Raylı Sistemler Mühendisliği Nedir

24078
Raylı Sistemler Mühendisliği Nedir

Öncelik olarak Raylı Sistemler Mühendisliği teriminin açıklamasını yaparak başlayalım. Makine Mühendisliği’nin bir alt dalı olan Raylı Sistemler Mühendisliği, Makine mühendisliğinden farklı olarak raylı sistemler üzerinde çalışmalar yapan bir mühendislik dalıdır.

Peki raylı sistemler derken neyi kastediyoruz;

Raylı sistemler genel manada asansör sistemleri, demiryolu, teleferik vb. gibi alanlarda çalışmalar yapabilir. Ancak raylı sistemler mühendisliği’nde ağırlıklı olarak demiryolları üzerine eğitimler alınmaktadır. Bunun başlıca sebebi ülkemizde demiryolu ağı yeni gelişmeye başlamış ve tüm hızıyla da devam etmektedir. Raylı Sistemler Mühendisliği ’de bu alanda uzmanlaşmış mühendisler yetiştirerek demiryolları alanındaki mühendis ihtiyacını kapamayı hedeflemektedir.

Raylı Sistemler Mühendisliği

Raylı sistemler mühendisliğini şekilde de görüldüğü üzere 4 kola ayırdım. Bu yazımda raylı sistemler inşaat kolunu incelemeye karar verdim.

raylı sistemler inşaat

Alt Yapı

Demiryolunda Tahkimat

Demir yolunun yer altı, yeryüzü sularına karşı, kar yağışı ve çığ düşmelerine karşı korunması için alınması gereken önlemlerin bütünüdür.

Demiryolunda Tahkimat

Geçitler

Demiryolunda bir tarafından diğer tarafına geçilmesini sağlayan tesislere geçit denir.

Hemzemin Geçit

Gabariler

Demiryolu araçlarının güvenli bir şekilde seyir etmesi için yolun ii tarafına ve üzerine bırakılan boşluğa gabari denir.

Gabariler

Köprü ve Menfezler

Akarsu, karayolu vb. gibi engelleri aşmak üzere inşa edilen 8m ve daha büyük yapılara köprü, 8m’den daha küçük yapılara ise menfez denir.

menfez
menfez

Platform

Üst yapı malzemelerinin döşeneceği ve üst yapıdan gelecek olan etkileri karşılayabilecek kalitede zemin ve formasyon tabakasından oluşur.

Tüneller

Demiryolu güzergahında bulunan yarmanın maliyetli olduğu durumlarda iki ucu açık olacak şekilde araziye açılan deliğe tünel denilir.

Balast

Traversler tarafından iletilen etkileri çökme olmaksızın sürtünme ile bu etkileri sönümleyen 30-60mm ebatlarında keskin kenarlı ve keskin köşeli taşlara balast denir.

Travers

Raylardan gelen yükleri yayarak balastlara ileten, ekartmanın korunmasını sağlayan, eksen kaçmasını önlemek ve raylara içe doğru eğim vermesini sağlayan elemana travers denir.

Travers
Travers

Makaslar

Demiryolunda ray üzerinde hareket eden bir aracı bir raydan diğer bir raya geçişini sağlayan elemana makas denir.

demiryolu makası

 Raylar

Demiryolu araçlarının tekerleklerinin yuvarlanmasını, bu tekerlere kılavuzluk yapan ve dingilin yaptığı etkiyi traverse aktaran malzemeye ray denir.

Bağlantı elemanları

Rayları, raylara ve traverslere bağlayan ray ve travers arasındaki kuvvet aktarımını sağlayan malzemelere bağlantı elemanları denir.

bağlantı elemanları

1 Yorum

  1. Eline sağlık dostum yazmaya devam ilgiyle bekliyoruz, bende kbü raylı sistemler mühendisliği öğrencisiyim. Biz yazdıkça ve bölümle ilgilendikçe bölümümüz değerlenecektir.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.