Nükleer Enerji ve Rüzgar Enerjisi Karşılaştırma

15
10
nükleer enerji

Merhabalar, bu yazımda nükleer enerji ve rüzgar enerji arasında karşılaştırma yapacağım. Yazı çok fazla uzamayıp, amacından aşmaması için yazı içinde bazı terimler için detaylı bilgi vermeyeceğim. Hemen sağ üst kısımda olan arama butonundan eski yazılarımızı okuyabilirsiniz. Yazı sonunda konu ile alakalı diğer yazılarıma da göz atabilirsiniz.

2016 yılında Türkiye elektrik enerjisi tüketimi 278,4 milyar kWh olup, bu rakam 2017 yılında yüzde 7 civarı artmıştır. 2023 yılında ise hedeflenen enerji tüketimi 385 milyar kWh hesaplanmaktadır. 2017 yılı verilerine göre elektrik üretimi %34’ü doğalgaz santrallerinden, %31’i kömürden %24’ü HES, %6’sı rüzgardan, %2’si jeotermal enerjiden ve %3’ü diğer kaynaklardan elde edilmiştir.

2017 Elektrik Üretiminin Kaynaklara Göre Dağılımı (Yüzdelik)

türkiye elektrik üretimi kaynakları

Bu ufak bilgiden sonra şimdi gelelim nükleer enerji ile rüzgar enerjisinin karşılaştırılmasına.

EPR Nükleer Reaktör Tipik Modern Rüzgar Gülü
Güç 1 600 MW 2 MW
Coeff production (h/an) 7000 h (80% of 8760 h) 1750 h (20% of 8760 h)
Life time 60 Yıl 15 Yıl
Toplam Üretim TWh

(Ömrü Boyunca)

670 TWh 0,053 TWh
Çelik Kullanımı (Ton) 40 000 150
Beton Kullanımı (Ton) 200 000 1000
TWh Başına Kullanılan Çelik 60 ton çelik her TWh için 2830 ton çelik her TWh için
TWh Başına Kullanılan Beton 300 ton beton her TWh için 18900 ton beton her TWh için

*EFN / Bruno Comby

Üretilen elektrik miktarları karşılaştırılınca rüzgar gülleri, nükleer enerji santrallerine göre 50 kat daha fazla çelik ve 60 kat daha fazla beton gerektirir. Ek olarak,  EPR reaktörleri “ağır” reaktörler olarak geçerler. Diğer sınıflarına göre (AP-100), daha fazla beton ve çelik harcanır. Bunun yanında bir sonraki yazımda bir rüzgar gülü yapmak için ne kadar COemisyonu yaptığımızı anlatacağım.

Nükleer Enerji ve Rüzgar Enerjisi

Bu karşılaştırmada ise 1 yılda 9,098,136 MWh elektrik enerjisi üretmek için; 2077 tane 2 MB’lık rüzgar gülü, 1 bloğa sahip 1154 MB nükleer enerji santraline denk geliyor. (Rüzgar gülleri %25 kapasite ile 20 yıl, nükleer enerji santralleri %90 kapasite ile 60 yıl çalışabilmektedir.

Ek olarak 1000 MW’lık nükleer santral için yaklaşık 3.4 km2 alana ihtiyaç duyulur. Buna karşın 1.000-MW rüzgar santrali için yaklaşık olarak 344 km2 bir alan gereklidir.

Nükleer Enerji ve Rüzgar Enerjisi Karşılaştırma
TWh Başına Oranlarsak Kullanılması Gereken Malzemeler

Nükleer enerji mi, rüzgar enerjisi mi daha karlı bunun kararını sizler veriniz. :) Konu hakkında yorumlarınızı yorum kısmından belirtebilirsiniz. Ayrıca bakabilirsiniz: nükleer enerji santrali

Önceki İçerikHidroelektrik Enerji Nasıl Üretilir
Sonraki İçerikRobotlarda İş ve Çalışma Psikolojisi
Oğuzhan Mallı
Merhaba Ben Oğuzhan Mallı Mühendis Beyinler sitesinin kurucusuyum, Bir süre Karadeniz Teknik Üniversitesinde Elektrik ve Elektronik mühendisliği okuduktan sonra, yurtdışında eğitimime devam etmekteyim. Advanced seviyesinde İngilizce ve Rusça bilmekteyim. Yazılarımda yaptıklarımla, düşüncelerimle ilgili pek çok şey bulabilirsiniz. Yorumlarınız, düşünce ve tavsiyeleriniz benim için çok önemli. Yalnızca “Merhaba, buralardaydım.” demek için dahi olsa vakit ayırıp bıraktığınız her bir yorum için çok teşekkür ederim.

15 Yorum

 1. Bu kıyaslamada nükleer atık problemine takılmaya gerek yok. Helyum3 izotopu gibi nadir elementler kullanıldığında nükleer atık problemi ortadan kalkacaktır. Çünkü hem yüzde 100 verimlilikle yandığı için daha az yakıt ihtiyacı doğuracaktır hem de 0 atık bırakmaktadır. Sorun bu tarz elementler sadece Çin’de olması ve adı üstünde nadir olması. Tabi He3 gazının Güneş gibi bir kaynaktan sürekli yayıldığını ve ay yüzeyinde 5 milyon ton kadar var olduğunu da hesaba katarsak çok endişelenmeye gerek yok. Peki ya ay yüzeyinde olması da mı bizi endişelendirmesin derseniz bu işin kıymetini bilen Çin 2013 yılında Aya araştırma yapmak üzere bir uydu gönderdi bile. 2. hedefleri Aya fabrika kurmak ve gazı ay toprağından eleyip dünyaya tüpler vasıtasıyla göndermek. eeee tonu 10 milyar doları bulan bir element için değer bence…

 2. Nükleer santraller ve rüzgar trubinleri için her bir TWh başına kurulum üretim ve atık depolama maliyetlerini hesaplamamışsınız. Acaba hangisi daha ekonomik? Kaza durumunda para ile kıyaslanamayacak zararların oluşması da ayrı mevzu.

