Ana Sayfa Raylı Sistemler Mühendisliği Raylı Sistemler Mühendisliği Nedir

Raylı Sistemler Mühendisliği Nedir

Öncelik olarak Raylı Sistemler Mühendisliği teriminin açıklamasını yaparak başlayalım. Makine Mühendisliği’nin bir alt dalı olan Raylı Sistemler Mühendisliği, Makine mühendisliğinden farklı olarak raylı sistemler üzerinde çalışmalar yapan bir mühendislik dalıdır.

Peki raylı sistemler derken neyi kastediyoruz;

Raylı sistemler genel manada asansör sistemleri, demiryolu, teleferik vb. gibi alanlarda çalışmalar yapabilir. Ancak raylı sistemler mühendisliği’nde ağırlıklı olarak demiryolları üzerine eğitimler alınmaktadır. Bunun başlıca sebebi ülkemizde demiryolu ağı yeni gelişmeye başlamış ve tüm hızıyla da devam etmektedir. Raylı Sistemler Mühendisliği ’de bu alanda uzmanlaşmış mühendisler yetiştirerek demiryolları alanındaki mühendis ihtiyacını kapamayı hedeflemektedir.

bm-institute

Raylı Sistemler Mühendisliği

Raylı sistemler mühendisliğini şekilde de görüldüğü üzere 4 kola ayırdım. Bu yazımda raylı sistemler inşaat kolunu incelemeye karar verdim.

siber güvenlik

raylı sistemler inşaat

Alt Yapı

Demiryolunda Tahkimat

Demir yolunun yer altı, yeryüzü sularına karşı, kar yağışı ve çığ düşmelerine karşı korunması için alınması gereken önlemlerin bütünüdür.

Demiryolunda Tahkimat

Geçitler

Demiryolunda bir tarafından diğer tarafına geçilmesini sağlayan tesislere geçit denir.

Hemzemin Geçit

Gabariler

Demiryolu araçlarının güvenli bir şekilde seyir etmesi için yolun ii tarafına ve üzerine bırakılan boşluğa gabari denir.

Gabariler

Köprü ve Menfezler

Akarsu, karayolu vb. gibi engelleri aşmak üzere inşa edilen 8m ve daha büyük yapılara köprü, 8m’den daha küçük yapılara ise menfez denir.

menfez
menfez

Platform

Üst yapı malzemelerinin döşeneceği ve üst yapıdan gelecek olan etkileri karşılayabilecek kalitede zemin ve formasyon tabakasından oluşur.

Tüneller

Demiryolu güzergahında bulunan yarmanın maliyetli olduğu durumlarda iki ucu açık olacak şekilde araziye açılan deliğe tünel denilir.

Balast

Traversler tarafından iletilen etkileri çökme olmaksızın sürtünme ile bu etkileri sönümleyen 30-60mm ebatlarında keskin kenarlı ve keskin köşeli taşlara balast denir.

Travers

Raylardan gelen yükleri yayarak balastlara ileten, ekartmanın korunmasını sağlayan, eksen kaçmasını önlemek ve raylara içe doğru eğim vermesini sağlayan elemana travers denir.

Travers
Travers

Makaslar

Demiryolunda ray üzerinde hareket eden bir aracı bir raydan diğer bir raya geçişini sağlayan elemana makas denir.

demiryolu makası

 Raylar

Demiryolu araçlarının tekerleklerinin yuvarlanmasını, bu tekerlere kılavuzluk yapan ve dingilin yaptığı etkiyi traverse aktaran malzemeye ray denir.

Bağlantı elemanları

Rayları, raylara ve traverslere bağlayan ray ve travers arasındaki kuvvet aktarımını sağlayan malzemelere bağlantı elemanları denir.

bağlantı elemanları

arıcılık malzemeleri
Yusuf Ötgün
Yusuf Ötgün
Merhaba ben Yusuf ÖTGÜN Karabük Üniversitesi Raylı Sistemler Mühendisi son sınıf öğrencisiyim sizlere çoğunlukla raylı sistemler olmak üzere çeşitli mühendislik alanlarında bilgi vermeye çalışacağım.

1 Yorum

  1. Eline sağlık dostum yazmaya devam ilgiyle bekliyoruz, bende kbü raylı sistemler mühendisliği öğrencisiyim. Biz yazdıkça ve bölümle ilgilendikçe bölümümüz değerlenecektir.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

Yazar Ol Yenilenebilir Enerji Teknolojileri arıcılık malzemeleri siber güvenlik

Yeni Yazılar

Takla Atarken Fotoğrafı Bulunan Jandarma Helikopteri Sikorsky S-70’in Hikayesi

Yabancı haber sitelerine kadar düşen bu meşhur fotoğrafla ilgili internette bir bilgi kirliliği mevcut. Doğrusunu dinliyoruz. İnternette sağda solda bu helikopteri takla atarken gösteren bir...

Osteoartrit Nedir Neden Olur Tedavisi Nedir

Osteoartrit; eklem kıkırdağında erozyon, eklem kenarlarında yeni kemik oluşumu, eklem aralığının kaybı, eklem kıkırdağında yumuşama ve incelme, eklem sıvısında ve kapsülünde biyokimyasal değişikliklerin eşlik...

Halide Edip Adıvar Handan Özeti

Halide Edip Adıvar’ın Handan adlı bu eseri, mektuplardan oluşan bir roman olma özelliğini taşımaktadır. Romanda, kitabında ismi olan başkarakter Handan isimli bir kadın bulunmaktadır....

Some Ethical Problems For Turkey

Examples of creating solutions to some of the ethical problems existing in Turkey, I wanted to share with you. I believe that we should...

Mühendislik Maaşları

Çevre Mühendisliği Maaşları

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda çevre mühendisliği maaşları hakkında bir takım bilgiler vereceğim. Günümüzde çok sayıda öğrenci tarafından tercih edilmekte olan mühendislik dallarından birisi de...

Hidrojeoloji Mühendisliği Maaşları

Mühendislik dünya çapında önem kazanmış ve eğitim alanında da kendisini kanıtlanmış bir olgudur. Mühendis olabilmek için öncelikle analiz ve devinişsel, motor beceriye sahip olmak...

Elektrik Elektronik Mühendisliği Maaşları

Merhabalar bu yazımda elektrik elektronik mühendisliği maaşları hakkında internetten yaptığım bazı araştırmalar sonucu edindiğim bilgiler doğrultusunda sizlere bilgi vereceğim. Bu bölümü bitiripte çalışan arkadaşlar...

Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Maaşları

Bu yazımızda sizlere petrol ve doğal gaz mühendisliği maaşları hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle petrol ve doğal gaz mühendisliği nedir; petrol, doğal gaz, buhar, su,...