Mesela kimseye anlatamıyorum, lakin çoğu aliexpress ürünün bir kalite standartları sertifikası falan yok. Sağlığınızı düşünün, ucuz diye kulağınızdan olmayın.
  Saygılarımla…

  • Onun için ayrı bir yazı yayımlanması daha doğru olur bence. Shure kadar başarılı olan, hatta genel anlamda daha başarılı olan belirli firmalar şu anda mevcut. Bilinen, fazla bilinmeyen bir sürü firma türedi artık. Hatta Sony’nin bile belli başlı ürünleri Shure’un genel ürünlerinden, hatta SE846 falan da dahil, daha başarılı. Herkes olaya el attığı için çok fazla marka model var artık. Hepsinden de ayrı ayrı bahsetmek mümkün değil. Ben şu anda kulakiçi olarak Earsonics ES5 kullanıyorum, yetiyor da. Genel olarak kafa üstü kullanmayı daha doğru buluyorum bu arada. Dışarıda hoş karşılamayan belli başlı yobaz insanlar olabiliyor ama sesi yalıtması dahilinde kafa üstü kullanmak daha makul. Elbette High End ürünlerle de dışarı çıkabilirsiniz ama sesi duymak için hem zahmete girersiniz, hem de dışarı çok ses verir. Mesela bu bağlamda Sennheiser Momentum Wireless önerilebilir. Ben de genelde bu kulaklıkla dışarı çıkıyorum. Yeni sürümleri çok iyi. İlla bir kıyaslama yapacaksak da Earsonics ES5 daha iyi ses veriyor her ne kadar farklı tiplerde de olsalar. Her türlü soru sorabilirsin.

 2. Merhaba, Karnaval radyo programını kullanıyorum. Programda hifi özelliği bulunuyor.
  Kullandığım kulaklık air pods 2.
  Radyo programında hifi özelliğini etkin duruma getirdiğimde kalite farkedilir mi?
  Yoksa Hifi özellikli kulaklık özelliği olmasımı gerekiyor.

  • Hi-Fi kulaklık denen şeyin belirli bir standardı yok aslında, hiçbir zaman da olmadı. Sadece belirli firmalar bu etiketle kulaklıklarını çıkarırlar ama elbette sesi belirgin olarak daha iyi yansıtan kulaklıklara Hi-Fi denmesi doğrudur. Yani Elektronik açıdan ekstra bir donanımla gelmiyor Hi-Fi kulaklıklar, ki belirgin bir farkları olsun. Böyle bir şey yok. Spesifik kulaklıkları saymıyorum. Kullandığınız programda farklılık yaratacak şey programın kendisi ama öyle ahım şahım bir fark yaratacağına inanmıyorum açıkçası. Yaratıyorsa da efekt kaynaklıdır.

 3. Merhabalar size bir sey danışmak istiyorum. Hafta içi bir hı fi müzik çalar almayı düşünüyorum fakat iki cihaz arasında kaldım.Sony walkman WM1A ve Astell&Kern Ak70’in 1.versiyonu.Sony walkman i zaten sıfır almayacağım alırsam çünkü çok pahalı.Her ne kadar 2.el de alicam olsam genede fiyatı bütçemin çok üstünde. Astell&Kern ak70 1.versiyon ise abimin bir arkadaşından alacagim ve walkman ile arasında fiyatı yarı yarıya bir fark var.Walkmanı alırsam güzel bir kulaklık alamiyacagim çünkü bütçem fazla kalmıyor.Öbür taraftan ak70 Mk1 i alırsam da güzel bir kulaklık almayı düşünüyorum.Size danışmak istedim Walkman ve idare edecek bir kulaklık almak mı ? Ak70 Mk1 alıp iyi bir kulaklık almak mı ? Yada walkman ve idare edecek bir kulaklık aldığımda, ak70 ile iyi bir kulaklığın performansını alabilirmiyim ? Lütfen yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • AK70’i denemedim ama orta üstü bir performans sunacaktır. Şahsi fikrim gereği müzik çalarlara fazla bir yatırım yapılmasını “yanlış” buluyorum. DAC (Masa üstü) ve amplifikatörlere yatırım yapılmalı. Her ne kadar genelde mobil dinlesem de. Evet SONY DAP ufak bir fark yaratır ama SONY yerine iyi bir kulaklık farkı rahatlıkla (Fazlasıyla) kapatır. Saygılarımla.

