Bilgisayar Teknikeri Maaşları

5244
Bilgisayar Teknikeri Maaşları

Teknikerler, bulundukları kurumda her türlü donanım sorunları, internet bağlantıları, internet kurulumları, güncellemeler ve benzeri bilgi işlem sürecinde hizmet sağlayan teknik personel kadrosuna bağlı memurlar olarak çalışırlar. Bilgisayar teknikerliği için kurumun aradığı niteliklerin koşulunu sağlamak başta gelmektedir. Bilgisayar teknikerleri genellikle ön lisans mezunu bilgisayar programcılığı mezunları arasından tercih edilmektedir. Bunun dışında kurumun aradığı diğer niteliklere göre de farklı şartlar aranabilir.

Bu şartlardan birisi de işletmenlik sertifikası şartı olarak bilinmektedir. Bilgisayar teknikeri maaşları genellikle yeni başlayanlar olarak “Göreve İlk Defa Atanacaklar İçin Uygulanacak Usul ve Esaslar” yönetmeliğine bağlı olarak belirlenen miktarda maaş alırlar.

Bilgisayar Teknikeri Maaşı

Yeni Mezun Bilgisayar Teknikeri Maaşı

Yeni mezun bir teknikerin çalıştığı kurum da alacağı maaşla doğrudan alakalıdır. Örnek vermek gerekirse özel sektörde iş tecrübesi bulunmayan bir tekniker asgari ücretle başlangıç yaptırılır. Ancak primler, mesleğindeki liyakatler gibi gelişim aşamalarında maaş farkına gidildiği de olur. Bunun yanı sıra kamu kurumlarında yeni başlayan bir kişi genel olarak 2.500-2750 TL arasında değişen maaşlarla göreve başlamaktadır. Bu nedenlerden ötürü teknikerlik maaşları kurumdan kuruma, kişinin tecrübeli olup olmamasına bağlı olarak değişiklik gösterir.

Özel Sektörde Tecrübeli Bilgisayar Teknikeri Maaşı

Bilgisayarda doktora yapmış diye bir tabir vardır halk arasında… Bu kimseler sabit bir iş profilinde kalmakla yetinmez, kendilerini sürekli olarak geliştirmektedirler. Bu kimseler genellikle özel sektörde kariyer basamakları, maaş farklılıkları resmi dairelerin sabit artış gösteren maaşlarına göre kat kat fazla olacağından özel sektörde tekniker olarak çalışmayı kabul etmektedirler. Bu durumda da teknikerlik adına bilgisayar teknikeri maaşları bakımından kamu çalışanlarının kat kat üstünde maaş alan teknikerlerin olduğu da görülür.

Türkiye’nin önde gelen şirketlerinde çalışan teknikerlerin aldıkları maaşların 10.000 TL ve üstü olduğu düşünülürse ne denilmek istendiği daha kolay bir şekilde anlaşılabilir. İşte bütün bu nedenlerden ötürü kendisini geliştirebileceği kapsamlı bir özel sektörü tercih eden deneyimli teknikerler daha farklı miktarlarda aylıklar alabilmekteler. Bu da onların bilgisayar teknikeri maaşları olarak ne denli yüksek tutarlar elde ettiklerini göstermesi adına oldukça önemlidir. Bu konu da teknikerlik maaşlarının mesleki liyakatteki başarı oranına göre değiştiğini gösterir.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.