Hidroelektrik Enerji Nasıl Üretilir

3
178
Hidroelektrik Enerji Nasıl Üretilir

Elektrik ve elektronik alanında hayatımızı kolaylaştıran bir diğer konu olan Hidroelektrik Santrallerine değineceğiz. Akan suyun gücüne dayalı bir enerji kaynağıdır. Yani akarsuların uygun yerlerine kurulan bu tesis bize suyun gücünden faydalanarak elektrik üretmemizi sağlayarak hayatımızı kolaylaştırmaya yarar. Peki, hidroelektrik enerji nasıl elde edilir?

Hidroelektrik santrallerinde enerjiyi üreten kısım gövde kısımdır. Türbinler döner ve döndüğü esnada kinetik enerji meydana getirir oluşan kinetik enerjiyi hidroelektrik sistemi sayesinde elektrik enerjisine dönüştürerek kullanılacak hale getirilir. Tıpkı bir rüzgar enerjisi gibi türbinler döner kinetik enerji oluşturur ve yine hidroelektrikte olduğu gibi elektrik enerjisine çevrilerek kullanılır aralarındaki fark enerji kaynaklarıdır nasıl ki rüzgar enerjisinin kaynağı rüzgarsa, hidroelektrik enerjinin kaynağı da sudur.

Hidroelektrik Enerji turbin

Hidroelektrik santral sistemlerinin kurulacağı tek yer akarsular değildir. Barajlarda da hidroelektrik santralleri kurulabilir çünkü barajlar doluluk oranına ulaştığı takdirde kapakların açılması gerekmektedir ve bu kapaklar açıldığı zaman akan su hidroelektrik oluşturulması için gayet yeterli enerjiyi vermektedir.

baraj

Hidroelektrik Santrallerinin Düzeneği

Suyun şiddetli akacağı noktaya santral kurulur kapaklar açıldığı zaman su yüksek bir hızla türbin kanatlarına çarpar kanatlar hızla dönmeye başlar beraberinde milin de dönmesini sağlamış olur. Dönen mil jeneratöre bağlıdır burada AC (Alternatif Akım) üretilmesini sağlar enerjinin şebekeye verilmesi için gerekli voltajı ayarlanmış olur. Üretilen alternatif akım şebekeye verildiği esnada akım sabitlenmeli, pek gerekli olacağı düşünülmez ama DC’ye ( doğru akım ) çevrilmesi gibi hususlar göz ardı edilmemelidir. Türbin kanatlarına çarpıp her şeyi başlangıç noktası olan su tekrar nehre bırakılır ve doğal akışına zarar verilmeden elektrik üretilmiş olur.

Hidroelektrik Enerji Nasıl Üretilir

Anlatıldığı zaman basit görülen ancak gerek hassas inşaatın kullanılan malzemesi müthiş bir mühendislik becerisine dayanan son derece zorlu bir süreçtir ancak yenilenebilir enerji bütün emeğin karşılığını vermektedir.

hidroelektrik santral türbini

Hidroelektrik Santrali Hakkında Bilmemiz Gereken Önemli Hususlar;

Hidroelektrik Santrali inşaatına karşı çıkılmasının nedeni üretim yönteminin çevreyi kirletmesinden kaynaklı değil, hidroelektrik santralinin inşa edildikten sonra suyu tutan barajın doğal ortamı bozma düşüncesinden kaynaklanmaktadır. Kısa vadede maliyeti sebebi ile dezavantaj olarak görülse de ürettiği elektrik bakımından uzun vadede ciddi kazanç elde edileceğinden karlı bir sektör olarak yer almaktadır.

Dünyada üretilen elektrik enerjisinin lik tahmini dilim hidroelektrik santral sitemleri yöntemiyle tedarik edilmektedir. Elbette bir çalışma ortamı doğuracağından kurulan bölgeye iş istihdamı sağlaması söz konusu olacaktır. Elektrik üretiminde sudan faydalanma konusunda soğuk İskandinav ülkelerinden olan Norveç birinci sıradadır. Ardından büyük barajlara ve 3 tarafı denizlerle kaplı olan ülkemiz ikinci sırada yer almaktadır.

Önceki İçerikSolucan Gübresinin Faydaları
Sonraki İçerikNükleer Enerji ve Rüzgar Enerjisi Karşılaştırma
Oğuzhan Mallı
Merhaba Ben Oğuzhan Mallı Mühendis Beyinler sitesinin kurucusuyum, Bir süre Karadeniz Teknik Üniversitesinde Elektrik ve Elektronik mühendisliği okuduktan sonra, yurtdışında eğitimime devam etmekteyim. Advanced seviyesinde İngilizce ve Rusça bilmekteyim. Yazılarımda yaptıklarımla, düşüncelerimle ilgili pek çok şey bulabilirsiniz. Yorumlarınız, düşünce ve tavsiyeleriniz benim için çok önemli. Yalnızca “Merhaba, buralardaydım.” demek için dahi olsa vakit ayırıp bıraktığınız her bir yorum için çok teşekkür ederim.

3 Yorum

 1. Rüzgar barajalrı projem ile hidroelektirik santrallerden daha fazla ve ucuza elektirik üretmek mümkün.
  Marmara denizinde Çorlu yenice sahile yakın deniz üzerinde dubalar ile inşa edilir.
  2 km genişlikte 50 metre yükseklikte alanda rüzgar yelkenler ile toplanarak bir merkeze odaklanır.
  Dubalar 20 metre uzunlukta 5 etre derinliktedir. Üzerinde 50 mt x 50 metre boyda yelkenler vardır.
  Deniz dibine çapalar ile sabitlenir.
  V harfi biçimde dizilen yelkenler 12.5 derece açı ile kıyıda tünele uzanır. Toplanan rüzgar tünele akar ve tünel içindeki rüzgar türbinlerini döndürür.
  Düşük güçteki rüzgarları topladığı için verimi yükselir. Daha az sayıda türbin ve bakım gerektirir.
  Çalışma süresi artar ara depolama yeniden çevrim kayıpları olmaz.
  Örnek 2 km alan 2000 mw için 2000 x 19 metre çap türbin gerekirken bu modelde 100 tane türbin yeter. Yelkenler türbinlerden ucuzdur ve tarım arazilerini işgal etmeye gerek kalmaz.
  Yatırım maliyeti düşer.

 2. Tokat ili Turhal ilçesinde yaşayan bir öğretmenim. Tokat il merkezinden Turhal a kadar , Almus barajından gelen sulama kanalımız mevcut. bu kanaldan 5-6 ay su akmaktadır. bu kanalın üzerine elektrik üretebilecek bir düzenek sağlanamaz mı? En azından çiftçinin sulama motorlarının elektriğini sağlayamaz mı? teşekkürler iyi günler

 3. Abi benim mühendisliğe ilgim var ama bir çalışma yapacak ortamım yok veya ne yapabileceğim hakkında bi proje nasıl bulunur nasıl yapılır bu konuda yardımcı olabilirsen sevinirim

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.