 4. Bir soru daha sormak istiyorum izninizle.Bu 24bit/192khz,32bit/324kbz,32bit/768khz gibi değerler neleri ifade ediyor ? kHz ve bit ne kadar çok işe ses kalitesi o kadar iyi mi demektir ? Açıklarsanız çok sevinirim.Teşekkür ederim :)

  • Teoride ne kadar çok ise o kadar iyi ama ortalama insan kulağı düzgün işlenmiş 24 bit/192 kHz’ten sonra bir fark göremez, esasında geri kalan her kulak da “anlamlı” bir fark göremez. Şimdi iki dosya vardır, biri 24 bit/192 kHz’tir, biri de 32 bit/1536 kHz. Bu dosyaların çıktığı ve işlendiği kaynak ise aralarında en iyi sistemle (Sennheiser Orpheus gibi) bile fark görmek zordur. Yani teoride başarı sağlansa da pratikte zor. Ha bazı velet takımı (Affedersiniz) Flac süper abi, 320 çöp falan diyor olabilir ama ortada iki farklı kaynak varsa ve ikinci kaynak çöpse haliyle 320 de çöp olacaktır. Yoksa 10 kişiden 9’u aynı kaynaktan düzgün bir biçimde işlenmiş 320 ile Flac arasında bile farkı göremez.

   Size tavsiyem 24 bit 192 kHz’i profesyonel olarak çalışmıyorsanız geçmemeniz yönünde. DSD dinlerken de DSD 1 bit olduğu için frekansını da bu yönde alın. Katsayısı eşit olsun. Yani DSD 64 ve 128 yeterli.

 5. Merhaba. Bu hı fi müzik çalarlara daha yeni merak saldiğım için sizin gibi bilgili bir kişiye başvurmak istedim.Önümüzde ki haftalarda Fiio X7 mark 2 hi fi destekle müzik çalar alacağım.Bu cihazın yanına birde güzel bir hı fi destekli kulaklık alırsam yeterli olur diye düşünüyordum fakat bu konular çok kapsamlıymış.Bu cihazı ve kulaklık alsam yeterli olur mu ? Yoksa amfi,dac gibi cihazlara ihtiyaç duyar mı ? Veya xduuo xd10 Dac ve amfi görevi yapan cihazı ve kulaklık alıp telefonumda kullansam daha mı iyi olur ?

 6. Merhabalar, bu cihazlara yeni merak saldığım için pek fazla bilgim yok o yüzden sizin gibi bilgili kişilere danışmak istiyorum. Önümüzde ki günlerde Fiio X7 mark 2 hi fi destekleyen bir müzik çalar alacağım yanına da bir güzel hifi destekleyen kulaklık alsam yeter diye düşünüyordum fakat biraz araştırınca bu hi fi olayının çok detaylı olduğunu gördüm. Bu cihazı ve bir kulaklık alsam yeterli olur mu ? Veya cihazın tam performansı için extra amfi vs almam gerekli mi? Veya bu müzik çaların fiyatı benim bütçeme göre uçuk onun yerine telefonuma xduuo xd10 Dac ve amfi görevi yapan bir cihaz ve kulaklık alsam mı daha iyi olur ? Görüşlerinizi belirtirseniz sevinirim.

  • Fiio X7 çok iyi bir cihaz, bence bunu alın. Telefona alacağınız DAC ile asla yeterli performansı alamazsınız.

   Size olayın iç yüzünü anlatayım, kulağıma çok güvenirim, belki de popülasyonun %99.5’undan daha çok.

