Hidrolik Kavitasyon Nedir

17523
hidrolik-kavitasyon

Kavitasyon kelime anlamı olarak ingilizce cavity kelimesinden gelmektedir. Cavity boşluk anlamına gelir. Teorik yönden baktığımızda ise, pompanın akışkanı basarken boruda oluşturduğu buhar boşluğudur. Boru içindeki akışkanda arada bir yerde buhar boşluğu oluşur.

Hidrolik Kavitasyon

Bu buhar boşluğu bizim için olmaması gereken bir durumdur. Çünkü sıvı buhara geçip  tekrar sıvıya geçerken hız kazanır. Bu da orda kuvvet oluşturur. Bu kuvvet o bölgeyi pürüzlü yapar ve hasara uğratır. Bunun sonucu olarak da pompa enerji kaybeder ve bir süre sonra akışkanı basmamaya başlar.

Hidrolik Kavitasyon Nedir

Pompanın akışkanı basmaması durumunu pompadan gelen sesle anlayabiliriz. Bu ses, sanki içinde çakıl taşı varmış gibi bir sestir. Bu sesin sebebi de kavitasyonun oluşturduğu kuvvetten dolayıdır. Kavitasyon bir çok şekilde önlenebilir. Öncelikle belli aralıklarla sistemin bakımına özen gösterilmelidir. Bu bakım işi önemsenmelidir. Akışkanın sıcaklığı, emme bölgesindeki su seviyesi kontrol edilmelidir. Çünkü pompalarda sık karşılaşılan bir sorundur. Pompalardaki en temel formüle bakılmalı, bunun üzerinden yapılan işlemlerle pompanın minimum emme yüksekliği kontrol edilmelidir.

Daha ayrıntılı bilgi için bu yazımıza göz atabilirsiniz; hidrolik sisteler

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.