HoloLens Nedir

Kısaca bahsedecek olursak Hololens arttırılmış gerçeklik seviyesini bir basamak ileri taşıyan bir teknoloji. Hololens, Windows 10 işletim sistemine entegre edilmiş bir gözlük. Temel olarak Windows 10 işletim sistemi için holografik bir yansıtıcı görevi üstleniyor. Gözünüzün önüne yansıyan holografik Windows 10 işletim sistemi sizinle aynı zamanda sesli iletişime geçiyor ve sesli komut alabiliyor. Parmağınızı gözlüğün önüne getirip mouse görevi gördürebiliyorsunuz.

hololens gözlük

Hololens ile CAD uygulamalarını bir kaleme ihtiyaç duymadan yönetebiliyoruz. Mause görevi gören parmağımız ile çizimler yapabilir, objeleri taşıyabilirsiniz. Bu işlemler sırasında sabit durmanız gerekmiyor. Hololens sizin objeyi taşıdığınız yeri kaydediyor ve gözünüzü başka tarafa çevirip tekrar oraya dönünce objenizi koyduğunuz yerde bulabiliyorsunuz. Ayrıca, gözlük ile yaptığınız çizimleri 3D yazıcıdan da çıktı alabilirsiniz. Güzel yanlarından biri de aynı mantıkla evinizi bir tuval olarak düşünüp evinize tasarım yapabiliyorsunuz. Örneğin, masanızın üzerine sadece parmağınızı oynatarak legolardan bir ev yapabildiğinizi, bahçesine çimen sandalye koyabildiğinizi düşünün ve tabi bunlar sizin salonunuzdaki masanızın üzerinde! Evinizin salonuna bir delik açabilir, koltuğunuza da bir kale kurabilirsiniz.

Gözlükteki uygulamalar ile sesli etkileşime geçebiliyorsunuz ve sesli cevaplar alabiliyorsunuz. Tüm bunlar şu anda ne yazık ki ingilizce olarak gerçekleşiyor. İleride Türkçe dil desteği gelir diye umut ediyoruz.  Ayrıca üzerinde çalışılan bir Hololens uygulamasını da Microsoft duyurmuş ve yakın zamanda kullanılabilecek. Şöyle ki, NASA Microsoft işbirliği ile tasarlanan bir holografik yazılım ile Mars yüzeyi Hololens ile keşfedilebilecek. NASA bilim adamları Hololens aracılığı ile Mars’ta gezecek, keşif yapacak.

Hololens Microsoft

Microsoft ile geleceğe doğru. HoloLens, Microsoft tarafından geliştirilen Holografik bir bilgisayardır. Kullanıcıya arttırılmış sanal gerçeklik sağlayarak yaşamınıza yeni bir boyut getirmeyi amaçlamaktadır.

“Dünya bakışınızı değiştirdiğiniz zaman, gördüğünüz Dünyayı değiştirebilirsiniz.”

Microsoft HoloLens, tamamen bir yere bağlı olmaksızın çalışan, şeffaf ilk holografik bilgisayardır. Sorunsuz bir şekilde fiziksel yerlerde, mekanlarda ve nesneler ile entegre dünyanızda hayata geçebilmesi için yüksek çözünürlükte hologramlar sağlar. Bu deneyime karma gerçeklik adını vermektedirler. Hologramlar ile karışmış gerçek dünya iletişim, iş ve oyun için yepyeni bir yolun kilidini açacaktır.

Hologramlar ekranında ötesinde, güvenle kararlar almanızı sağlayacak, daha etkili çalışmanızı ve fikirlerinizi gözlerinizin önüne getirilmesini sağlayacaktır. Daha doğal bir etkileşim, bilgilere ve içeriklere erişim için sesleri, görme ve hareketlerinizi kullanabileceksiniz.

Windows 10 ailesi, aynı çekirdek üzerine kurulmuş dünyanın en gelişmiş holografik bilgisayarını yaratmaktadır.

 hololens

 

Bilim kurgu bilimsel gerçeklik oluyor…

Microsoft HoloLens, holografik bilgisayarı etkin hale getiren özel bileşenlerden oluşur. Optik sistem lock-step olarak çalışan gelişmiş bir sensördür. Saniye başına çok büyük miktarda veri işleme sürecini HPU yapar. Şekildeki Kafa bandı, rahat oturması için harika bir ağırlık dağılımı ile tasarlanmıştır. Ağırlık, başınızın etrafında dağıtılır ve aşırı basınçtan kulaklarınızı veya burnunuzu korur.

Merak edenler için geçtiğimiz günlerde yapılan etkinlikten çekilmiş görüntüleri sizler ile paylaşıyoruz.

Videonun özellikle 3. dk’sından sonrasını dikkatle izleyin. Bayan cihazı takıyor ve holografik özelliğe sahip özel kamera ile bayanın gördükleri eş zamanlı olarak ekrana yansıtılmaktadır.

Bu videoda ise Microsoft HoloLens’in nasıl yaşadığımız dünyayla beraber çalışabileceğini katılımcılarla gösterdi. B15 adı verilen küçük bir robot, sahnede belirdi ve HoloLens takan bayan kullanıcının verdiği komutlarla birlikte fiziksel robotun üzerinde oldukça güzel bir hologram oluştu.

Diğer bir örnekte HoloLens Robot kullanmaktadır. Böylece Windows 10 IoT Core Insider ile ileride nasıl bir teknolojinin başlayacağını şimdiden görebiliyoruz. Konu hakkında önceki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

hololens raspberry pi

Henüz Microsoft HoloLens demo videoları tam olarak paylaşmadı. Kısa zaman içersinde bu teknoloji ile ilgili iyi haberler ve suprizler bizleri bekliyor. Gerçek hayattan hologram hayata yavaş yavaş ilerliyoruz…

Hololens ile ilgili detaylı bilgileri ve gelişmeleri Microsoft’un resmi sitesinden inceleyebilirsiniz. Bu yazımda sizlere Microsoft’un yeni ürünü Hololens’ten bahsetmeye çalıştım. Bir sonraki yazımda görüşünceye  dek hoşçakalın!

Furkan Gümüş
Furkan Gümüş
Karadeniz Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümü mezunu. Yüksek lisans eğitimini Marmara Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde tamamladı. Doktora eğitimine Yıldız Teknik Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği alanında devam ettiriyor. Uzmanlığı Robot ve Mekatronik Sistemler, Otomatik Kontrol, Mekanik Tasarım, Gömülü Sistem ve Kontrol Yazılımlarıdır.

1 Yorum

Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?