Ana Sayfa Serbest Kürsü Hidrolik Pres Nedir

Hidrolik Pres Nedir

Evimizde taze portakal suyu içmek için portakalları ikiye ayırır ve ya elimizde sıkarak ya da bir aparat ile sıkıştırarak suyunu çıkartırız. Burada yapılan uygulama yarım portakalın içindeki suyu çıkartma işlemidir. Bunun gibi üzüm, zeytin vs. gibi meyvelerin de suyunu bir pres yardımıyla dışarıya çıkartabiliyoruz.

Devasa fabrikalarda çok büyük makineler görürüz. Her birinin görevleri birbirinden farklı olmak ile birlikte çalışma sistemleri de farklılık gösterir. Evimizde yapmış olduğumuz işlemlerin daha büyük hacimlisini daha zor metaller üzerinde fabrikalarda yaparız presler yardımıyla.

Presler Kaç ÇeşittirPresler Kaç Çeşittir

Otomasyon, inşaat, savunma sanayi, ağaç sektörü, ambalaj sektörü ve daha birçok sektörde kullanılan presler iki ana başlık altında toplanabilir.

  1. Mekanik Presler
  2. Hidrolik Presler

Bu makalede ele alacağımız hidrolik preslerin çalışma şekilleri ve kullanım alanları konusuna geçmeden önce şu soruya cevap vermekte fayda vardır: hidrolik pres nedir?

Hidrolik pres, makinenin içerisinde yer alan yağ pompalarının sisteme basınçlı yağ göndermesi sonucunda çalışan pres türüdür. Yani yağ basıncı ile çalışırlar. Bu preslerde sisteme gönderilen yağ basıncı sayesinde pistonların hızı ve basıncı kontrol edilerek malzemeye gerekli şekiller verilir.

Hidrolik presler, şekillendirme, kalıplama ve formlama işlemlerinin mekanik preslere göre daha kolay yapabilen preslerdir. Bu presler çok yüksek tonajda (50 tondan fazla) sıkıştırma kuvveti sağlayabilmektedir.

Evimizde kullandığımız lavabo evyeleri, tüpler, tencereler, tabldotlar, arabamızın kapıları, çanak antenler, radyatör panelleri, kontrplak ve daha bir çok ürünün kalıplar yardımı ve pres makineleri yardımıyla üretilmektedir.

Hidrolik PresNeden Hidrolik Presler?

Hidrolik presler mekanik preslere göre;

  • Daha stabil kuvvet uygular. Yani kuvvet sabittir diyebiliriz. Ama mekanik preslerde kuvvet değişken olabilir.
  • Daha küçük motorlar ile çalışabilir.
  • Presin hızı ayarlanabilir.

gibi özellikleri nedeniyle daha uygundur diyebiliriz.

Hidrolik Preslerin İşlev ve Kullanım Alanları

Pres malzemeye şekil vermeye yarayan büyük fabrikalarda büyük makinelerden biridir. Bu makineler otomasyon, sanayi, ağaç sektörü, ambalaj sektörü gibi onlarca sektörde kullanılmakta olup 2 ana başlık altında toplanmaktadır. İlki mekanik pres olup, kullanışlılığı ve kullanma oranı oldukça azdır. En çok kullanılan makinelerden biri olan hidrolik presler de günümde pek çok fabrikada şekillendirme ve kalıp makinesi olarak kullanılmakta olup, yağ basıncı ile çalışmaktadır.

Sisteme ciddi bir yağ basıncı gönderilerek pistonlar hızlı çalışmaktadır. Böylece malzemeye şekil verilmektedir. Lavabo, küvet, mermer, tezgah, tüp, tencere, anten, araba kapıları ve daha aklınıza gelebilecek onlarca araç bu 50 ton kuvvetinde basınç uygulayan hidrolik pres yardımıyla şekillendirilmektedir. Mekanik preslerde kuvvet sabit olmayıp malzemeye göre uygulandığından ötürü yeterli etki ve hız görülmemektedir.