   Elimde standart bir SONY telefon vardı. Aynı şarkının FLAC versiyonunu telefondan açtım. Astell Kern’in AK 240’ın üst sürümü de bir diğer elimdeydi ve aynı şarkının DSD versiyonu açıktı. Grado PS 500e ile bu şarkıyı baştan sonra 30 saniyelik aralıklarla bitirdim. Sizi temin ederim %15’ten fazla fark yoktu. Belki HD 820 gibi bir kulaklıkla %25’e çıkar. Arada amplifikatör yoktu ve bu önemli bir nokta. Yani tek başına bu cihazlar ve o kadar model mühendislik dünyasında tamamen göz boyama. HD 800 ile de AK 240 modelini denedim ve sadece hayal kırıklığına uğradım. Ürün %100 orijinal. Daha sonra oradaki modelini hatırlamadığım ama yaklaşık 5000 dolar ederi olan DAC ve AMP sistemine HD 800’ü bağladım. 3 kat ses kalitesi farkı vardı AK 240 ile dinlediğime kıyasla. Yani AK 240 kendi başına bir hiçti. O yüzden Fiio X7 gayet de yeter kendi başına.

   Alacaksanız masa üstü DAC + AMP sistemi alacaksınız. Mesela masa üstü DAC olmazsa yine verim alamazsınız. AMP’ı o dandik müzik çalarlarla dinlemeyin, bakmayın çok pahalı olduğuna. Şahsen Grado GS3000e alırsam DAC + AMP da alacağım ve oturarak dinlemeyi öğreneceğim. Hiperaktif bir yapım var ama o ses beni kendime getirir. Bu dediklerimi referans alın diyemem ama tecrübemdir. Teşekkürler.

 7. Harika bir yazı olmuş. Bilinen bazı önemli yanlışları düzeltmişsiniz. Bunun için size teşekkür ederim. Stax Srm-007t mk2 ile Stax sr007 mk2 ikilisi almayı düşünüyorum. Ibasso dx 200 ile DSD ve Tidal (master-hifi) ile dinleyeceğim. DC 580 v BIAS bu kulaklığa yeterli gelir mi? Yada bu amfi için başka tüp önerir misiniz?Aklımda bir sürü soru var. Düşünceleriniz benim için önem sarfediyor. Cevabınızı bekliyorum.Şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla…

  • Bias Voltage zaten kulaklığı çalıştıracak olan gerilim. Bu standart denebilir. Bu tarz elektrostatik sistemlerde “Amplification” daha çok şey ifade edebilir. Sisteminiz güzel. Şahsen elektrostatik ile ilgilenmiyorum. Tüp yorumunu da denemeden yapmam hata olacaktır ancak standart tüpler yeterli gelir. Ben müzik dinlerken oturamayan biriyim. Yürür veya hızlı hareket ederim. Kendimi ritme kaptırırım. Belki bir kusurdur ama 15 yıllık mobil Hi-Fi hayatımda belki tüm dinlediklerimin %1’ini oturarak dinlemişimdir. Ek bilgi olsun. Ben de Grado GS3000e’ye göz diktim. Sevgiler. Amplifikatör kullanmıyorum, güçlü DAP ile idare ediyorum.

 8. Radyo televizyon ve sinema okuyorum, kulaklık hastasıyım verdiginiz bir çok terimi anlayabiliyorum bu konu hakkındaki değerli bilgilerinizi arttırmanız ve paylaşmanız dileğimle. Sayısal sözel ve eşit ağırlık diye bir sınıflandırma var zihinlerde, bunun kırılması lâzım. Herkesin kendi yetenekleri ve istekleri doğrultusunda yeni hedeflere ulaşması gerekiyor.

 9. Merhaba xduoo x2 almak istiyorum.fakat bakıyorum da bunu alanlar sonradan bir de amfi almışlar. Ve cok maliyetli olduğunu düşündüğüm kulaklıklar almışlar. Sizce de bu ürünü alıp amfi almazsam yetersiz kalır mı .ve bu alet için bir kulaklık önerir misiniz .ve Kaç lik bir amfi yeterli olur.Teşekkürler

 10. Yazınızı çok beğendim sonunda ses sistemleri hakkında biri bir makale yazdı mühendis beyinlerde :) Bende elektirik elektronik ilgilisiyim ses sistemlerine ayrı bir parantez açabilirim. yazılarınızın devamını bekleriz…

  • Elbette, ses sistemleri hakkında yazmanız bence de güzel olur. Hatta mesajlaşır, birbirimize yardım ederiz. Yazılarımın devamını getirmek için elimden geleni yapacağım. Saygılarımı sunarım.

