Ana Sayfa Listeler Dünyanın En İyi 10 Saldırı Helikopteri

Dünyanın En İyi 10 Saldırı Helikopteri

Helikopter, günümüzde lojistik, Savaş ve kurtarma amaçları için kullanılan en etkili kaynaktır. İkinci Dünya Savaşı’ndaki ilk görüntülerinden bu yana helikopterler savaş stratejilerininde önemli rol oynamışlardır.

Z-10

z-10Z-10 saldırı helikopteri, 2008 yılından beri Çin ordusunda hizmete girmiştir. Z-10, dar gövdeli ve basamaklı tandem kokpitlere ve standart bir silah konfigürasyonuna sahiptir. Silah mekanizmasını kullanacak olan asker, pilotun hemen önünde oturmaktadır. Z-10’un silahları, 30 mm top, HJ-9 tanker güdümlü füzeler, yeni geliştirilen HJ-10 anti-tank füzeleri ve TY-90 havadan havaya füzelerdir. Ayrıca, cephane için ekstra roket bölmeleri de mevcuttur.

bm-institute

MI-24 Hind

mi-24-hindMi-24, büyük bir helikopter tabancası sahip bir saldırı helikopteridir ve sekiz yolcu kapasitelidir. Mi-24, Rus Hava Kuvvetleri tarafından hem saldırı hem de asker taşıma görevine sahip ilk helikopterdir. Mi-24’ler genellikle, Amerikan AH-64 Apachelere karşılıktır.

siber güvenlik

AH-2 Rooivalk

ah-2-rooivalkDenel Rooivalk, Güney Afrika tarafından üretilen bir saldırı helikopteri. Rooivalk, afrika dilinde “Kızıl Şahin” anlamına gelmektedir. Güney Afrika hava kuvvetleri sadece 12 adet Denel AH-2 Rooivalk saldırı helikopteri ne sahiptir. Tamamen yeni bir helikoptere benziyor olsa da, Rooivalk, Aerospatiale Puma’nın aynı motorları ve ana rotoru kullanılarak yapılan tersine mühendislik ürünü bir helikopterdir.

AH-1W Super Cobra

ah-1w-super-cobraBell AH-1 SuperCobra, ABD Ordusu’nun temeli AH-1 Cobra’sına dayanan iki motorlu bir saldırı helikopteridir. Bu helikopter , AH-1J SeaCobra, AH-1T Geliştirilmiş SeaCobra ve AH-1W SuperCobra’yı da içerir.

TUSAŞ T-129 Atak (İtalya / Türkiye)

tusas-t-129-atakMilli gururumuz olan TUSAŞ T-129 Atak, İtalyan Agusta firması ve Tusaş’ın İtalyan ve Türk mühendisleri tarafından tasarlanan ve üretilen bir saldırı helikopteridir. Aynı zamanda Batı Avrupa’da tasarlanan ve üretilen ilk saldırı helikopteridir.

TAI / AgustaWestland T129, Agusta A129 Mangusta platformunu temel alan ikiz motorlu, tandem koltuklu, çok işlevli, zor hava şartlarına dayanıklı bir helikopterdir. T129, AgustaWestland ile birlikte Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TAI) tarafından geliştirildi. Bu helikopter, yüksek irtifada ve savaş bölgelerinde, gece ve gündüz koşullarında kaba coğrafyalarda kullanılmak üzere geliştirilmiş saldırı ve keşif için tasarlanmış bir helikopterdir.

TUSAŞ tesislerinde üretimi tamamlanan ilk T129A prototipi ilk uçuşunu 17 Ağustos 2011’de gerçekleştirmiş olup, Kalifikasyon ve Resmi Kabul süreçlerinin tamamlanmasını müteakip, 22 Nisan 2014 tarihinde ilk T129A EDH Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilmiştir.

ATAK programı, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bir saldırı ve taktik keşif helikopteri şartlarını yerine getirmeye başlamıştır. T129, geliştirilmiş yüksek teknolojili aviyonik, hava çerçeve modifikasyonları ve silah sistemlerinin, yükseltilmiş motorlar, transmisyon ve rotor kanatları ile savaşa kanıtlanmış AgustaWestland A129 gövdesine entegrasyonunun bir sonucudur. Türk Ordusu tarafından kullanılmakta ve diğer servislere sunulmaktadır.

AH-1Z Viper

ah-1z-viperBirçok askere göre saldırı helikopterlerinin en iyisi olarak adlandırılırlar. Bell AH-1Z Viper, Birleşik Devletler Deniz Piyadeleri için geliştirilen AH-1W SuperCobra’ya dayanan ikiz motorlu bir saldırı helikopteridir. AH-1Z, dört kanatlı, rulmansız, kompozit bir ana rotor sistemi, yükseltilmiş şanzıman ve yeni bir hedef gözlem sistemi özelliklerine sahiptir. AH-1Z, H-1 yükseltme programının bir parçasıdır.