Bu sebeple çok tercih edilmez. Hidrolik prese kıyasla dakika başı üretim sınırlı ve azdır. Hidrolik presler daha teknolojik olup dilediğiniz gibi hızını ayarlayabilme imkanına sahipsiniz. Motor daha küçük ve daha işlevsel olan hidrolik presler her zaman bu tip özelliklerinden dolayı tercih sebebi olmaktadır.

arıcılık malzemeleri
Oğuzhan Mallı
Oğuzhan Mallı
Merhabalar, ben Oğuzhan Mallı Mühendis Beyinler sitesinin kurucusuyum. Yazılarımda yaptıklarımla, düşüncelerimle ilgili pek çok şey bulabilirsiniz. Yorumlarınız, düşünce ve tavsiyeleriniz benim için çok önemli. Vakit ayırıp bıraktığınız her bir yorum için teşekkür ederim.

5 Yorum

  1. Merhaba Mühendis arkadaşlar,
    Ben hidrolik preslerin ya da alternatifi olan mekanik preslerin dünyadaki endüstrisindeki ilk kullanımın ne zaman olduğunu merak ediyorum. 1900 yılların başında hidrolik presler veya bir alternatifi kullanılıyor muydu?

  2. İlk Hidrolik presleri Terminator 1 filminde görmüştüm. Daha sonraları Paslanmaz çelik üretim firmalarında gördüm. Muhteşem makineler. Bence çok da faydalılar. Teşekkürler.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

Yazar Ol arıcılık malzemeleri

Yeni Yazılar

Dans Eden Robotlar – Boston Dynamics Robotları

Son zamanlarda oldukça sık bir şekilde her yerde karşımıza çıkan dans eden robotlara denk gelmişsinizdir. Geçtiğimiz günlerde Hyundai’nin satın aldığı robotik sistem çalışmaları ile...

Yalın Üretim Sistemi

Yalın üretim kavramıyla ilk nerede tanıştım? Bu kavramla ilk kez imalat stajımı yaparken karşılaştım. Raporumun imalat ve yönetime dair iyileştirme-geliştirme kısmında maliyet, süre, malzeme...

Vakum Torbalama Yöntemi

Vakum torbalama yöntemi kompozit üretim yöntemlerinden biridir. Vakum torbalama yöntemini daha iyi anlayabilmek için öncelikle kompozitten bahsedelim. Kompozit nedir? Kompozit malzeme belirli bir amaca yönelik...

Giyilebilir Teknoloji Ürünleri

Teknoloji hayatımızın bir parçası olmaktan çıktı artık teknoloji hayatımız oldu. Yeni teknolojiler geliştirildikçe var olan teknolji ve teknolojik aletlerde gelişiyor ve değişiyor. Örnek olarak...

Mühendislik Maaşları

Havacılık ve Uçak Mühendisliği Maaşları

Merhaba arkadaşlar bu yazımız sizler için araştırdığımız havacılık ve uçak mühendisliği maaşları hakkında olacak. Genel olarak bakıldığı zaman bazı meslekler son derece özel olan...

Kontrol Mühendisliği Maaşları

Kontrol mühendisliği günümüzde değeri her geçen gün artan mesleklerden biridir. Kontrol mühendisi olabilmek için üniversitelerin elektrik-elektronik, makine ve bilgisayar tabanlı mühendislik dallarından mezun olmak...

Tekstil Mühendisliği‎ Maaşları

Tekstil Mühendisliği, üniversiteye hazırlanan birçok öğrenci aynı zamanda meslek dalı seçimi yapmak için de detaylı araştırmalar yapmaktadır. En fazla merak edilen meslek gruplarından bir tanesi...

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Maaşları

Fizik tedavi ve rehabilitasyon maaşları ve iş imkanlarının geniş olmasından dolayı sayısal öğrencileri arasında oldukça tercih edilen bir bölümdür. Eğitim 4 yıllık lisans programı...