Hidrolik Pres Nedir

2677
Hidrolik Pres nedir

Evimizde taze portakal suyu içmek için portakalları ikiye ayırır ve ya elimizde sıkarak ya da bir aparat ile sıkıştırarak suyunu çıkartırız. Burada yapılan uygulama yarım portakalın içindeki suyu çıkartma işlemidir. Bunun gibi üzüm, zeytin vs. gibi meyvelerin de suyunu bir pres yardımıyla dışarıya çıkartabiliyoruz.

Devasa fabrikalarda çok büyük makineler görürüz. Her birinin görevleri birbirinden farklı olmak ile birlikte çalışma sistemleri de farklılık gösterir. Evimizde yapmış olduğumuz işlemlerin daha büyük hacimlisini daha zor metaller üzerinde fabrikalarda yaparız presler yardımıyla.

Presler Kaç ÇeşittirPresler Kaç Çeşittir

Otomasyon, inşaat, savunma sanayi, ağaç sektörü, ambalaj sektörü ve daha birçok sektörde kullanılan presler iki ana başlık altında toplanabilir.

  1. Mekanik Presler
  2. Hidrolik Presler

Bu makalede ele alacağımız hidrolik preslerin çalışma şekilleri ve kullanım alanları konusuna geçmeden önce şu soruya cevap vermekte fayda vardır: hidrolik pres nedir?

Hidrolik pres, makinenin içerisinde yer alan yağ pompalarının sisteme basınçlı yağ göndermesi sonucunda çalışan pres türüdür. Yani yağ basıncı ile çalışırlar. Bu preslerde sisteme gönderilen yağ basıncı sayesinde pistonların hızı ve basıncı kontrol edilerek malzemeye gerekli şekiller verilir.

Hidrolik presler, şekillendirme, kalıplama ve formlama işlemlerinin mekanik preslere göre daha kolay yapabilen preslerdir. Bu presler çok yüksek tonajda (50 tondan fazla) sıkıştırma kuvveti sağlayabilmektedir.

Evimizde kullandığımız lavabo evyeleri, tüpler, tencereler, tabldotlar, arabamızın kapıları, çanak antenler, radyatör panelleri, kontrplak ve daha bir çok ürünün kalıplar yardımı ve pres makineleri yardımıyla üretilmektedir.

Hidrolik PresNeden Hidrolik Presler?

Hidrolik presler mekanik preslere göre;

  • Daha stabil kuvvet uygular. Yani kuvvet sabittir diyebiliriz. Ama mekanik preslerde kuvvet değişken olabilir.
  • Daha küçük motorlar ile çalışabilir.
  • Presin hızı ayarlanabilir.

gibi özellikleri nedeniyle daha uygundur diyebiliriz.

Paylaşır mısınız?
Oğuzhan Mallı
Merhaba Ben Oğuzhan Mallı Mühendis Beyinler sitesinin editörüyüm, Bir süre Karadeniz Teknik Üniversitesinde Elektrik ve Elektronik mühendisliği okuduktan sonra, yurtdışında eğitimime devam etmekteyim. Advanced seviyesinde İngilizce ve Rusça bilmekteyim. Yazılarımda yaptıklarımla, düşüncelerimle ilgili pek çok şey bulabilirsiniz. Yorumlarınız, düşünce ve tavsiyeleriniz benim için çok önemli. Yalnızca “Merhaba, buralardaydım.” demek için dahi olsa vakit ayırıp bıraktığınız her bir yorum için çok teşekkür ederim. Bütün yorumlara cevap vermeye çalışıyorum.

1 Yorum

  1. İlk Hidrolik presleri Terminator 1 filminde görmüştüm. Daha sonraları Paslanmaz çelik üretim firmalarında gördüm. Muhteşem makineler. Bence çok da faydalılar. Teşekkürler.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.