  • Nükleer santral daha ekonomik bil istedim. Tehlikesiz yaşamak isteyenle intihar etsinler. Göktaşının dünyaya çarpması da bir olası.

 3. Neden biri çıkıp şunu söylemiyor ?

  Hem rüzgar türbini dikin hem nükleer santral yapın. Gelişmiş ülkelerin hepsinde olduğu gibi ikisini de kullanın.

 4. Arkadaşım makine mühendisleri odasının bir tarihte yazdığı makalede aynen böyle artıkmış yok günesmiş Japonya’da fukishima santralinde doğal felaketten dolayı sızıntı olmuş eeee japon arkadaşlar bu santrali kapatmışlar… Tamam iyide be vicdansız mühensler odası (çok çevreci akıllı mühendis kardeşim senin okuduğun okulda seni okudan hocada bir sıkıntı var aklını başına al) Japonya’nın bu santrali tekrar işletime aldığını niye yazmıyorsun heee japon bakan obe ne dedi bizim enerjide dışa bağımlılığımızı azaltmamız için bu santrali tekrar açmamız gerekiyor dedi bu japon abiler niye yapmıyor rüzgarı güneşi falanı filanı parası da çok adamların. 2016 kişi başı yıllık gelir 33805 dolar Türkiye de ne 13464 dolar isteseler her yere bu rüzgar fırıldaklarından dikemezler mi AKILL MİLLİ VE CESUR OL MÜHENDİS ABİM…

 5. Ya peki tehlikeleri ? Riskleri ? Atıkları ? Dünyada nükleer ve rüzgar santrallerinin geleceği ?
  En önemlisi nükleer enerji üretiminde gerek yatırım maliyeti gerekse işletme olarak neredesyse % 100 oranında dışa bağımlılık söz konusu iken, bugünlerde her alanda, ki enerji stratejik bir yatırım alanıdır yerli ve millilik derken, rüzgar enerjisinde rahatlıkla milli ve yerli kaynaklarla yapabilme imkanı varken neden nükleer ?

 6. Bence Nükleer santral daha randımanlı gibi görünüyor, gerekli emniyet tedbiri alınırsa uygun olur. rüzgar gülü için adede göre beton ve çelik kullanımı çok fazla bunun birde arıza ve bakım gideri var kullanım ömrü kısa bu durumda nükleer santral mutlak gerekli diye düşünüyorum.

 7. Yazı çok yararlı ama bir o kadar da eksik;bu yazı tamamen verim üzerine olmuş yani özetle aynı enerjiyi elde etmek için kullanılması gereken malzeme miktarları esas alınarak hangisinin daha akilcil bir cozum olacagi uzerinde durulmus ama olmasi gereken iki nesne karsilastirilken artilari kadar eksileri yani ‘eger boyle olursalari’ da karsilastirmak gerekir heleki eldeli enerji konusunda.Demem o ki nukleer santralin herhangi bir olumsuz durumda yaratabilecegi olumsuz seyler ruzgar turbinlerinden milyon kat fazladir.Yanlis anlamayin herhangi bir agacci orgute filan bagli degilim hatta bana sorsaniz nuklleer derim ama muhendis olmanin geregi olarak aklim hep isler ters giderse de

 8. Üretim kararı alınacak yatırımlarda amortisman maliyetleri, üretim başlayınca oluşacak giderler ve en önemlisi çalışan maliyetileri çok önemlidir. Param var, nükleer santral açarım gibi hiçbir agresif düşünce bu Dünya toprağında başka ülkede yok. Ama bizde bunlar var işte. Onun yerine Antalyaya güneş enerjisi palenelleri yapılsın ne olur biliyormusunuz? elektrik bedava olur kominist ülkeler gibi. benim mühendislik düşüncem bu tabiki.(çünkü benim yaşadığım minik bir köyde ve yık boyunca 4 ay güneş olan bir yerde bile güneş paneli tarlası varken ülkemizde nasıl olmaz anlayamıyom)

 9. nukleer enerji eski bir teknoloji ortaya cıkan nukleer atıgı neden düşünmüyorsunuz atıgın dogru bir şekilde saklanamazsa sonuçlar kötü olabilir. rüzgar gülü ile kıyaslamıssın ama dogru bir kıyas olmamış çünkü birinin atıgı yok atık saklamakla ugraşmıyon atıgı yok etmekle ugrasmıyon sadece kurup kullanıyorsun ama nukleer satral öyle degil aynı anda birden fazla veriyi kotrol etmen lazım

  neden güneş palnelleri dusunulmuyor evlerin binaları çatıları bos bos duruyor yagmur suyundan korumaktan başka birşeye yaramıyor.

  ben nükleer enerjiyi karşıyım ben güneşin uzerine düşülmesi yanındayım

 10. Oğuzhan abi ben bu nükleer santrallerin bu kadar büyük değilde neden küçültmeye çalışmıyoruz. Misal bilgisayarın gelişimi gibi neden nükleer santrallerinde bunu yapmıyoruz

 11. merhaba,yazmış olduğunuz yazılardan okuduğum ilk yazınız ve devamı da gelecek artık. Konu hakkında yapmış olduğunuz karşılaştırma mantığa uygun savlar. emeğiniz için teşekkürler..

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.