Eurocopter Tiger

eurocopter-tigerEurocopter Tiger, Eurocopter tarafından üretilen bir saldırı helikopteri. Almanya’da nam-ı diğer Kaplan olarak adlandırılır. Bu helikopter iki MTU Turbomeca Rolls-Royce MTR390 turboşaft motora sahiptir.

MI-28H Havoc (Rusya)

mi-28h-havocRuslar tarafından yapılan bir anti-tank ve saldırı helikopteridir. Bu helikopter 1970’li yılların başında başlayan, geliştirme ve üretim aşamasının sonunda, Rusya’nın dağılması ve araya giren ekonomik kriz gibi engellerin yanında, rakibi kamov ka-50’nin her türlü hava şartına uygun üstün özellikleri dolayısıyla tamamlayamamış ve seri üretime ancak günümüzde geçilebilmiştir. Tüm bunlara rağmen oldukça atik ve güçlü bir helikopterdir.

Kamov KA-50 / KA-52

kamov-ka-50Kamov Ka-50 bilinen diğer adıyla “Siyah Köpekbalıgı”, Kamov tasarım bürosunun ayırt edici bir koaksiyel rotor sistemine sahip tek kişilik bir Rus saldırı helikopteri. 1980’lerde tasarlanmış ve 1995 yılında Rus ordusunda hizmet için kabul edilmiştir.

Ka-50, hayatta kalabilirliği ve ölümcüllüğü artırmak için küçük, hızlı ve çevik olacak şekilde tasarlanmıştır. Minimum ağırlık ve boyut için yalnızca tek bir pilot tarafından çalıştırılacak silahlara sahip benzersiz bir helikopterdir. Helikopterin en yüksek hızı saatte 350 kilometredir ve bu hız rahiplerine göre hayli avantajlıdır.

AH-64D Apache Long Bow

ah-64d-apache-long-bowBoeing AH-64 Apache Saldırı Helikopteri, Körfez Savaşı’nda öne çıkan en güçlü zırha ve silah sistemine sahip helikopter olarak biliniyordu. Havada ters takla atabilecek şekilde tasarlanan Apache, ABD Ordusunun Gelişmiş Saldırı Helikopteri Planının zor gerekliliklerini karşılamak üzere özel olarak tasarlanmıştır. Apache, son teknoloji ürünü elektronik teknoloji ve yangın kontrol sistemleri ile donatılmıştır. Ateş gücü harikadır. Apache, M230 otomatik topu için 1200 AGM-114 Hellfire Füzeleri, 76 adet 70mm katlanır-yüzlü hava roketi veya ikisinin bir kombinasyonu ile birlikte – 1200 adet 30mm mermi ile yüklenebilir.

arıcılık malzemeleri

1 Yorum

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

Yazar Ol Yenilenebilir Enerji Teknolojileri arıcılık malzemeleri siber güvenlik

Yeni Yazılar

Takla Atarken Fotoğrafı Bulunan Jandarma Helikopteri Sikorsky S-70’in Hikayesi

Yabancı haber sitelerine kadar düşen bu meşhur fotoğrafla ilgili internette bir bilgi kirliliği mevcut. Doğrusunu dinliyoruz. İnternette sağda solda bu helikopteri takla atarken gösteren bir...

Osteoartrit Nedir Neden Olur Tedavisi Nedir

Osteoartrit; eklem kıkırdağında erozyon, eklem kenarlarında yeni kemik oluşumu, eklem aralığının kaybı, eklem kıkırdağında yumuşama ve incelme, eklem sıvısında ve kapsülünde biyokimyasal değişikliklerin eşlik...

Halide Edip Adıvar Handan Özeti

Halide Edip Adıvar’ın Handan adlı bu eseri, mektuplardan oluşan bir roman olma özelliğini taşımaktadır. Romanda, kitabında ismi olan başkarakter Handan isimli bir kadın bulunmaktadır....

Some Ethical Problems For Turkey

Examples of creating solutions to some of the ethical problems existing in Turkey, I wanted to share with you. I believe that we should...

Mühendislik Maaşları

Mimarlık Maaşları

Bu yazımızda mimarlık maaşları hakkında bilgiler verdik. Mimarlık Türkiye’nin en önemli sektörlerinden bir tanesidir. Yeni ve eski mimarlarla beraber, doğa affetlerine dayanıklı ve uzun ömürlü...

Eczacılık Maaşları

Bu yazımda eczacılık maaşları hakkında bir takım bilgiler vereceğim. Eczacı deyince sadece dükkan sahibi olanlar akla gelmemelidir. Çünkü devlet kurum ve kuruluşlarında ilaç dağıtım...

Bilgisayar Teknikeri Maaşları

Teknikerler, bulundukları kurumda her türlü donanım sorunları, internet bağlantıları, internet kurulumları, güncellemeler ve benzeri bilgi işlem sürecinde hizmet sağlayan teknik personel kadrosuna bağlı memurlar...

Devlet Mühendis Maaşları

Mühendislik Fakültesi bölümlerinden ya da herhangi bir fakülteye bağlı ve adı mühendislik olan bölümlerden mezun olan herkes "mühendis" unvanını almaktadır. Şu anda da ülkemizdeki...