 11. Dostum bilgiler için teşekkür ederiz, bir ses (müzik değil) hastası olarak kulaklar hakkında geniş anlatımlı bir yazı güzel olur,

  • Elimden geleni yaparım, bende de biraz Audiophile tabir ettiğimiz kişilerin hissettiklerinden var. Uygun bilgiyi tam anlamıyla edinince elbette yazarım. Kulak dediniz, kulaklık değil, o yüzden böyle yazdım ama yaz mevsimi içerisinde yazacağım, öncesinde planımda başka konular var. Saygılarımı sunarım.

   • Okurken gözden kaçırmışım :) ” kulak ” değilde ” kulaklıklar ” demek istemiştim, cevabınız için teşekkür ederim, neyse ki yaz mevsimine az kaldı bekliyoruz.

    • Kulak biyolojik bir organ olduğu için veri elde etmem zaman alabilirdi ama kulaklıkları oldukça iyi biliyorum. Yine de biraz zaman geçsin, üst üste gelmesin konular, bu hoş olmayacaktır. Zamanı geldiğinde bu konuyla alakalı detaylı bir yazı hazırlarım.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

Yazar Ol arıcılık malzemeleri Proje Yönetimi

Yeni Yazılar

Giyilebilir Teknoloji Ürünleri

Teknoloji hayatımızın bir parçası olmaktan çıktı artık teknoloji hayatımız oldu. Yeni teknolojiler geliştirildikçe var olan teknolji ve teknolojik aletlerde gelişiyor ve değişiyor. Örnek olarak...

Antioksidan Nedir Görevleri Nelerdir

Canlı vücudu sürekli bir oksidatif stres altında bulunur. Oksidatif stres oksidan ve antioksidanlar arasındaki dengesizlik olarak tanımlanabilir. Bu dengesizliğe neden olan şey ise oksijenin vücutta ikiye ayrılması ve çift halde bulunamamasıdır. Bu...

Genetik Mühendisliğinin İnsanlığa Yarar ve Zararları

İnsanlığın, kalıtsal özellikleri kontrol altına alması ihtiyacından doğmuş genetik mühendisliği ilk kez 1972’de ortaya çıkmıştır ve gelişmiş ülkelerde oldukça değerli bir meslektir. Canlılarda bulunmakta...

RTX 3000 Serisi Ekran Kartlarının Başarısı

nVidia yeni nesil ekran kartlarında oldukça büyük bir başarı yakaladı. Her ne kadar ekran kartını dağıtan firmalarda bazı teknik detay sorunları yaşansa da performansın...

Mühendislik Maaşları

Eczacılık Maaşları

Bu yazımda eczacılık maaşları hakkında bir takım bilgiler vereceğim. Eczacı deyince sadece dükkan sahibi olanlar akla gelmemelidir. Çünkü devlet kurum ve kuruluşlarında ilaç dağıtım...

Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Maaşları

Endüstriyel tasarım mühendisliği nedir ve ne iş yapar? Lise öğretiminden mezun olan öğrenciler yükseköğretime geçiş sınavına girecek ve bu bölüm endüstriyel tasarım mühendisliği maaşları...

Çevre Mühendisliği Maaşları

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda çevre mühendisliği maaşları hakkında bir takım bilgiler vereceğim. Günümüzde çok sayıda öğrenci tarafından tercih edilmekte olan mühendislik dallarından birisi de...

Genetik Mühendisliği Maaşları

Bu yazımda genetik mühendisliği maaşları hakkında bilgi vereceğim. Yorum kısmında diğer yorumları görebilirsiniz. Dünya genelinde genetik mühendisliği çok revaçta olan meslek gruplarından biridir. Ülkemizde...